Розкодуй свою кар’єру: знижка 20% на курси у форматі менторингу від FoxmindEd весь грудень 🎄
Дізнатися більше
07.08.2022
10 хвилин перегляду

Як і коли просити підвищення зарплатні програмісту?

Сергій Немчинський
Як і коли просити підвищення зарплатні програмісту?

Питання про те, коли програміст може просити підвищення зарплати і як це робити, входять до топ-5 найпопулярніших, що мені задають. Нижче докладно розповім, як просити підвищення зарплати в IT аби її справді підвищили.

Якщо ви новачок

Ви новачок і знайшли свою першу роботу в ІТ. Зарплата у вас невисока, можливо, навіть її не вистачає для життя. Кожна отримана додаткова сотня доларів є принциповою і сильно впливає на вашу якість життя. У цьому випадку завжди пам’ятайте одне – компанія цінує вас вище, ніж платить. Чому ж тоді вам платять менше? Основна причина – компанія закладає ризики, що ви залишите роботу. У середньому розробник окупається за півроку, якщо ви підете раніше, ніж через півроку – компанія зазнає збитків. Звичайно, компанія хоче мінімізувати ці збитки, занижуючи вам зп.

Коли просити підвищення зарплати вперше?

Перше підвищення зазвичай відбувається, як тільки ви пройшли випробувальний термін. Найчастіше зарплата на випробувальному та після його проходження обговорюється одразу. Але якщо таких домовленостей не було, то після закінчення випробувального терміну просіть фідбек про вашу роботу і з’ясовуєте, чи достатньо керівництво вашою роботою. Якщо вас похвалили, кажіть, що вам теж сподобалася ця компанія та колектив, що подобається проект на якому працюєте (кажіть, що саме подобається). І після цього просіть підвищити зарплату. Скільки? До рівня, якого б вистачило на життя, можна навіть просити підвищення в 2 рази. Не дадуть так не дадуть, але таким запитом ви дасте зрозуміти, що ви маєте амбіції отримувати велику зарплату.

як обґрунтувати підвищення зп

Важливо розуміти – ви повинні дочекатися моменту, коли компанія буде впевнена, що ви нікуди не підете. Фактично, коли компанія впевнена у вас, вона може починати вкладати в вас, підвищуючи зарплату, щоб ви не пішли через брак грошей. Тут відіграють роль інші ризики. Вас можуть переманити і чим нижче ваша зарплатня і чим менше ви задоволені фінансово, тим легше це зробити. Так що не соромтеся йти до керівництва та говорити про підвищення. Ви вже показали себе, як ви працюєте.

Якщо не піднімають зп чи піднімають дуже незначно?

Якщо вам пропонують менше підвищення – Ок, погоджуйтесь. Але при цьому спитайте, коли буде наступний перегляд. Вам можуть почати розповідати, що ви дуже швидко хочете підвищення та інше в такому дусі. Скажіть, що ви розумієте, що тільки вчитеся, але при цьому ваш темп навчання вищий, ніж у інших співробітників, як мінімум тому, що ви зацікавлені. Тому ви хотіли б перегляди зарплати частіше. І обов’язково спитайте, що вам для цього потрібно зробити. Це здоровий підхід у будь-якому бізнесі – питати, що ви можете дати. Якщо людина і так робить більше, ніж від неї очікувалося, то керівництво зазвичай без проблем погоджується на підвищення. Якщо ж людина ледве справляється з обов’язками, то найкраще, що вона може зробити – запитати, що вона має зробити для підвищення зарплатні. Тоді обговорення стає більш предметним:

Якщо вам відповідають, що для підвищення зарплати вам потрібно більше проявити себе – це не конкретна відповідь. Продовжуйте ставити запитання, що саме ви маєте досягти і до яких термінів. Бажано, щоб цілі були поставлені за SMRT. Якщо вам ставлять розмиті цілі, то вам завжди можуть сказати, що ви цієї мети не досягли (і мають рацію). Тому чітко обговорюйте, що вам потрібно досягти і до якого моменту.

Коли знову казати про підвищення?

Допустимо, після випробувального терміну вам не підняли зарплату або підняли неістотно, і поставили цілі на розвиток. Вдруге просіть підвищення, коли досягнете цих цілей. Приходьте до керівництва з конкретними досягненнями та знову говорьте про підвищення.

коли можна просити підвищення зарплати

Може бути таке, що коли ви прийшли вдруге, від вас відмахнулися – мовляв, зараз немає часу/засобів/зірки не так стали і т. ін. У цьому випадку приходьте через рік (з моменту старту роботи в цій компанії). Підсумовуєте все, що було зроблено за рік: проекти, в яких брали участь, всі ролі, які виконували, досягнення, якими ви пишаєтесь. Все це записуєте. Букаєте час зустрічі зі своїм керівником та проходитесь по всіх ключових пунктах з вашого списку підсумків.

Це має виглядати приблизно так: «За рік роботи в компанії я працював на таких проектах. Робив те й те. Моєю роботою задоволені, бо мене не звільнили. Відповідно я вважаю, що цілком заслуговую на підвищення зарплати. Якщо ні, я хотів би почути критику і, можливо, якісь пропозиції щодо того, що я маю зробити для того, щоб отримати підвищення з/п».

У компанії з хорошим менеджментом завжди вміють поставити цілі своїм співробітникам і, якщо досягти цих цілей, підвищують оплату. Якщо вам не можуть поставити цілі, то ви нікуди не розвиватиметеся, а так і бовтатиметеся на своєму невисокому рівні, довго і болісно вибиваючи підвищення. Набагато простіше поміняти компанію, де при переході вам зі старту запропонують вищу зарплату, а також можуть поставити більш конкретні цілі. Чому таке може статися? У першу компанію ви приходили як зелений джун та вас досі сприймають саме так. В іншу компанію ви вже приходите з роком (або більше) досвіду, і це вже зовсім інша історія.

Важливі нюанси

Важливо враховувати деякі нюанси, які допоможуть вам провести успішні переговори про підвищення заробітної плати.

  • Приходьте просити підвищення з позитивним настрієм. Можна прийти з негативною повісткою в дусі: я подивився зарплати на DOU (або десь ще) і побачив, що моя зарплата нижча, ніж у середньому на ринку, давайте підвищувати. Такий підхід теж має місце. Якщо ваша зарплата реально істотно нижча за ринкову, то ви без соромів можете просити підвищення. Але така ситуація зазвичай є актуальною, коли ви досвідчений розробник.
  • Орієнтуйтесь на середню зарплатню на ринку. Перед тим як просити підвищення, варто вивчити дані, які середні зарплати за вашою професією на ринку (з урахуванням стеку технологій та локації роботи). Просити підвищення краще +/- у районі середньої зарплати або трохи вищої. Коли ви просите суттєво більше, ніж середня зарплата, це виглядає не дуже приємно, таких фахівців не дуже люблять, а вам потрібно дуже добре доводити, що ви дійсно варті такої зарплати. Але в будь-якому випадку все почнеться з негативу та завищених очікувань. Краще намагатися бути ближчим до середини і через час попросити підвищення.

Якщо ви досвідчений співробітник

Розберемо кілька кейсів, як досвідченому програмісту домогтися підвищення заробітної плати.

Кейс №1

Ви працюєте у великій компанії, де існує явна чи негласна процедура підвищення зарплати. Це може бути salary review, career appraisal, evaluation з подальшим обговоренням зарплати та інші. Дізнатися про цю процедуру варто заздалегідь і коли настане час – добре до неї підготуватися. Наприклад, якщо у вашій компанії проводять evaluation, то на момент проведення оцінки, випишіть свої досягнення, подумайте, що вам подобається і не подобається в компанії та проекті, що ви можете допомогти покращити. Під час процедури ви також дізнаєтесь, як компанія відноситься до вашої роботи. Якщо добре, то абсолютно нормально просити підвищення.

Наприклад, щось таке: «Колеги, мені дуже подобається з вами працювати (можна додати, що конкретно подобається). Бачу, вам зі мною також. Тому я хотів би розраховувати на підвищення зарплати».

Не обов’язково детально обговорювати це питання на evaluation, але озвучити, що ви хочете перегляду – потрібно. Потім ви порушите цю тему безпосередньо зі своїм керівником.

Можна сказати таке: «На процедурі evaluation я говорив, що хотів би підвищення зарплати. Хочу обговорити, що я маю зробити, щоб отримати підвищення, або, можливо, я можу на нього розраховувати вже зараз за результатами моєї праці». І далі ви обговорюєте цілі, яких вам потрібно досягти для підвищення, або одразу отримуєте підвищення. Такий підхід буде дуже правильним. 

Кейс №2

Якщо ви працюєте в невеликих компаніях з практикою, де практика  HR нерозвинена, доведеться все робити «вручну», тобто. за власною ініціативою. Власне, робите все те саме, що написано в попередньому пункті: букаєте час зустрічі з керівником, кажете, що хочете підвищення зарплати, перераховуєте досягнення за рік, питаєте, що потрібно зробити для підвищення чи просіть підняти зп вже за результатами вашої роботи.

через скільки можна просити підвищення зарплати

Те саме стосується сітуації, коли ви хочете не тільки підвищення зарплати, а й підвищення на посаду керівника. Процедура не змінюється. Єдине, що ви повинні розуміти – ви спочатку маєте стати керівником. Навчитися менеджети команду, бути авторитетом, навчитися відповідати за інших людей, а вже потім просити підвищення за посадою. Але це трохи інша тема і про неї я вже говорив тут.

Кейс №3

Якщо ви працюєте у зовсім маленькій компанії або непрофільній ІТ-компанії. В цьому випадку може бути незрозуміло з ким говорити, кого і коли просити про підвищення зп. Власне, і тут все аналогічно. Раз у якийсь час (не рідше 1 разу на рік) ви приходите до свого керівника/директора і просите про підвищення. Крім того, людям, які працюють не в профільних компаніях, я рекомендую періодично ходити співбесідами. Це не означає, що ви повинні звільнятися, і тим більше не потрібно озвучувати інформацію своєму керівництву, що ви ходите співбесідами. Це корисно, щоб зрозуміти, в яку суму вас оцінює ринок. Це дасть чітке розуміння своєї цінності – можливо, ви себе переоцінюєте, можливо недооцінюєте. Самостійно ви не можете визначити свою ціну. Знаючи свою ціну, можна приходити до керівника та просити якусь конкретну суму. Не варто говорити, що вам у компанії Х пообіцяли N грошей. Це не дуже гарно. Краще сказати, що на ринку ви коштуєте приблизно стільки. Не ходити співбесідами – це шлях у нікуди. Пропрацювавши 3-5 років у непрофільній компанії, ви будете в повному невіданні, скільки ви коштуєте, відповідно, ви у повному відриві від ринкової ситуації.

Завжди ваш Сергій Немчинський

Поділіться своїми лайфхаками, як вам вдалося домогтися підвищення заробітної плати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів