07.02.2023
27 хвилин перегляду

Новини ІТ від 07.02.2023

Сергій Немчинський
Зміст
Новини ІТ від 07.02.2023
Зміст

Microsoft заявила, що глобальний збій у сервісах компанії стався через помилку в конфізі, зроблену мережевими інженерами

 

“Інцидент з відмовою сервісів був викликаний зміною IP-адреси WAN-маршрутизаторів за допомогою команди, яка не була ретельно перевірена і поводиться по-різному на різних мережних пристроях”, – пояснили в Microsoft.

 

У компанії запевнили, що зміни до конфігурації маршрутизаторів вносили мережеві інженери в рамках запланованих робіт для оновлення IP-адрес на WAN-маршрутизаторах. Після неправильно проведеної процедури зміни конфігурації почалося каскадне відключення WAN-маршрутизаторів Microsoft з інших маршрутизаторів у глобальній мережі. Пристрої оновили свої таблиці маршрутизації та виключили з переадресації автономні системи Microsoft, а також системи керування трафіком компанії для оптимізації потоків даних у глобальній мережі.

 

Після аналізу ситуації та вивчення неправильної конфігурації мережеві інженери компанії вручну відкотили раніше внесені зміни. Через деякий час вони успішно поновили працездатність хмарних сервісів Microsoft.

 

Після цього інциденту компанія випустила заборону проведення подібних робіт. Microsoft вирішила блокувати виконання будь-яких змін у конфігурації мережевих пристроїв, які не відповідають рекомендаціям щодо безпечних змін та не перевірені на всьому парку мережного обладнання.

 

Розробники робо таксі зіткнулися з багом: якщо пасажир засинає наприкінці поїздки, то розбудити його можуть лише рятувальники

 

Такий розвиток подій не змогли передбачити. Хоча ситуація з пасажиром, що заснув у салоні, не виникає часто, для її вирішення потрібна участь кількох людей, а також спецтехніки, що дуже затратно.

 

Після приїзду на місце роботаксі повідомляє клієнту, що можна виходити, але людина не реагує. Тоді система передає на підтримку інформацію про те, що сталася позаштатна ситуація у салоні. За інструкцією, якщо співробітник сервісу віддалено за голосовим зв’язком також не може поспілкуватися з клієнтом, він викликає службу порятунку на місце інциденту.

 

Статистика подій показала, що в цьому випадку поліція і пожежники, які приїхали на терміновий виклик, виявляли в салоні роботаксі пасажира, який заснув, якого можна було розбудити гучним стукотом по склу або фізичним дотиком.

 

Виклик служби порятунку на таку ситуацію владою та регулятором розглядається як безглузда витрата грошових та людських ресурсів. Розробники роботаксі думають над тим, як можна будити пасажирів, але у них є обмеження на застосування ресурсів, а гучність в салоні не може бути вищою за певний рівень.

 

Крім проблем із сплячими пасажирами, виявилося, що роботаксі не реагують на деякі інциденти на дорозі або поряд із нею. Якщо вздовж маршруту трапляється пожежа і там стоять рятувальники, які локалізують спалах, машини просто їдуть далі без припинення або зміни маршруту. У деяких випадках це призводило до того, що робо таксі переїжджали пожежні шланги та могли серйозно травмувати рятувальників.

 

Розробники з GM Cruise та Waymo пояснили ЗМІ, що провели розслідування щодо кожного інциденту з пожежними шлангами та машинами, а також вжили заходів щодо уникнення подібних позаштатних ситуацій у майбутньому.

 

Microsoft, GitHub та OpenAI просять суд відхилити позов за порушення ліцензій Open Source та компенсації у $9 млрд за Copilot

 

Користувачі подали до суду на GitHub Copilot за порушення ліцензій Open Source і вимагали компенсації $9 млрд.

 

Але юристи Microsoft, GitHub та OpenAI пояснили, що викладені в колективному позові звинувачення у порушенні ліцензій та вимоги щодо компенсації не мають сили.

 

Компанії заявили, що у позові відсутні докази заподіяння збитків і немає обґрунтування претензій із прикладами порушень юридичних прав. Microsoft, GitHub та OpenAI вважають, що позивачі покладаються лише на «гіпотетичні події», а GitHub Copilot особисто їм ніяк не зашкодив.

 

Microsoft вважає, що звинувачення у порушенні авторських прав «впираються в доктрину сумлінного використання», яка припускає неліцензійне використання творів, захищених авторським правом, у деяких ситуаціях. Microsoft і GitHub послалися на рішення Верховного суду США від 2021 року про те, що використання Google вихідного коду Oracle для створення своєї операційної системи Android було таким випадком із сумлінним використанням.

 

“Copilot нічого не видаляє з загальнодоступного відкритого вихідного коду, а лише допомагає розробникам писати код, генеруючи пропозиції, засновані на тому, що він дізнався з усієї сукупності знань, почерпнутих із загальнодоступного коду”, – заявили в Microsoft і GitHub.

 

Юристи IT-компаній у заяві у відповідь суду написали, що позивачі підривають принципи відкритого вихідного коду, вимагаючи судової заборони та багатомільярдної компенсації щодо програмного забезпечення, яке вони охоче поширюють як відкрите ПЗ.

 

Судове засідання щодо розгляду запиту про відхилення позову проти GitHub Copilot відбудеться у травні.

 

Google створила ШІ, який генерує складну музику за текстовими описами

 

Систему штучного інтелекту назвали MusicLM. Однак компанія поки не відкриватиме доступу до нейромережі.

 

MusicLM навчали на наборі даних з 280 тисяч музики, щоб вона могла генерувати пісні, цитуємо, «значної складності».

 

Нейросеть здатна вловити такі нюанси опису, як інструментальні рифи, мелодії та настрій. Наприклад, MusicLM може згенерувати мотив, який має викликати відчуття перебування в космосі або основний саундтрек аркадної гри.

 

Дослідники Google пояснили, що система може ґрунтуватися на існуючих мелодіях, будь то спів, насвистування або гра на інструменті. Більше того, MusicLM може взяти кілька послідовно написаних описів, щоб створити своєрідну мелодійну «історію» тривалістю до декількох хвилин на кшталт саундтреку для фільму.

 

Проте деякі мелодії мають спотворення як неминучий побічний ефект тренувального процесу. Технічно MusicLM може генерувати вокал, включаючи хорові гармонії, але поки що вони бажають кращого. Більшість текстів пісень варіюється від подібності англійської до набору звуків, які виконують синтезовані голоси.

 

Дослідники Google відзначають безліч етичних проблем, пов’язаних з MusicLM, включаючи порушення авторського права. Під час експерименту вони виявили, що близько 1% музики, що згенерувала система, було просто уривками з пісень, на яких вона навчалася.

 

Canonical оголосила про готовність до запуску сервісу Ubuntu Pro

 

Сервіс надає користувачам розширений доступ до оновлень для LTS-гілок Ubuntu.

 

Підписка включає можливість отримувати оновлення з фіксами вразливостей для додаткових 23 тис. пакетів протягом 10 років, коли без підписки цей період для LTS-гілок становить лише 5 років. Також розширений доступ до оновлень включає гілку Main. Водночас клієнти отримуватимуть патчі до ядра Linux, які можна буде застосовувати без перезавантаження системи. Також є цілодобова служба підтримки.

 

Ubuntu Pro коштуватиме 25 доларів щорічно за кожну робочу станцію та 500 доларів за сервер. Перед цим можна оформити 30-денний пробний період. Для особистого та дрібномасштабного комерційного використання доступна безкоштовна версія для 5 фізичних комп’ютерів та всіх встановлених на них віртуальних. Офіційні члени спільноти Ubuntu можуть отримати безкоштовний доступ до 50 комп’ютерів. Токени доступу до безкоштовних тарифів можна отримати за допомогою облікового запису Ubuntu One.

 

GitHub зібрав 100 млн активних розробників

 

GitHub пройшов довгий шлях з моменту свого запуску в 2008 році і тепер є службою стандартного хостингу для мільйонів проектів з відкритим вихідним кодом і пропрієтарним програмним забезпеченням. Сервіс дозволяє розробникам спільно працювати над загальними кодовими базами із різних куточків світу.

 

10 років тому на GitHub було 3 млн користувачів. У 2020 році кількість активних розробників досягла 56 млн. Це більше населення Німеччини. У 2021 році на платформі було 73 млн, а вже у листопаді 2022 року аудиторія веб-сервісу досягла 94 млн.

 

Колишній генеральний директор GitHub Нат Фрідман ще в 2019 році заявив, що до 2025 року компанія планує набрати 100 мільйонів розробників. Таким чином, схоже, що вона досягла цього рубежу на два роки раніше від запланованого терміну.

 

Android 14 не дозволить встановлювати старі версії програм навіть вручну через APK

 

Згідно з нещодавно опублікованою зміною вихідного коду, Android 14 посилює вимоги до API, повністю блокуючи встановлення застарілих програм. Ця зміна не тільки заборонить встановлення програм через магазин, але й заблокує завантаження APK-файлів користувачами.

 

Поки що Google планує обмежити роботу додатків, призначених для особливо старих версій Android, але згодом планує підвищити поріг до Android 6.0 (Marshmallow).

 

Блокуючи застарілі програми, Google розраховує стримати поширення шкідливих програм на Android, особливо тих, які навмисно використовують уразливості у старих версіях ОС.

 

Google випустила Kubernetes GitOps Observability Dashboard

 

Це панель керування конфігурацією, яка дозволяє адміністратору або оператору платформи мати уявлення про синхронізацію та збої конфігурації в кількох кластерах Kubernetes у режимі реального часу. Вона допоможе спростити щоденні критичні завдання, такі як огляд ресурсів та прогресу конфігурацій. А ще забезпечить узгодженість поведінки у кількох кластерах, зможе швидко виявляти проблеми та діяти відповідним чином.

 

Нова технологія – це апгрейд раніше випущеного інструменту ConfigSync. Він також є інструментом для синхронізації конфігурацій у кількох кластерах.

 

Але, на жаль, адміністратори ConfigSync не можуть бачити стан синхронізації або проблеми в режимі реального часу. Саме для цього створили GitOps Observability Dashboard. Вона дозволяє операторам та адміністраторам платформ відстежувати всі кластери в режимі реального часу, на кількох хмарних провайдерах, навіть на локальних кластерах. Також вона дозволить дозволити загальні операції, які раніше могли виконувати лише через CLI.

 

В iFixit розібрали новий MacBook Pro і протестували керівництво з ремонту Apple

 

Фахівці вирішили вивчити нутрощі щойно випущеного 14-дюймового MacBook Pro. Портал використав посібник для MacBook Pro 2021 року.

 

За винятком чіпів M2 Pro та M2 Max, а також кількості NAND-модулів пам’яті, нові ноутбуки виявилися практично ідентичними до попередників. У новому MacBook Pro з 512 ГБ пам’яті встановлено два NAND-чіпи по 256 ГБ кожен, тоді як в аналогічній моделі 2021 використовується чотири NAND-модулі по 128 ГБ. Це призвело до того, що швидкість SSD нового макбука є нижчою, ніж у старого.

 

Як зазначають фахівці, посібники з ремонту містять безліч попереджень про безпеку, вони «досить докладні та легкі для розуміння».

 

Є й цікаві поради. Наприклад, Apple радять користувачам не торкатися батареї під час ремонту, а також переконатися, що ноутбук повністю закритий, щоб не довелося змінювати датчик кута нахилу кришки.

 

У результаті, MacBook Pro 2023 набрав 5 балів з 10 за шкалою ремонтопридатності, оскільки багато деталей виявилися припаяними до материнської плати.

 

Microsoft працює над опцією «усунення проблем без перезавантаження» у Windows 11

 

Це оновлення стосується опції «Оновити цей комп’ютер зараз» у Windows Media Creation Tool. Щоб виконати його, необхідно завантажити інструмент Media Creation і вибрати параметр “Оновити цей комп’ютер”, щоб почати “перезавантаження” останнього складання ОС. Ця функція використовується для виправлення неполадок Windows.

 

Хоча Media Creation Tool працює досить добре, Microsoft прагне прискорити та спростити процес оновлення на місці для Windows 11 за допомогою нової опції в налаштуваннях Windows Update.

 

В останніх попередніх збірках компанія тестує нову функцію, що поєднує оновлення на місці та можливості Media Creation Tool в одному пакеті.

 

У збірках з’явилася нова прихована опція під назвою “Усунення проблем без перезавантаження комп’ютера” на сторінці “Система” > “Відновлення” програми “Налаштування”.

На даний момент цей параметр не працює.

 

Google запустила попередню реєстрацію для свого чат-боту LaMDA

 

Чат-бот здатний вести розмову на будь-яку тему та відповідати на всі ваші запитання. Модель містить 540 мільярдів параметрів, що майже втричі більше, ніж у ChatGPT.

 

Компанії, ймовірно, потрібно більше людей для тестування. Важливо відзначити, що реєстрація доступна для України, на відміну від ChatGPT. Доступ відкриватиметься для невеликих груп людей поступово. У міру збирання відгуків доступ буде розширюватися. Зважаючи на все, найближчим часом ми побачимо закритий бета-тест, який і покаже, чи вийшло у Google скласти конкуренцію хайповому чат-боту.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів