Маємо ситуацію: Ви працювали якийсь час у сфері ІТ (може, кілька років, а може й більше десяти), але потім зробили перерву. Чому була перерва насправді не суттєво. Можливо, ви втомилися, вигоріли та брали gap years. Можливо, ви були у декреті. Або захищали нашу країну. Можливо, ви не могли працювати за станом здоров’я або ж доглядали хворого родича. Можливо, ви переїжджали до іншої країни і облаштовувалися там.
Набагато важливіше, як довго тривала ця перерва. Якщо півроку-рік, швидше за все повернення до професії не викличе жодних проблем. А ось якщо кілька років і більше, то ви майже 100% зіштовхнетеся зі складнощами.
При цьому тривала відпустка в ІТ є цілком нормальною практикою. У січні 2022 року LinkedIn провів опитування серед майже 23 тисяч співробітників ІТ-сфери, з них більше половини робили перерву в кар’єрі з тих чи інших причин (джерело).
Технології пішли вперед
ІТ — дуже динамічна галузь і навіть за рік можуть вийти нові оновлення, з’явитися інші інструменти та підходи до вирішення завдань. А якщо ви пропустили не рік, а три-п’ять років? У цій ситуації багато ваших знань і досвіду вже може застаріти.
Що робити? Насамперед потрібно зрозуміти, чи використовується зараз у вашій сфері той стек технологій, з яким ви раніше працювали. Тобто треба зрозуміти, наскільки ще актуальним є ваш досвід. Якщо ваші технології досі популярні, достатньо освіжити знання. Якщо вакансій з ваших стеків не багато, за вами рішення — вивчати щось нове або шукати компанії, де працюють з тими технологіями що і ви. У випадку тривалої перерви може бути і так, що ваші знання в принципі більше не актуальні, і набагато ефективніше освоїти новий технологічний стек, а не відновлювати старий.
Як зрозуміти, наскільки актуальним є ваш стек технологій? Для початку перегляньте кількість відкритих вакансій за вашим напрямом і які вимоги до фахівців. Складіть список хард скіллів, які найчастіше зустрічаються і порівняйте їх з тими навичками, які є у вас.
Відвикли працювати
У кожної роботи є свій ритм і потрібен час, щоб до нього звикнути. Навіть якщо у свою тривалу «відпустку» від ІТ-сфери ви пробували себе в інших напрямках роботи, після повернення до старої професії доведеться звикати до неї заново. На важливість повторної адаптації працівника на старому місці роботи мало хто звертає увагу, тож подумайте про це самі.
Що робити? Повертатись поступово. Можна починати з неповного робочого дня, наприклад, з 3-4 годин на день. Якщо це можливо, — домовтеся про погодинну оплату і працюйте спочатку стільки, скільки буде комфортно. Якщо причиною перерви у роботі було вигоряння, то одразу після повернення до праці стежте за Work and Life balance, не переробляйте та відпочивайте достатньо. Звучить банально, але, як показує досвід, багато людей справді не вміють відпочивати. Цілеспрямовано контролюйте час свого відпочинку, записуйте його у свій розклад, не перевіряйте робочі чати поза робочим часом та ін.
Почуття втраченого часу/синдром самозванця
Повернутися до старої професії може бути морально непросто. Так, ви любите цю сферу і готові надолужувати втрачені технічні скіли, але є багато підводних каменів емоційного характеру. Ви пропустили кілька років роботи, через що, найімовірніше, спустилися на 1-2 кар’єрні сходинки, тим часом як ваші колеги навпаки виросли. Через що може виникати відчуття втраченого часу, відчуття власної незначності і в цей момент так легко навісити на себе ярлик «я невдаха». Тут просто важливо пам’ятати, що кожен має свій шлях. Якщо ви взяли таку відпустку, значить для вас це було важливо. Але краще віднести всі ваші сумніви до психотерапевта.
Зміна у команді/проекті
Якщо ви повертаєтеся в стару компанію або навіть проект, потрібно бути готовим, що це вже не те місце, звідки ви йшли. За рік чи, тим більше, за декілька років, можуть змінитися і люди, і підхід до управління робочими процесами. Та й ви також змінилися. Цілком можливо, що вам більше не буде зручно в цьому місці. Тут легко потрапити в когнетивну пастку і подумати, що, мабуть вам вже просто не цікава ця професія, коли насправді причина в місці роботи. Виходьте на ринок і шукайте ті проекти, які знову будуть вас драйвити.
Як подати перерву в резюме
На перерву у роботі у резюме звертають увагу завжди. Якщо у вас є перерва більше трьох місяців між роботами, на співбесиді у вас, найімовірніше, про це запитають. Якщо ви можете дуже коротко пояснити причину тривалої відпустки в резюме, зробіть це. Все, що ви не написали в резюме, опишіть у супровідному листі. Таким чином, ви даєте майбутньому роботодавцю повну картину, чим ви займалися.
Якщо у вас був декрет і ви досі числитеся в компанії, нічого не пишіть. Якщо ви пішли з компанії, пишіть у резюме «maternity leave» і ставте його дати.
Якщо ви брали перерву в роботі на подорож чи втілення якихось інших бажань, записуєте «sabbatical leave» та дати. Можете коротко написати, чим ви займалися, але це не обов’язково.
Якщо у вас були проблеми зі здоров’ям або ви дбали про хворого родича, в резюме це не потрібно писати, але можна описати в супровідному листі або ж розповісти під час співбесіди.
Якщо ви довго шукали роботу, подумайте, чим ви могли б заповнити в резюме цю перерву. Вважається, що пошук роботи триває не більше трьох-чотирьох місяців. Роботодавцю важливо дати зрозуміти, що весь цей час ви не просто сиділи склавши руки, а продовжували саморозвиватися. Можливо, ви проходили якісь курси, підтягували хард чи софт скіли. Однак пам’ятайте, що брехати — найгірше, що ви можете зробити під час пошуку роботи. У тому числі у резюме. Можна трохи прикрасити, але точно не брехати. Якщо ви нічого не робили півроку та просто відпочивали, не потрібно писати, що ви проходили навчання.
Важливо дати майбутньому роботодавцю зрозуміти, що ви готові повернутися до роботи. Переведіть фокус уваги з того, як довго у вас була відпустка на те, що ви сповнені ресурсу та бажання працювати. Ніхто не хоче змученого співробітника, що вигорів. Тому роботодавцям тільки на руку, якщо ви були у тривалій відпустці, відновилися і з новими силами готові розпочати роботу.