На кар’єрних консультаціях часто задають питання: «Як людині швидко виїхати в іншу країну?». Поговоримо, як це зробити різними способами.
На ринку ходить багато розповідей про те, як хтось весь з себе крутий зібрався, отримав грін-карту, переїхав в США, прямо в Silicon Valley, і там заробляє мільйони доларів. Це часто правда, але таких людей одиниці. З усіх можливих шляхів цей — один з найскладніших. Ви точно шанувальник того, щоб йти по самому складному шляху? Якщо ні, поговоримо про варіанти простіше.
Найпростіший спосіб переїхати в іншу країну
Найпростіший спосіб переїхати в іншу країну — це знайти роботу у вітчизняній компанії, яка має офіси за кордоном. Релокація за допомогою місцевої компанії в країну Східної Європи – найпростіший шлях. Польща, Угорщина, Болгарія, Румунія, інші. Йдете в будь-яку велику компанію, говорите — хлопці, я хочу змінити країну проживання, можна я буду у вас працювати? Найчастіше вони без проблем на це погоджуються.
Переміщенням фахівців займаються сотні компаній, і їм вигідно забезпечити вам максимально легкий і простий переїзд. Швидше за все, вони візьмуть на себе витрати з оформлення документів і переїзду, допоможуть зняти квартиру, допоможуть переїхати вашій родині, підшукають школи і садки, словом, повний сервіс.
Я розумію, багато хто думає, що якщо їхати з рідної країни, то мінімум до Німеччини, а краще в США. Але розумніше почати з Східної Європи, спробувати там пожити. Там істотно ближчий менталітет. Якщо ви знаєте український чи білоруський, розуміти поляків не проблема. Та й ситуація в Польщі і Німеччині не так вже і відрізняється. Різниця в основному в швидкості життя. Але це в будь-якому випадку Євросоюз, відкриті кордони. Вам набагато простіше буде влаштуватися в Німеччині або Америці, проживаючи в країні Євросоюзу. Більшість моїх знайомих саме так і їхало.
Переїзд для навчання
Звичайно, якщо у вас є запрошення на роботу в США, то збирайтеся і їдьте. Але у більшості його немає, і значить, варто спробувати простіший варіант.
Якщо ви молоді, вам в районі 20 років, є ще один спосіб виїхати в іншу країну. Запишіться на навчання в один з європейських вузів. У Будапешті, Празі, Варшаві є маса університетів, де можна вчитися навіть безкоштовно. Так, це університети не з топ-5 кращих в світі, але там теж непогано вчать, краще, ніж у нас.
Це теж чудовий спосіб виїхати, тому що ще під час навчання ви можете почати працювати. Коли ви закінчите, ви будете знати мову, у вас буде диплом Євросоюзу, який цінується куди більше за наш.
Чи варто одночасно з виїздом за кордон міняти професію?
Що робити, якщо одночасно з переїздом ви хочете змінити професію, наприклад, розробник PHP на Java? Моя порада така: спочатку змініть професію. Щоб надати робоче місце іноземцю, багато компаній вимагають від людини рік-два стажу. Джунів, які тільки-тільки влаштувалися на роботу, приймати на роботу за кордоном не поспішають — принаймні, я не чув. У будь-якому випадку це буде складніше, ніж мідлу і вище.
Тому, якщо у вас є професія, наприклад, PHР-розробник, а ви хочете в Java-розробники, є два варіанти. Або ви спочатку їдете, а потім в новій країні міняєте роботу — це буде складніше. Або ви спочатку міняєте професію, а потім вже з новою професією переїжджаєте.
Був один кейс, коли людина не мала взагалі ніякої айтішной професії, але хотіла переїхати в іншу країну через IT. Вийшла досить болюча ситуація. Але ми, як математики, зведемо її до попередньої задачі. Або освоїмо нову IT-професію, або спробуємо переїжджати з поточної професією.
Якщо ж у вас є свій бізнес, який приносить вам дохід, ви можете просто взяти і переїхати. Жити на доходи від свого бізнесу на батьківщині, або ж відкрити новий. Досить просто це зробити в такій країні як Кіпр.
Висновок
Хотілося б підкреслити наступне. Які б зміни у своєму житті ви не планували, переїзд або зміна професії, головне — ви повинні розуміти, заради чого ви це робите, яка мета вами рухає. Поки ви не бачите кінцеву мету, будь-яка дія неправильна. Ефективність дії залежить від того, наближає вона до мети чи ні.
Визначтеся, що для вас важливіше, виїхати або змінити професію. Якщо ви розглядаєте IT-професію як спосіб виїхати, краще не треба так робити. Це все одно, що йти в IT тільки заради грошей. Програмування — це важка робота. Для тих, кому ця робота не подобається, вона буде неприємною. Ви будете мучитися. Займайтеся улюбленою справою і думайте, як з її допомогою можна переїхати.
Завжди ваш Сергій Немчинський