15.03.2023
10 хвилин перегляду

Новини ІТ від 14.03.2023

Новини ІТ від 14.03.2023

Microsoft TypeScript 5.0 майже готова і включатиме ECMAScript Decorators

Команда TypeScript випустила TypeScript 5.0 RC. Повний випуск заплановано на 14 березня. Головною новою фічею є декоратори ECMAScript. Це функція, яка розширює класи через анотації, які називаються декораторними виразами.

У компанії описують її як “функцію, яка дозволяє налаштовувати класи та їх члени у повторно використовуваному форматі”. Коли декоратор додається до методу, полю або класу, відповідна функція декоратора обгортає оригінал своїм власним додатковим кодом.

Інші функції в TypeScript 5.0 включають модифікатори const для типових параметрів і поліпшені перерахування. Оператор satisfies був представлений у версії 4.9, але тепер у версії 5.0 є пов’язана мітка, яка працює для генератора документів JSDoc. Аналогічно, @overload тепер підтримується як тег JSDoc.

Щодо продуктивності, згідно з тестами, компілятор TypeScript 5.0 на 10 відсотків швидше, ніж попередній.

Apple заблокувала оновлення поштового клієнта BlueMail із опціями на базі ChatGPT

Апдейт програми від Blix дозволяв автоматизувати надсилання електронних листів. Однак Apple заявила, що контент, згенерований штучним інтелектом і не пройшов фільтрацію, може становити небезпеку для молодої аудиторії.

Компанія запропонувала або додати фільтрацію контенту, або підвищити вік для використання своєї програми до 17 років.

У свою чергу, співзасновник Blix Бен Волах не погоджується з позицією Apple. Він стверджує, що інтеграція із ChatGPT вже включає фільтрацію контенту. За словами Волаха, підвищення віку для використання програми може мати серйозні наслідки, оскільки на даний час клієнт поширюється з позначкою 4+.

Волах зазначає, що програми з аналогічною функціональністю вже доступні в App Store без вікових обмежень.

У відповідь Apple заявила, що вже розглядає скаргу Bluemail.

GitHub відкрив доступ всім користувачам до сервісу з перевірки публічних репозиторіїв на секретні ключі, паролі та токени

Доступ до цього сервісу раніше надавали учасники програми бета-тестування GitHub. А тепер платформа відкрила сервіс для всіх розробників без обмежень.

Для включення перевірки свого репозиторію необхідно в налаштуваннях GitHub у секції Code security and analysis активувати опцію Secret Scanning.

У компанії розповіли, що від початку бета-тестування сервіс перевірив близько 70 тисяч публічних репозиторіїв. За 2022 рік GitHub зафіксував понад півтора мільйона конфіденційних даних у відкритому коді.

OpenAI відкрила API для ChatGPT та Whisper. Тепер чат-бот можна вбудовувати в сторонні програми

Набори для розробників дозволять цим розробникам впроваджувати мовні моделі OpenAI у свої продукти. Більше того, виявилось, відповідні рішення вже активно розробляються лідерами ринку.

Наприклад, у Snapchat з’явилася функція My AI, заснована саме на ChatGPT.

Розробники навчальної платформи Quizlet працювали з OpenAI протягом останніх трьох років, і тепер представили адаптивного репетитора Q-Chat.

Програма Instacart також отримала свою версію ChatGPT, тому тепер допомагати готувати користувачам буде чат-бот.

Крім цього, ChatGPT тепер інтегрований в додаток для покупок Shopify, а додаток Speak, призначений для вивчення мов, отримав функцію на основі Whisper.

Whisper є приблизно те саме, що і ChartGPT. ШІ призначений для перетворення мови на текст і здатний розуміти 99 мов.

OpenAI зазначає, що ChatGPT для розробників доступний за ціною 0,002 долара за 1000 токенів, а Whisper обійдеться в 0,006 долара за хвилину.

OpenAI відкрила API

В Україні кількість айтішників скоротилася на 8 000. У яких компаніях працює більшість фахівців

У 50 найбільших IT-компаніях України кількість фахівців скоротилося на 5% за півріччя. Головною причиною є релокація та легалізація у закордонних офісах. Такі результати опублікувало видання DOU.UA.

Склад «великої п’ятірки» компаній з найбільшою кількістю співробітників не змінився, проте EvoPlay піднялася на 4-й рядок замість Luxoft Ukraine. EvoPlay єдина з “великої п’ятірки” зберегла позитивну динаміку.

EPAM традиційно на першому місці рейтингу, хоча зберігає суттєву негативну динаміку. У першому півріччі 2022-го кількість фахівців у компанії зменшилася на 1260, у другому ще на 1255.

Значно більше фахівців, ніж у першому півріччі втратила українська команда SoftServe.

GlobalLogic у першому півріччі зберігала позитивну динаміку, а у другому має мінус 444 особи.

Загалом кількість фахівців у п’яти найбільших компаніях зменшилася на понад 3 тисячі осіб.

Стандарт C++ 23 оголошено функціонально-завершеним

Нещодавно комітет ISO з C++ закінчив технічну роботу над специфікацією C + + 23 і зараз готує фінальний документ для затвердження.

Серед удосконалень мови — можливість імпорту стандартної бібліотеки як модуль, завдяки чому можна прискорити компіляцію. Наприклад, компіляція програми Hello, world! у новому варіанті відбувається набагато швидше.

Серед інших змін – спрощені правила неявного переміщення при поверненні з функції, збереження часових об’єктів до кінця циклу range-for, багатовимірна операція індексування з квадратними дужками, статичний оператор operator та інші.

У наступному релізі, C++ 26, основну увагу планується приділити багатозадачності, паралелізму та безпеці. Затвердження функцій C++ 26 за планом має розпочатися червні.

Оновлення Chrome продовжило термін служби батареї MacBook під час перегляду відео

Google оголосила про кілька змін у браузері Chrome, які допоможуть збільшити час автономної роботи з MacBook. Завдяки оптимізації таких систем, як стиснення пам’яті та таймери JavaScript, користувачі тепер можуть довше переглядати веб-сторінки через Chrome та відео на YouTube.

Тести з MacBook Pro 13 показали, що час автономної роботи під час перегляду сторінок зріс до 17 години, а при перегляді відео на YouTube – до 18 години.

Однак, Google чомусь не надала даних про час автономної роботи пристрою до впровадження цього оновлення.

Регулятор ЄС відклав ухвалення рішення щодо угоди Microsoft та Activision

Нова дата – 25 квітня, повідомляє Reuters.

Угода між двома компаніями привернула увагу антимонопольних органів, які організували розслідування. За його результатами Єврокомісія заявила, що ухвалить рішення до 23 березня 2023 року. У середині листопада 2022 року вона без пояснення причин відсунула дедлайн до 11 квітня 2023 року. Нині дата зрушила вдруге.

Раніше президент профспілкової організації Communications Workers of America (CWA) Кріс Шелтон закликав Європейську комісію схвалити угоду щодо придбання ігрового видавця Activision Blizzard корпорацією Microsoft. За його словами, це позитивно вплине на ринок праці.

Neuralink поки не дозволяють тестувати свій пристрій на людях

Виявляється, Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США відхилило заявку Neuralink приблизно рік тому. Зараз про це стало відомо Reuters. Видання пригадало Маску про його запевнення у тому, що навесні 2023 року компанія отримає схвалення на проведення випробувань на людях.

Reuters пише про десятки недоліків пристрою, які компанія повинна усунути, перш ніж приступати до випробувань на людях. При цьому деякі проблеми названо «щодо незначних». Але є й серйозні моменти. Один з них пов’язаний з тим, що крихітні нитки електродів пристрою можуть мігрувати до інших областей мозку, викликаючи запалення, порушення та розриви кровоносних судин.

Neuralink поки не дозволяють

Потенційно серйозні побоювання викликає і система зарядки пристрою. Передбачається використання літієвих батарей, які можна заряджати дистанційно. FDA хотіло б отримати підтвердження, що акумулятор не вийде з ладу – інакше він може пошкодити тканину мозку. Аналогічні побоювання викликають проблеми з перегріванням та видаленням пристрою.

До речі, на даний момент більше десятка компаній займаються розробкою пристроїв для реєстрації або стимуляції нейронної активності, і більшість із них уже схвалено FDA.

У першу десятку березневого рейтингу мов програмування TIOBE потрапив Go

Значних змін у рейтингу TIOBE не було із середини літа минулого року. За цей час спостерігалися перестановки лідерів, але нові мови не потрапляли до десятки найпопулярніших. У рейтингу за березень 2023 року в десятку потрапила Go, яка піднялася з 13-го місця, закривши собою топ. Перші сім мов не змінювали свої позиції з березня минулого року, вони виглядають так:

На першому місці розташувалася Python. На другому та третьому – С та Java відповідно. Замикають п’ятірку лідерів C++ та С#. За ними йдуть Visual Basic та JavaScript.

На восьмому місці опинилася SQL, яка піднялася з 10 місця, а на дев’ятому – PHP, що втратила колишню позицію.

Укладачі рейтингу відзначили, що позиція Go не викликає питань і мова програмування ще раз показує затребуваність своїх особливостей, включаючи високу продуктивність та статичну типізацію. Також мову підтримує компанія Google, що говорить про високу довіру до неї.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів