04.08.2022
5 хвилин перегляду

Робота на галерах проти роботи в маленькій компанії. Куди йти?

Робота на галерах проти роботи в маленькій компанії. Куди йти?

У більшості випадків робота у великій компанії – наприклад, IBM, багато що дає. Але це не означає, що в маленькій компанії працювати погано.

Плюси роботи у великій компанії

Колектив

Навколо буде багато людей, що займаються тим же самим, що і ви. У вас завжди буде, з ким порадитися, knowledge sharing. Ви ніколи не будете єдиним.

Навколо вас буде повно народу, і половина з них буде вище вас рівнем. Тобто у них можна вчитися. Друга половина нижче рівнем. Їх ви зможете чогось навчити. А коли когось вчиш, підвищуєш свій рівень швидше, ніж коли тебе вчать.

Завдання

У великій компанії завжди великі складні завдання. У таких завданнях доводиться акцентуватися на таких дрібницях, які в дрібних завданнях просто незрозумілі.

Ось, наприклад, доводилося мені працювати з хлопцями на маленьких проектах PHP, і вони вперто не розуміли, чому ми так возимося з «чистим кодом». Звичайно, якщо у вас 50-100 файлів вихідного коду, знайти в ньому щось не проблема. Але якщо файлів 10 000, і це тільки маленький шматочок загальної системи. А бізнес-вимоги – це ось такі талмуди, які постійно оновлюються. Розбиратися в цьому доведеться роками. Тому до кожної дрібниці треба ставитися дуже серйозно.

Можливості

У великій компанії ви можете рухатися по кар’єрних сходах, досягаючи більш складних і відповідальних посад, де у вас є можливість проявити себе в повній мірі. У великій компанії можна перейти на інший проект, інший підрозділ, або на інший напрямок, і зайнятися зовсім іншим.

Недоліки роботи у великій компанії

Страшна заорганізованность всіх процесів

Припустимо, вам для вирішення завдання треба докупити якусь бібліотеку. Вона може коштувати десять доларів! Але щоб її купити, треба включити її у фінансовий план на майбутній рік. А то, що до наступного року ще півроку, ну так і що ж. У вас не буде бібліотеки, доведеться викручуватися.

Жахлива бюрократія

Можлива ситуація, коли ви хотіли б з’їздити на конференцію в інше місто, взяти участь або виступити. Навіть якщо ви їдете за свій рахунок, ви все одно залишаєтеся представником компанії. Вам потрібно узгодити поїздку з усіма, з менеджерами всіх рівнів, і отримати апрув.

Ризик скотитися в болото

Якщо у вас є бажання рухатися або розвиватися, у вас буде можливість. Але якщо ви вирішите, що і так все нормально, ви дуже швидко скотитися в болото. У маленькій компанії хтось прийде і вас пнеться, бо від вашої роботи багато залежить. А у великій компанії – сиди на своїй посаді і все, щоб вас вигнали, потрібно дуже сильно постаратися, довести всіх, починаючи з безпосереднього начальника. Тому часто так трапляється, що у великій компанії люди починають обростати мохом, і їм стає нудно.

Плюси роботи в маленькій компанії

Припустимо, у нас є невеликий проект, маленька компанія, де є три-чотири програміста, і більше нікого. У неї є свої переваги.

Багатозадачність

Як програміст, ви будете займатися всім. Це і недолік, і перевага. Але навіть якщо ви прийшли Джунь, то вам все одно дістанеться шматок роботи по декомпозиції предметної області, по розбору ситуації, з написання документації. У великій компанії це роблять різні люди, і вас до цього не допускали, бо у кожного своя робота. А в маленькій доведеться займатися чим завгодно.

Активність 

У маленькій компанії вам не дадуть порости мохом: ваша робота потрібна зараз, і вас будуть копати ногами.

Недоліки роботи в маленькій компанії

Рости особливо нікуди

Якщо у вас одна команда, в ній одна посада тім-ліда. Якщо вона зайнята, вам залишається тільки чекати, поки колега звільниться.

Обмеженість можливостей

У вас один проект. Якщо ви захочете спробувати щось інше, за рамками цього проекту, в компанії це зробити не вийде.

Ні в кого вчитися

Швидше за все виявиться, що ви єдина людина в своїй ролі. Наприклад, DBA – Database Architect. Вчитися вам нема в кого. Припустимо, вас може чогось навчити ваш колега-програміст, але він і сам може виявитися не дуже досвідченим. Вчити, як правило, теж нікого. Тому рости в рамках knowledge sharing в маленькій компанії складно.

Тому програмісти з дрібних компаній так люблять різні хакатони. Їх улюблена розвага – міняти роботу. Для дрібних компаній це природно. За рік-два компанія або закриється, або виросте і переформатується, або її хтось купить – словом, довго ви там не пропрацюєте при всьому бажання.

Якщо ви молодий джун і хапається за першу підходящу роботу, то для вас питання, де працювати взагалі не варто. Ідіть куди беруть. Якщо є дві пропозиції, вибирайте, виходячи з позитивних і негативних сторін, які я перерахував.

Якщо ж ви посивілий старець, то, звичайно, залежить від особистих переваг, але велика галера для вас – саме воно. Сидиш, пишеш код, поростають мохом, і якщо тебе одного разу не викинуть на мороз, то все відмінно.

Ідеальний варіант, по-моєму, спочатку йти на ту роботу, куди взяли, а потім йти на галеру. Там пропрацювати рік-два-три, нахапатися знань. А потім вже шукати роботу за себе.

Я б, звичайно, всім рекомендував працювати в продуктовій компанії. Там і цікавіше, і зарплати вище – тому що маржа вище, продуктова компанія може собі це дозволить. Але дивіться, що у вас вийде.

Сам я скакав то на галеру, то в дрібні компанії, через раз. І мені здається, що це найоптимальніша стратегія. Коли мені набридають величезний опенспейс з купою народу і наради на 50 осіб, я йду в дрібну контору, де всі друзі, і у нас все працює. Коли я відчуваю, що я вже в одних і тих же завданнях зашився, я йду назад на галеру і педаль там. Для мене це оптимальна стратегія, можливо, вона підійде і вам.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів