27.01.2023
17 хвилин перегляду

Сергій Немчинський: Як підвищити зарплату, якщо ваша зарплата вже вища за ринкову?

Сергiй Немчинський
<strong>Сергій Немчинський: Як підвищити зарплату, якщо ваша зарплата вже вища за ринкову?</strong>

Що робити, якщо ви отримуєте зарплату вище за ринкову, але при цьому хочете продовжувати зростати? Як зазвичай росте фахівець? Він отримує нові знання/вміння і водночас підвищується його зп. Просто вивчати щось, але не отримувати жодного фінансового фідбека — не цікаво й не мотивує.

 

Як Junior-розробнику отримати позицію Middle

 

Якщо джун отримує зп вище за ринкову для його рівня, мета проста – отримати позицію Middle. Як її одержати? Якщо ваша зп і так вище, ніж у середньому по ринку, це означає, що вас на роботі дуже цінують. Ви, найімовірніше, у найближчому майбутньому (або навіть уже) можете претендувати на мідлову позицію. Все, що вам потрібно зробити, піти до свого керівника і сказати, що хочете бути мідлом і, звичайно, дізнатися, що вам для цього потрібно зробити. Я не бачив ситуацій, коли людину не хотіли підвищувати до мідла, при цьому платили їй високу зарплату.

 

Якщо ж у вас стандартна джунівська зп, вам її не хочуть підвищувати і не хочуть переводити вас на позицію мідла, хоча у вас для цього є всі навички та досвід, швидше за все, на вас просто намагаються підзаробити. До речі, найчастіше із такою ситуацією стикаються дівчата. Вони набагато більше схильні до синдрому самозванця і знецінюють свої досягнення самі, чим і користуються роботодавці.

 

Якщо вас не підвищують до мідла та не дають нормальні гроші, просто виходьте на ринок праці. Якщо вас не звуть на співбесіди, подивіться на резюме, можливо проблема в ньому. Якщо не беруть після співбесіди, зверніть увагу на технічні скіли, запам’ятайте, що вас питали на інтерв’ю і підтягніть слабкі місця. Проблема також може бути із софт скілами, але це вже інша історія.

 

Як middle-розробнику стати Senior

 

Позицію сеньйора вам можуть надати навіть коли у вас менше 3-х років стажу, таке в моїй практиці траплялося. Знову ж таки, поговоріть зі своїм керівництвом, що вам потрібно зробити для отримання позиції Senior. У деяких компаніях є внутрішні правила, що отримати цю посаду можна лише через N-ну кількість років досвіду. Якщо вам кажуть, що на цьому проєкті немає сеньйорних позицій, а для вас зростання критичне, уточніть ще раз, чи ви можете кар’єрно вирости на вашій позиції. Якщо вам чітко кажуть, що ні, виходьте на ринок праці.

 

Як розвиватися Senior-розробнику

 

Якщо ви сеньйор і хочете отримувати більше грошей, швидше за все вам запропонують позицію або техліда, або тімліда. І знову — питайте у свого начальства, як ви можете отримати підвищення і що для цього потрібно зробити. Ви також повинні визначитися, куди ви хочете рости далі: ви хочете йти дорогою Експерта або дорогою Керівника (раніше була ціла стаття на цю тему)

 

Особисто я всім раджу спробувати йти дорогою менеджера. По-перше, там набагато більше позицій. По-друге, на ці позиції набагато нижча конкуренція, відповідно, на них легше потрапити. Зарплата тімліда практично завжди вища за зп сеньйора, навіть не дивлячись на те, що ви виконуватимете ту ж роботу (але на вас буде більше відповідальності). Якщо ви спробуєте менеджмент і зрозумієте, що це взагалі не ваше, просто перейдете на позицію техліда. А може бути і навпаки, може вас задрайвіт менеджмент і ви підете цим шляхом розвитку. Можна бути проджект менеджером, делівері менеджером або обіймати інші керівні посади. У великих компаніях легше розвиватися шляхом менеджерства. Ну або як варіант – будувати свою компанію.

 

Якщо ви спочатку розумієте, що менеджерство — не ваше, не лежить до цього душа, то йдете дорогою експерта. Тільки врахуйте, що ця дорога складніша.

 

Як стати архітектором

 

Знову ж таки, йдете до свого керівника і кажете, що ви хочете вирости до посади архітектора. Якщо у вас компанія маленька і немає посади архітектора, то єдина можливість розвитку — перехід у велику компанію. Інше питання, якщо ваша маленька компанія також росте, тоді можна рости з нею. Тільки у великій компанії можна зростати як експерт вище. Приходячи на співбесіду, одразу кажіть, що хотіли б у майбутньому стати архітектором у цій компанії. Таким чином ви спочатку налаштовуєте технічного інтерв’юера та рекрутерів на потрібний лад. Вас можуть поставити на складний проєкт і, якщо ви там себе проявите, вас можуть відправити на відповідні курси для підвищення кваліфікації, щоб перейти на позицію архітектора. Тут нагадаю, що у нас є курс Enterprise patterns який чудово підходить, а старт нового потоку вже 1.02.2023.

 

Зростання у великій компанії

 

У великій компанії зазвичай пропонується вища стеля зарплат, тому якщо добре себе показати, там легше підвищити свою зарплату. Якщо ви з тих, що хоче отримати більше роботи, думаючи, що таким чином вас оцінять і підвищать, пам’ятаємо: найбільше в колгоспі працював кінь, але головою він так і не став. Ніхто не платить більше грошей за більшу кількість роботи, більше грошей платять за вищу якість роботи, за більш осмислену та проактивну роботу. У хорошій компанії цінується, коли співробітник може сам мотивувати себе, вигадувати собі роботу, показувати керівництву шляхи, як поліпшити проєкт. Тож пам’ятайте, що працювати потрібно не 12 годин, а головою. Це ваша пряма дорога стати архітектором. 

 

Дві роботи одночасно

 

Історія, коли ви ділите робочий час між двома компаніями, далеко не найкращий варіант. Роботодавець таке дуже не любить, рано чи пізно вас зловлять на цьому. Можна пробувати якось про це домовлятися заздалегідь. Так, сьогодні це дуже поширене явище і комусь вдається одночасно сидіти на двох стільцях. Більше того, я знаю людей, які одночасно працюють на 3-4 роботах. Я ж людина дуже прямолінійна і відверта, терпіти не можу стан, коли треба щось приховувати, юлити і обманювати, тому я б так працювати не зміг. Якщо вам ок – то ок, заглиблюватися в цю тему не будемо.

 

Овертайми

 

У деяких компаніях овертайми оплачуються за подвійним чи потрійним тарифом, тому ідея брати овертайми може видатися вигідною. Але майте на увазі, що чим більше овертаймів, тим швидше ви вигораєте. А це дорога в один кінець. Якщо у вас накопичилася втома і ви не даєте собі якісно відпочити – вигорання вже не за горами. Ви майже напевно потрапите в ситуацію, коли вимушені піти у саббатикал на півроку-рік-два. Ваш бюджет це витримає? Якщо так – ок, вирішувати вам. У деяких компаніях саббатикал навіть оплачується. Але мені здається, що це дуже нездоровий спосіб роботи – доводити себе до вигорання. Я б все ж таки рекомендував періодично відпочивати, не накопичувати втому і не ганятися за топовими зарплатами.

 

А чи варте воно того?

 

Уявимо, що у вас є кілька оферов, один з яких на нормальну людську роботу з цікавим проєктом, стандартним за часом робочим днем, але з не топовою зарплатою, а другий буде із зарплатою вищою за ринкову, але з нецікавим проєктом і таким графіком, що потрібно забути про особисте життя. Подумайте, чи варто вибирати більш високу зарплату в обмін на життя? З мого досвіду, всі розробники, які погоджувалися на погану роботу з високою ЗП, потім дуже шкодували про своє рішення. Більш високу зарплату ви помічатимете лише перші два місяці, потім ви до неї звикнете і просто більше витрачатимете. Але витрачати вам буде ніколи, тому що фактично все ваше життя перетвориться на роботу. Крім того, гнітюча атмосфера нецікавого проєкту, не дуже хорошого колективу та постійних дедлайнів давитиме на вас дуже сильно. А це, як говорилося вище, дуже швидко призводить до вигорання. Працюючи на роботі, яка вам не подобається, ви руйнуєте своє життя. Зайві 200-500 $ того не варті.

 

Але рости дійсно потрібно і як рости я приблизно описав.

 

Завжди ваш Сергій Немчинський.

 

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів