Триває набір нової групи на курс Enterprise Patterns! Старт курсу 02.12.2024. Реєструйтеся зі знижкою 30% до 31.10.2024!
Дізнатися більше
23.12.2022
13 хвилин перегляду

Сергій Немчинський: Як не втратити бажання працювати програмістом?

<strong data-lazy-src=

Спочатку давайте трохи поговоримо про мотивацію. Знаю, що багато програмістів вважають, що мотивація — це щось таке, що потрібно не їм, а їхнім працедавцям. Так би мовити, щоб примушувати веслярів на галері веслувати. Тобто, багато хто в слово «мотивація» вкладає сенс «маніпуляція».

Давайте я вам поясню, чому ваше бажання працювати пов’язане насамперед із мотивацією, і це важливо не так компанії, як саме вам. Що таке мотивація? Це те, чому ви працюєте. Дуже важливо зрозуміти, що саме вас драйвить і саме тут буде закладено відповідь, як не втратити бажання працювати.

Тут я змушений сильно відійти від теми, бо якщо немає розуміння, як це працює, не буде розуміння, як усе виправити.

Навіщо та чому ви працюєте. Чотири види мотивації

Я підприємець і керівник, тому я маю трохи знань про те, як працюють компанії. У бізнесі виділяють 4 види мотивації працівника.

Гроші

Найпростіший та базовий спосіб мотивації. Такий рівень мотивації зазвичай зустрічається у людей, які виконують найпростішу не інтелектуальну роботу. Якщо така мотивація у людини вищої позиції та з більш інтелектуально складною роботою, тут виникають проблеми. Розберемо докладніше.

Людина отримує радість та мотивацію лише тоді, коли їй починають платити більше. При цьому людська психіка дуже швидко звикає до нових сум. Навіть якщо ЗП підняли вдвічі, це буде радувати до певного часу, зазвичай 2-3-6 місяців. Людина звикає до нової зарплати, підвищуються її витрати й далі мотивація знову зникає. Працювати краще немає сенсу, тому що гроші вже платять і так. Відповідно, мотивація грошима швидко згасає, людина перестає отримувати задоволення від роботи й щоб підтримати свою мотивацію, час від часу просить підвищення.

Якщо підвищення зп відбувається, мотивація знову з’являється на 2-3 місяці й знову нанівець. Якщо підвищення зп не було, то виходить вже антимотивація і швидше за все людина шукатиме нову роботу, де їй запропонують більше грошей. А там усе повторюється знову.

Коли людина перестає отримувати підвищення (а отже, і мотивацію), з’являється відчуття, що в житті нічого не тішить. Щоб закрити цю дірку, людина починає пошук простих задоволень в алкоголі, іграх, шопінгу та ін. Дуже багато програмістів, яких мотивують лише гроші, потрапляє в цю яму. Швидше за все, працювати така людина буде все гірше, тому що її нічого не мотивує працювати. Фактично мотивація грошима — це шлях у нікуди. В якийсь момент ви прийдете до думки, що даремно витрачаєте своє життя.

Особистий зиск

На цьому рівні мотивації людина можете працювати на роботі з не дуже високою зарплатою, розуміючи, що вона отримує якусь особисту вигоду. Наприклад, вивчає нові технології. Або це може бути новачок на першій роботі. До речі, такі новачки часто працюють набагато краще, ніж досвідченіші колеги з мотивацією грошима. Мотивація особистою вигодою може вас підтримувати набагато довше, ніж мотивація грошима — півроку, рік і навіть більше, але навряд чи така мотивація триматиме вас років 10. А ще з цього рівня легко впасти на перший рівень мотивації грошима.

Професійна гордість

На цьому рівні людині може бути байдуже, для чого чи кого вона працює, головне, щоб робота була виконана якісно. Цей рівень гарно підійде для людей низки професій: будівельники, токарі, механіки та ін. технічні спеціальності із ручною працею. З програмістами тут трохи складніше. Якщо у програміста мотивація професійною гордістю, це співробітник, який зірок із неба не хапає, але роботу виконує добротно та якісно. Такий фахівець добре робить свою роботу і йому цього достатньо. Але програмування — це творча спеціальність, яка потребує і серйозної інтелектуальної праці, і творчих здібностей. І це все потребує трохи складнішої мотивації.

Причетність

Для людини з такою мотивацією важливо, щоб той проєкт, над яким він працює, був корисним, затребуваним. Такому співробітнику важливо розуміти, що він робить щось важливе. Він вболіває за свою компанію та працює на її успішність. Можливо, що зп буде далеко не найвища, зате буде відчуття, що ви працюєте над чимось важливим.

Як знайти роботу мрії

Що дає нам уся ця інформація? Якщо ви програміст, то в якийсь момент часу варто замислитись, заради чого ви взагалі працюєте. Коли базові рівні піраміди Маслоу у вас задоволені (а їх програмісти зазвичай закривають до рівня middle), ви починаєте шукати в роботі щось більше. Якщо немає задоволення від роботи, немає мотивації працювати, ви закриваєте її відсутність якимось іншими швидко досяжними задоволеннями. На цьому моменті згадайте про верхній рівень тієї ж піраміди Маслоу — самореалізацію. Ось цей рівень і має задовольняти ваша робота. Подумайте, як би ви хотіли, щоб виглядало ваше життя через 5-10 років. Знаю, що це дуже банальне питання, і вас їм задовбали вже на етапі співбесід. Але дайте відповідь на нього чесно не заради когось, а заради себе.

Коли ви дали відповідь на це питання, подумайте, яка саме робота зможе привести вас до такого життя, яке ви представили. Це і буде ваша ідеальна робота. Це може бути робота без найновіших версій фреймворків та цікавих технологій, без дуже високої зарплати. Як завжди в такому разі я не маю для вас готового рішення. Тут кожен сам шукає свою мету у житті та свою роботу мрії.

 

Завжди ваш Сергій Немчинський.

📢 Підпишись на наш Ютуб-канал! 💡Корисні відео для програмістів вже чекають на тебе!

🔍 Обери свій курс програмування! 🚀 Шлях до кар’єри програміста починається тут!

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів