06.08.2022
5 хвилин перегляду

В якому редакторі пишуть код? Що таке IDE?

В якому редакторі пишуть код? Що таке IDE?

Кожному новачку, який читає про мову програмування, в голову приходить думка, що програма — це текст. І раз це текст, значить його потрібно писати в редакторі тексту. Все логічно і зрозуміло. Більш того, саме так все колись і було. Стародавні редактори типу Emacs якраз і створювалися з таким розрахунком, щоб програмісту було зручно писати в ньому код. Але це було давно. Зараз навіть у наймолодших мов, яким без дня тиждень, не кажучи вже про поширених, є Integrated Development Environment – інтегроване середовище розробки, скорочено IDE.

Для чого вам потрібна IDE

Чому зараз ніхто не пише в текстовому редакторі? Інтегроване середовище розробки крім прекрасного редактора має синтез з хайлайтінгом (підсвічуванням ключових слів), це дуже полегшує читання коду. Ви з першого погляду визначаєте, де яка структура почалася і закінчилася, ви бачите ключові слова, поля класу, параметри і т.д.

IDE також підтримує автокомплішен (тобто ви починаєте щось писати з тих слів, що ви писали тут раніше, і вам не потрібно додруковувати його до кінця — вам будуть запропоновані варіанти завершень). Це дуже сильно прискорює час написання коду.

Крім цього, у будь-якої IDE є підсвічування помилок. Дуже зручна навігація по коду: ви можете клікнути по якомусь незрозумілому вам слова, наприклад, назвою класу, і перейти в опис цього класу. Або виклик методу — перейшли в метод. Таким чином ви можете ходити по коду, як ніби це сторінка гіпертексту і з кожного слова ви можете перейти до його опису. Без таких IDEшек програмістам було б набагато важче підтримувати величезні проекти.

IDE автоматично викликає компілятор і виконує запуск програми. Як тільки ви натискаєте певну кнопку (в деяких IDEшках як тільки ви зберігаєте код) автоматично все компілює і показує, де у вас були помилки. В результаті ви постійно працюєте на скомпільованому коді.

IDE також підтримує інтеграцію з великою кількістю додаткових ТУЛЗ, наприклад: системи збирання, системи багтрекінга, системи месседжінга, систему управління контролем версій.

У IDE величезний функціонал. Фактично, програміст може нічого більше не запускати у себе на комп’ютері, достатньо однієї IDE. Навіть сервера будуть запускатися в ній.

Природно, все це вимагає досить потужного комп’ютера. Я рекомендую мінімум 8 Гб оперативки.

IDE для різних мов

Для кожної популярної мови таких систем існує величезна кількість, для Java їх, ймовірно, кілька сотень. Не всі вони однаково корисні. Критерій відбору простий — зручність і безглючність. Якщо IDEшка сильно глючить, то довго вона на ринку не протримається, бо є величезна кількість рівноцінних аналогів. Єдиний виняток – Jdeveloper від Oracle. Жахливо глюкава система, але Оракл її настільки добре проштовхує і змушує програмістів підтримувати багато свої системи саме за допомогою Jdeveloper, що немає іншого виходу — продовжують їй користуватися.

📢 Підпишись на наш Ютуб-канал! 💡Корисні відео для програмістів вже чекають на тебе!

🔍 Обери свій курс програмування! 🚀 Шлях до кар’єри програміста починається тут!

Для С # найпопулярніший варіант – Visual Studio. Тут за аналогією Microsoft дуже хоче, щоб користувалися саме цією системою. Але, знову ж таки, повторюся, варіантів IDE дуже багато.

У Java немає єдиного лідера, але на даний момент найпопулярнішою IDE є IDEA від компанії JetBrains. Прекрасна IDEшка, з відмінною опрацюванням призначеного для користувача інтерфейсу. Але новачкам я дуже не рекомендую вчитися з IDEA. Чому? Вона дійсно дуже розумна. І більшу частину роботи, яку вам потім знадобиться робити самим, ви просто не зможете виконати. Ви можете не знати, що робити з кодом, як він повинен бути розташований, так як все це від вас ІДЕЯ ховає. В яких ситуаціях може трапитися, що ви відмовитеся від ІДЕЯ? Наприклад, якщо вона не підтримує ваш сервер або вам потрібно щось зробити без IDE взагалі (наприклад, на сервері або на новій інсталяції).

IDEA ідеально підходить для досвідчених розробників, тому що вони і так знають що потрібно зробити, а тут досить натиснути одну кнопку і IDEA все робить.

Новачкам я рекомендую вчитися на якійсь альтернативній IDE. Для Java є три найпопулярніші IDE: IDEA, Eclipse і NetBeans. Учням своєї школи я рекомендую Eclipse. Так, вона поступається інтерфейсом IDEA, але при правильному налаштуванні також відмінно працює.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів