Java Month: беріть участь в подіях та отримайте можливість виграти суперприз! 🎁
Дізнатися більше
06.08.2022
5 хвилин читання

Профдеформація. Як програмування змінює людину

Сергій Немчинський

Професія неминуче накладає відбиток на людину, на його тип мислення і поведінку в суспільстві. Природно, ступінь вираженості може бути різною, але так чи інакше, більшість програмістів знаходять в собі ці риси.

  • Конкретизація

Звичка до чіткої постановки завдань і точної формулюванні переходить і в повсякденне життя. Якщо ви ставите завдання програмісту, то вона повинна бути максимально конкретизована. Чи не «Купи щось до чаю», а «Купи шоколадку / торт / печиво» і бажано ще уточнити, які саме. Чи не «Почисти картоплю на суп», а скільки саме штук або грам (якщо є ваги). Чи не менше ставить в тупик фраза «Розкажи що-небудь». Треба сказати, така фраза здатна загнати в ступор кого завгодно, але програміст може зависнути особливо на довго.

  • Прагнення до впорядкованості

Програмісти прагнуть до упорядкованості і створення систем. Наприклад, чіткий розподіл зарплати за відсотками на різні потреби (на житло, на ощадний рахунок і ін.). Підрахунок пройдених км, виконаних підходів в тренажерному залі по днях тижня. Систематизування може стосуватися будь-яких аспектів життя.

  • Гіперконцентрація

Програмісту потрібна висока ступінь заглибленості в роботу, тому одна з особливою спеціальності – вміння концентруватися на одній справі і не відволікатися на інші. Це може переноситися і в життя. Наприклад, якщо щось прикувало увагу (футбол, цікавий об’єкт, якась побутова завдання), то інші «опції», такі як підтримувати бесід, слухати і інші, відключаються.

  • Розвантаження «оперативної пам’яті»

Багато програмістів вважають, що немає сенсу тримати все в голові, тому активно користуються планерами, напоминалками, будильниками. Причому нагадування можуть бути навіть для самих банальних справ, наприклад, поїсти (інакше можна запрацюватися і забути). Це ще один спосіб оптимізувати життя і розвантажити голову.

  • Фільтр в голові

Важлива особливість в роботі програміста – вміння швидко забувати непотрібне, а ще краще – не пропускати в мозок таку інформацію. Часто в категорію «непотрібної» інформації потрапляють імена людей (особливо якщо знаєш, що бачиш цю людину перший і останній раз), дати і різні деталі, які програміст в цей момент вважав несуттєвими.

  • Пошук причинно-наслідкових зв’язків

Щоб код працював, потрібно розуміти, чому, як і що відбувається в ньому, тобто орієнтуватися в структурі причинно-наслідкових зв’язків цього коду. Саме так програміст обробляє інформацію в інших сферах життя. І навіть на найпростіший на вигляд питання, програміст може дати досить несподіваний «дивакуватий» відповідь, викликаний довгим ланцюжком причинно-наслідкових зв’язків в його голові. Справа в тому, що при обробці інформації мозок програміста може задіяти такі аналогії, які можуть не прийти в голову звичайної людини.

  • Спілкування в житті проф термінами

Так чи інакше цим страждає кожна професійне середовище, але саме з ІТ проникає особливо багато проф термінів. Таскі, баги, аплікухі, бекап, факапіть, пушіть, пінгувати, аттачем і ще кілька десятків інших.

Ну що, згодні з таким спостереженням? Апрув?

Сергій Немчинський
CEO FOXMINDED
Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів