17.01.2023
27 хвилин перегляду

Новини ІТ від 17.01.2023

Сергій Немчинський
<strong>Новини ІТ від 17.01.2023</strong>

Перекладач з дитячого, 3D-лептоп і робот-прибиральник перцю. 10 найдивовижніших розробок, представлених на CES 2023

 

Нещодавно у Лас-Вегасі відбулася велика щорічна техвиставка CES 2023.

У заході взяли участь 12 українських стартапів. Ну, а я поділюся з вами трьома, на мою думку, цікавими міжнародними розробками:

 

  • Робот-збиральник болгарського перцю AGRIST «L»

 

Робот може визначити положення, розмір та зрілість кожного перцю, а також точну точку зрізу.

Він працює за допомогою серії камер, алгоритму ШІ та моделей розпізнавання, створених для різних частин перцю. Робот ковзає по підвісних дротах, встановлених на фермах.

 

L збирає 3D-дані та аналізує кількість днів, необхідних для дозрівання перцю, прогнозує обсяг урожаю та пропонує аналіз того, як оптимізувати зростання.

Робот коштує близько $10 000, що, за словами AGRIST, набагато менше, ніж ціна звичайних роботів для збирання врожаю.

 

  • Інтелект-перекладач дитячого плачу Q-bear

 

Пристрій з м’яким силіконовим покриттям Q-bear можна встановити в ліжечко або коляску для аналізу крику дитини, щоб визначити одну з чотирьох потреб за індексом дискомфорту: голод, брудний підгузник, сонливість і потреба в комфорті.

 

Переклад Q-bear відбувається протягом 10 секунд після плачу дитини. Компанія каже, що чим довше користуються пристроєм, тим точніше стає результат.

 

Пристрій Q-bear також може записувати дані про стан здоров’я, визначати, наскільки дитина сонна, і може автоматично відтворювати заспокійливу музику, пісню колискову або так званий “запатентований звук утроби”.

 

  • Ноутбук ASUS з 3D OLED-дисплеєм

 

ASUS Vivobook Pro 16X 3D OLED оснащений першим у світі 16-дюймовим 3D OLED-дисплеєм Dolby Vision з роздільною здатністю 3,2K 120 Гц1, найновішим процесором Intel Core HX55 для настільних комп’ютерів та графічним процесором для ноутбуків NV™ 407.

 

Він відтворює 3D-фільми та ігри, але найбільше вражає креативним програмним забезпеченням.

Asus розробила спеціальні плагіни, які дають змогу бачити 3D зображення, не використовуючи додаткових аксесуарів.

 

Очікується, що ноутбук буде доступний вже цього року.

 

Михайло Федоров розповів про IT під час війни

 

Dou.ua зібрав головні тези його розповіді, а я ділюся ними з вами:

 

  • Про економічну вагу IT під час війни

 

IT у воєнний час стала чи не єдиною галуззю економіки, яка продовжує розвиватися, створювати нові робочі місця, реалізувати нові проекти, залучати інвестиції та в майбутньому може стати одним із головних драйверів розвитку.

 

За підсумками десяти місяців 2022 року галузь виросла та принесла в економіку України $6 млрд експортної виручки, що на 10% більше у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року.

 

IT не лише тримає економічний фронт, а й підтримує армію. Інноваційні розробки українських айтішників допомагають зберігати життя військових та наближають нашу перемогу.

 

  • Про розвиток ІТ-освіти

 

Влітку запустили IT Generation – масштабний проект з навчання світчерів у айті. Фінансування знайшли серед бізнесу та донорів.

 

Проект з безоплатного навчання українців ІТ-спеціальностям мав шалений попит.

 

Айті-школи отримали понад 200 тисяч заявок від 50 тисяч українців. Це показало, що ми рухаємось у правильному напрямку. Освітні проекти у галузі слід розвивати та масштабувати далі. Що ми й плануємо робити 2023 року.

 

Нині 2200 студентів навчаються у школах. Деякі з них вже завершили навчання та знайшли роботу.

 

У рамках проекту разом із рекрутинговою платформою BazaIT запустили серію лекцій з пошуку роботи на ІТ-ринку. Усі вони у відкритому доступі на ютуб-каналі Мінцифри.

 

  • Про підтримку українських стартапів та про найближчі плани

 

Щоб стимулювати розвиток стартап-екосистеми, цього року ми підтримували існуючі проекти та реалізували нові.

 

Запустили американський венчурний фонд Blue&Yellow Heritage Fund разом із венчурною компанією ffVC. Він орієнтований на українські підприємства та стартапи. Фонду вже вдалося зібрати 50 млн. доларів, і це лише початок.

 

Ведемо переговори з глобальною платформою Plug&Play Tech Center, що поєднує стартапи, інвесторів та найбільші світові корпорації на ранньому етапі. Саме Plug&Play Tech Center був одним із перших інвесторів міжнародної платіжної системи PayPal. Незабаром українські стартапи також отримають доступ до можливостей платформи.

Важливу роль також відіграє Фонд розвитку інновацій, який нещодавно перейшов до управління Мінцифри. Завдяки його роботі держава вже стала найбільшим ангельським інвестором у країні.

 

Серед ключових проектів наступного року — запуск е-резидентства. Щоб ІТ-фахівці з усього світу могли набути статусу е-резидента та вести бізнес в Україні онлайн. Автоматизуємо всі кроки: від реєстрації до податків. Подібні ініціативи успішно працюють у ЄС. Цей проект дозволить іноземним IT-фахівцям відкрити свій бізнес в Україні онлайн, без фізичної присутності та працювати за привабливими податковими ставками. Для України це наповнення державного бюджету України та потужний розвиток цифрового бренду держави.

 

Браузеру Safari виповнилося 20 років

 

На початку січня 2003 року на виставці Macworld Expo Стів Джобс представив браузер Safari. Він був заявлений як найшвидший веб-браузер, колись створений для комп’ютерів Mac. А потім, як виявилось, і для iPhone.

 

Apple тоді вперше розкрила, що оригінальна версія Safari завантажує сторінки втричі швидше за Microsoft Internet Explorer на Mac. Причому Internet Explorer був стандартним браузером для Mac з 1998 року.

 

Публічна бета-версія браузера Safari стала доступною в OS X Jaguar у січні 2003 року. Вона включала функції оглядача, механізм рендерингу сторінок WebKit, а також доступ до пошуковика Google, блокувальника реклами, що спливає, і інструментарію для завантаження файлів.

 

Мобільна версія для iPhone була випущена у 2007 році. Для iPad браузер з’явився у 2010 році. Safari через 20 років продовжує використовувати двигун WebKit, причому це стосується всіх версій браузера.

 

З 2008 року браузер Google Chrome почав активно витісняти Safari із ринку. Chrome в даний час залишається найпопулярнішим браузером на ПК Mac та IPhone. У Apple продовжують доопрацьовувати Safari і стверджують, що їхній браузер найкращий для Mac і iPhone, оскільки в середньому на 50% швидше Chrome завантажує сайти користувачів, які часто відвідуваються.

 

За даними сервісу Statcounter, кількість користувачів Safari становить майже 9% у всьому світі.

 

Microsoft впровадить ChatGPT у пошук Bing і, можливо, інші продукти

 

Компанія планує впровадити чат-бот у свою пошукову систему до кінця березня 2023 року. Таким чином, Microsoft сподівається стати більш конкурентоспроможною по відношенню до пошукової системи Google.

 

Видання The Verge заявляє, що Word вже додали невідому версію GPT-моделі. Вона покращує функцію автозаповнення у документах.

 

Крім того, Microsoft використовує технологію OpenAI для покращення результатів пошуку в Outlook. Використовуючи штучний інтелект, користувачі зможуть легко шукати необхідну інформацію у своїх електронних листах.

 

Компанія також досліджує, як штучний інтелект може пропонувати відповіді на листи або рекомендувати зміни в документах Word. Поки не ясно, чи планує Microsoft запустити ці функції, чи це лише експерименти. Але Bloomberg, посилаючись на власні джерела, розповів, що корпорація веде переговори щодо інвестування $10 млрд у OpenAI.

 

OpenAI веде переговори щодо продажу акцій

 

Очікується, що оцінка компанії під час тендерної пропозиції становитиме $29 млрд, пише Wall Street Journal.

 

Купівлею акцій на загальну суму не менше $300 мільйонів зацікавилися венчурні компанії Thrive Capital та Founders Fund.

 

Це робить OpenAI одним із найдорожчих стартапів США, незважаючи на те, що він майже не приносить прибутку. Але поки що тільки на «папері».

 

Подібні тендерні пропозиції, як правило, розміщуються публічно, а процедура продажу акцій триває певний час. Свої акції зможуть продати, зокрема, працівники OpenAI.

 

Втім, зазначає WSJ, угода поки що не укладена, і її умови також можуть змінитися. Представники OpenAI повідомили журналістам, що не коментують угоду.

 

В мережі з’явились передбачувані кадри нової гри Sony на Unreal Engine 5

 

Схоже, що у Sony знову стався витік інформації. У мережі з’явився ролик із передбачуваними кадрами нової гри. Ймовірно, що за розробку відповідає студія XDev. Гру створюють на базі сучасного двигуна Unreal Engine 5.

 

Хоча якість ролика не найкраща, автор публікації зазначає, що на відео продемонстровано ранній білд гри. Він не заперечує, що цього року може з’явитися більше інформації про проект.

 

Як очевидно з ролика, гра розгортається у науково-фантастичному сеттингу. Зазначається, що проект належить до жанру рольових ігор, а спостереження за тим, що відбувається на екрані, буде від третьої особи.

 

Вийшов Laravel 9.46

 

З нововведень зазначу:

 

  • Додавання “whenHas” в JSONResource. Це дає можливість умовно включати атрибути в Response, коли атрибут знайдений в моделі.
  • JsonResource “unless”-метод. Майкл Набіль вніс unless()-метод для отримання значення, якщо умова перетворюється на false.
  • Правило десяткової перевірки тепер підтримує знакові числа.

 

Також у новому релізі виправили 4 баги.

 

GlassFish 7.0 тепер забезпечує підтримку JDK 17 та Jakarta EE 10

 

Eclipse Foundation випустив останню версію свого сервера програм з відкритим вихідним кодом GlassFish 7.0. Новий випуск включає підтримку специфікацій MicroProfile Config, MicroProfile JWT Propagation і Jakarta MVC 2.0. Також, внесено зміни в частинах API та JSON бібліотеки стандартних тегів Jakarta та додано нові методи автентифікації Jakarta.

 

Крім того, GlassFish 7.0 дозволяє налаштовувати паралельні інтервали моніторингу завдань. Він повністю сумісний із Jakarta EE 10. З мінімальних вимог – JDK 11, але також сумісний із JDK 17.

 

У EPAM з’ясували, що заважало українцям вивчати IT у 2022 році

 

У новому дослідженні компанія проаналізувала, наскільки ефективно українці навчаються IT, і що їм заважає цим шляхом. В опитуванні взяли участь 1927 осіб.

 

ІТ залишається єдиною експортною галуззю України, яка повноцінно працює у воєнний час і при цьому ще й стабільно зростає. Рекордні зарплати в доларах, а також підвищена увага з боку держави та бізнесу, очікувано призвела до збільшення кількості бажаючих освоїти IT-спеціальність. Близько 50 тисяч українців подали заявки до освітньої програми від Мінцифри IT Generation.

 

Втім, далеко не всі, хто захотів спробувати себе у новій спеціальності, завершили навчання.

 

Серед найпоширеніших причин дострокового завершення навчання:

 

  • недостатній рівень володіння англійською. 24% опитаних визнали, що більше уваги довелося приділяти саме англійській мові;
  • некоректне уявлення про спеціальність (19%)
  • та нестача часу (29%).

 

Найчастіше студенти обирають напрямок FrontEnd – частка таких серед учасників опитування EPAM становила 36%. Далі йдуть Test Automation – 25%, Java (15%) DevOps (11%), Business Analysis (7%) та .Net (6%). До речі, в Україні найчастіше шукають якраз Frontend-фахівців та тестувальників, про що свідчать дані сайту із вакансіями в IT-сфері No Fluff Jobs.

 

Microsoft створила інструмент імітації будь-якого голосу, якому достатньо трисекундного зразка

 

За заявою дослідників, які зазнали інструменту під назвою Vall-E, він значно перевершує існуючі системи синтезу мови.

 

Дізнавшись конкретний голос, VALL-E може синтезувати аудіозапис того, як людина говорить щось, намагаючись зберегти його емоційний тон. Сама технологія є нейронною мовною моделлю, в основі якої лежить EnCodec. Encodec – це розроблений Meta аудіо-кодек нового покоління, що кодує сигнал за допомогою нейромережі. З його допомогою VALL-E поділяє голоси людини на окремі компоненти.

 

Ці компоненти, так звані «лексеми», нейромережа зіставляє з відповідними голосами у своїх навчальних даних. І потім створює нові фрази поза початкового трисекундного зразка.

 

Зазначу, що Microsoft не опублікувала код VALL-E у відкритому доступі через потенційний ризик неправильного використання. До таких у компанії віднесли підміну ідентифікації голосу чи видачу себе за конкретного диктора.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів