03.02.2023
14 хвилин читання

Сергій Немчинський: Як програмісту стати архітектором? І чи потрібно?

Спочатку розберемося, хто такий архітектор у програмуванні. Це дуже відносне поняття. У кожній конкретній компанії посада архітектора може мати різні варіації. Компанії вигадують власні позиції, типу software architect, solution architect, principal solution architect і т.д. Головне, що ви повинні зрозуміти — у компанії до 200-300 осіб позиція архітектора, швидше за все, одна. За важливістю вона відповідає приблизно заступнику віце-президента або заступнику СЕО. Це дуже важлива позиція.

Чи варто рости у бік архітектора?

Коли програміст досягає позиції сеньйора, він починає замислюватися, куди йому далі зростати та як розвиватися. Тут є два варіанти: зростати як експерт або як керівник. Якщо програміст вибирає дорогу експерта, наступною сходинкою стає техлід. І на цьому, зазвичай, зростання зупиняється, тому що далі рости як експерт набагато складніше, ніж рости як керівник. Також слід розуміти, що архітектор — це не тільки технар, а й менеджер. Йому потрібно спілкуватися з іншими техлідами, координувати їхню роботу. А якщо ви все одно перебираєте на себе частину менеджерської роботи, можливо варто подумати, щоб рости у бік тімліда і потім проджект менеджера? Це набагато простіше. Чому так?

Технічні завдання набагато простіші, ніж завдання, пов’язані з людьми. Технічні завдання більш менш піддаються узагальненому розумінню, оскільки більшість рішень типові. Один фахівець може вирішувати кілька таких завдань, тож архітекторів потрібно небагато. Керівників зазвичай не вистачає.

Керувати програмістами непросто, і вони дуже складно приймають керівників без технічного бекграунду. По-хорошому програмістами повинен керувати програміст. При цьому самі розробники не дуже хочуть йти до менеджменту, мовляв, це зайва відповідальність, навіщо це потрібно. Тому в ІТ-сфері склалася ситуація, що проджект менеджерів із технічним бекграундом не вистачає і їх заманюють великими грошима. Зазвичай у компаніях PM без технічного бекграунду отримують менше, ніж тімлід (хоча тімлід на ієрархічній сходинці менеджменту нижче). Але якщо є технічний бекграунд, то такий PM зароблятиме дуже і дуже добре.

Крім того, вам знадобиться багато років, може навіть десяток років, щоб дорости до посади архітектора. Тому я вкрай рекомендую звернути увагу на розвиток у менеджерській галузі.

Якщо ви обрали дорогу експерта

Якщо керівництво вам зовсім не цікаве, і ви хочете продовжувати розвиватися як експерт, можна (і потрібно) працювати над особистим брендингом, почати вести блог по своїй сфері (бажано англійською та на пристойній платформі), отримати відповідні сертифікати у вашій сфері. Тобто, як бачите, розвивати свою експертність можна, але цей шлях набагато складніший за шлях керівника. Якщо ви хороший сеньйор, вас будуть дуже просити стати тімлідом.

Важливі нюанси про посаду архітектора

  • Посада архітектора не переноситься

Якщо ви сеньйор в одній компанії, то і в іншу, найімовірніше, ви теж прийдете на позицію сеньйора. Але ви не можете стати архітектором в одній компанії, а потім перейти в іншу компанію теж архітектором. Ні. Ви повинні добре розбиратися в предметній галузі конкретної компанії та розуміти, як вона влаштована. Тому найчастіше компанії не беруть архітекторів зовні, їх вирощують усередині компанії з техлідів, які давно працюють та знають внутрішню кухню.

Підпишись на наш Ютуб-канал! Корисні відео для програмістів вже чекають на тебе! YouTube
Обери свій курс програмування! Шлях до кар’єри програміста починається тут! Подивитись
  • Знання предметної галузі

Для того, щоб стати архітектором, ви повинні дуже добре розумітися на предметній галузі, з якою працює компанія. Навіть якщо це аутсорс, він все одно спеціалізується на якійсь сфері. Ну, це якщо хороший аутсорс, у поганому навіть не замислюватимуться про архітекторів. Архітектор зазвичай ходить із командою пресейл, вислуховує замовника і одразу пропонує конкретні технічні рішення. Архітектор повинен знати предметну область навіть краще, ніж сам замовник, знати, як усе має бути влаштовано, з якими проблемами стикається замовник та як їх вирішити.

  • Робота з софт скілами

Незалежно від того, вирішите ви розвиватися як менеджер або як експерт, вам у будь-якому випадку доведеться працювати зі своїми софт скілами, навичками публічних виступів, над персональним брендингом та ін. Будь-який крок кар’єрними сходами вимагає прокачування додаткових софт скілів.

І ще дещо важливе. Перш ніж вибирати шлях, яким ви хочете розвиватися, подумайте про мету, чого ви хочете досягти. Дуже багато людей досягають якоїсь позиції в корпоративній ієрархії, наприклад, посади сеньйора, і на ній зупиняються. Якщо вас все влаштовує на вашій теперішній позиції, може варто на ній залишитися? Сьогодні всі навколо кричать про важливість постійного розвитку, але може саме вам це не потрібно? Якщо вас все влаштовує зараз, абсолютно нормально зупинитися. Можна вкладати свій час не тільки в роботу, а й у сім’ю, подорожі та хобі.

Завжди ваш Сергій Немчинський.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів