СТАРТ ЗНАНЬ! -50% на стартові курси програмування! 🤓
Дізнатися більше
06.08.2022
10 хвилин читання

Програмісти, які змінили світ. Топ-10 найвидатніших умів IT-сфери

Сергій Немчинський

Не існує правильної відповіді на питання “Хто найголовніший або найвпливовіший програміст в світі”. Сотні блискучих умів трудяться в IT, розвиваючи її і змінюючи життя всього людства. Ми відібрали десять з них, внесок яких позначився на всій індустрії, а посперечатися про значущість кожного пропонуємо нашим читачам.

  1. Ада Лавлейс

Було б невіглаством говорити про кращих програмістів, не згадуючи Аду Лавлейс. У дочки відомого поета, лорда Байрона, були найкращі вчителі, включаючи математиків. Коли Чарльз Беббідж, автор моделі першого комп’ютера, виступав з розповіддю про своє творіння, освічену леді попросили перевести його виступ з французького.

Працюючи над текстом, Ада доповнювала міркування Беббиджа, і вона ж описала перший алгоритм – обчислення чисел Бернуллі. Так була створена перша комп’ютерна програма. На жаль, продовжити роботу на терені математики Ада Лавлейс не змогла – вона померла у віці 36 років.

  1. Алан Тьюринг

Про трагічну долю геніального математика Алана Тьюринга знятий непоганий байопік з Бенедиктом Камбербетчем в головній ролі. Тьюринг був гомосексуалістом, не витримав пресингу суспільства і наклав на себе руки. А його вклад в технології безцінний. Так, під час Другої Світової війни Тьюринг працював над механізмами шифрування. Його команда розшифровувала ультра складні шифри німецької армії, що дозволяло підготуватися до дій противника. Прем’єр Черчілль назвав Тьюринга автором перемоги над Гітлером.

Крім того, Тьюринг працював над перевіркою істинності висловлювань. В результаті з’явився так званий «тест Тьюринга», який дозволяє відрізнити штучний інтелект від людини. До робіт Тьюринга часто апелюють при розробці рішень з використанням AI.

  1. Дональд Кнут

Жива легенда, 83-річний Дональд Кнут вивчав програмування з 18 років. Дуже швидко він зрозумів, що не можна вивчати те, що недостатньо описано, і не можна добре описати те, чого ти сам не робив. Тому Кнут писав програми і алгоритми, а паралельно записував свої висновки та ідеї. Так з’явилася книга «Мистецтво програмування», яку Кнут все життя допрацьовував.

Якщо коротко, в своїй головній роботі Кнут теорією і практикою заклав стандарти і принципи, за якими IT-індустрія розвивалася далі. Нещодавно він вийшов на пенсію з посади професора комп’ютерних наук в Стенфорді, і хоче остаточно доопрацювати свій Magnum Opus.

  1. Маргарет Гамільтон

Коли говорять про жінок в космонавтиці, зазвичай представляють струнких астронавток в яскравих скафандрах. Маргарет Гамільтон астронавткою не була. Любов до космосу привела її на пост директора лабораторії при Массачусетському технологічному університеті. Лабораторія розробляла програми для космічної програми Apollo. До речі, саме Маргарет придумала і впровадила термін software development – розробка програмного забезпечення.

Оцінити роботу команди можна по одному епізоду програми Apollo 11. Незадовго до посадки на Місяць в системі місячного модуля виникла помилка. Комп’ютер модуля зажадав аварійного перезавантаження. Проблема була в тому, що за три хвилини до примісячення перезавантаження могла спровокувати аварію і загибель екіпажу. Але спільними діями інженерів Nasa і астронавтів помилку вдалося усунути. Модуль успішно сів.

  1. Мері Лі Вудс

Мері Лі Вудс вивчала математику в військові роки, коли забобони про жінок-математиків відступили перед нестачею кваліфікованих кадрів. Після війни вона працювала з комп’ютерами серії Ferranti Mark. Комп’ютери цієї серії зчитували інформацію з перфострічки з двійковим кодом.

Типовою проблемою в команді були суперечки інженерів і програмістів з приводу помилок. Інженери стверджували, що помилка в самому коді і винні програмісти, а ті запевняли, що код невірно лічений комп’ютером, і проблема на стороні інженерів. Мері винайшла систему рівнянь, яка дозволяла визначити, де саме сталася помилка.

На роботі Мері познайомилася з колегою, Конвеем Бернерс-Лі. Вони одружилися, виростили чотирьох дітей. Старший, Тімоті Бернерс-Лі, придумав гіпертекстовий протокол HTTP.

  1. Тімоті Бернерс-Лі

Ви читаєте цю статтю багато в чому завдяки цій людині. Тімоті Бернерс-Лі був не єдиним, хто працював з концепцією гіпертексту. Але саме він довів концепцію до робочої – як ми зараз говоримо, створив MVP. Основна ідея гіпертексту – безліч документів, пов’язаних між собою посиланнями URL.

У 1989 році Бернерс-Лі вперше запустив протокол HTTP на стороні клієнта, який успішно взаємодіяв з сервером. Так виник інтернет. Зараз сер Бернерс-Лі очолює World Wide Web Consortium. Якщо в інтернета є директор, то це він.

  1. Лінус Торвальдс

Фінн з американським громадянством, Лінус Торвальдс придумав не тільки ядро ​​операційної системи Лінукс, він ще і впровадив нову фінансову модель в розробці програмного забезпечення. Почалося все з того, що його не влаштували обмеження в платній OS MINIX. Торвальдс не тільки створив ядро ​​нової операційки, він ще й запустив поняття відкритого програмного забезпечення – опенсорс.

Наче цього вкладу недостатньо, Торвальдс створив Git, систему контролю версій. Git був не першим рішенням на цьому полі, але він виявився самим універсальним і зручним. Зараз, коли пандемія загнала більшість розробників по домівках, Git – необхідний інструмент для розробника. Спасибі, Лінус.

  1. Марк Цукерберг

Хто не знає засновника Facebook, самої популярної соціальної мережі світу. Те, що починалося як спілкування з друзями, виросло у величезну мережу, фактично інтернет в інтернеті. У Facebook заробляють гроші, рекламують товари і послуги, стають знаменитостями і навіть впливають на політику різних країн.

А ось ще один факт про Цукерберга: ще студентом він написав розумний аудіоплеєр. Програма аналізувала улюблені треки господаря і формувала плейлист згідно його переваг. Мало того, що цей алгоритм тепер активно використовується при формуванні індивідуальної стрічки новин Facebook: тепер так працює більшість музичних і відеосервісів і інші постачальники цифрового контента.

  1. Ларрі Пейдж і Сергій Брін

Засновників Google важко сприймати як двох окремих людей: з моменту знайомства в університеті Стенфорд Ларрі Пейдж і Сергій Брін йдуть по життю рука об руку. Навіть заяви про залишення керівних посад в Google в 2019 році вони написали разом. Але алгоритм PR, який ліг в основу сучасних пошукових систем, названий по імені Пейджа. Хоча можливо, справа ще й у тому, що Page перекладається як «сторінка».

Коли ви шукаєте документ на своєму комп’ютері, файли видачі групуються за розміром, за датою зміни, по типу – словом, по заданому параметру. Пейдж і Брін першими задумалися про пошук серед великої кількості однотипних файлів, наприклад, веб-сторінок. Так з’явилося ранжування – чим більше вхідних посилань, тим сторінка авторитетніше.

  1. Сатосі Накамото

Сатоши (правильніше читати Сатосі, але ми вже звикли інакше) Накамото – вигаданий персонаж. Хто ховається за цим ім’ям, чи це одна людина або кілька, поки що невідомо. Чому ми додали його в список найвидатніших умів сфери IT? Тому що під цим ім’ям в 2008 році було опубліковано опис децентралізованої електронної валюти, а в 2009 був запущений Біткойн.

Як би ви не ставилися до криптовалют, не можна не визнати, що блокчейн це помітне явище на ринку технологій, і воно залишиться з нами всерйоз і надовго. Мільйони користувачів, мільярдний обсяг ринку і вплив на багато сфер життя, від економіки до екології – ось що таке криптовалюта і блокчейн в цілому. Хто б не був насправді Сатоши Накамото, його винахід змінив світ.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів