Є люди, яким навчання дається легко. Вони швидко схоплюють нову інформацію, відразу ж застосовують нові знання на практиці, проводять багато часу за заняттями і обожнюють складати іспити. Найчастіше вони зустрічаються в оповіданнях їх власних мам.
Решта ж час від часу стикаються з тим, що навчання буксує, не йде. Голова «не варить», тексти доводиться перечитувати кілька разів, практичні заняття не вдаються. Як допомогти своєму мозку ефективніше засвоювати новий матеріал, ми розповімо в цій статті.
1.Забезпечуйте мозок киснем
В середньому маса мозку становить приблизно 2% від загальної маси тіла. При цьому мозок споживає 20% кисню, який потрапляє в організм! Нестача кисню погано позначається на всіх органах, але мозок починає страждати першим. Якщо кисню не вистачає в процесі навчання, розуміти і запам’ятовувати інформацію стає складніше — ось воно, наше «голова не варить».
Якщо у вас під рукою немає кисневого концентратора, скористайтеся більш простим способом — відкрийте вікно і провітріть кімнату. Коли за вікном у вас жвава магістраль або промзона, то освіжати повітря краще за допомогою спеціальних приборів— очисників повітря. Не забувайте про кімнатні рослини — поки що це найпростіший і надійний спосіб добути кисень в домашніх умовах.
Є й інший спосіб допомогти організму вдихнути побільше кисню. Відправляйтеся на прогулянку або пробіжку, бажано в парк. Повноцінне тренування не потрібне: півгодини
інтенсивної ходьби — те, що потрібно втомленому мозку.
2. Підкиньте дров
При роботі мозок витрачає не тільки кисень, але і поживні речовини. В першу чергу, звичайно, глюкозу. Падіння рівня цукру в крові на роботі мозку відбивається негативно. Але врахуйте, що кава з печивом, які так часто зустрічаються в описах вакансій, проблему не вирішать. Після короткого сплеску енергії рівень цукру і бажання працювати знову впадуть.
Мозку також потрібні жири — ви ж пам’ятаєте, що мозок в основному складається з жирової тканини? За рахунок жирів в мозку підтримуються регенеративні процеси. Отже, офіційна індульгенція на солодке і жирне отримана. Але не поспішайте до магазину за тортиком!
Крім мозку, у вас є й інші органи, які не скажуть спасибі за нездорову їжу. Так що підгодовуйте мозок, але робіть вибір на користь довгих вуглеводів і ненасичених жирів. Кава з печивом підійдуть, але краще їх замінити здоровою їжею.
3. Дайте мозку відпочити
Навіть у металу буває втома, що вже говорити про живих людей. Хоч в мозку і немає м’язів, але інтенсивне навантаження стомлює і його. Треба робити паузи різної довжини, щоб дати мозку відновитися.
— Перерва. Раз на годину хоча б на п’ять хвилин відірвіться від роботи. Тільки, будь ласка, не заради соцмереж або іншої роботи — зробіть щось, що ненапряжно для мозку. Наприклад, просто походіть по кімнаті.
— Обідні перерви. Вільний час посередині робочого дня придумали не тільки для того, щоб люди могли поїсти. Якщо перша половина дня була напруженою, після 3-4 годин навантаження продуктивність починає стрімко падати. Потрібна перерва.
— Сон. Припустимо, протягом робочого тижня не завжди вдається спати по 8 годин. Але хоча б шість годин повноцінного сну серед тижня, і 8-9 годин у вихідні треба організувати. Під час сну мозок обробляє, «рендерить» отриману інформацію. Якщо ви спите мало, інформація засвоюється гірше.
4. Повторення — мати навчання
Думаєте, це банальність, якій дві тисячі років? А ось і ні, модна теорія! Існує поняття «крива забування». Якщо коротко, чим більше часу пройшло, тим менше отриманої інформації пам’ятає людина.
Для боротьби з кривою забування рекомендується повторювати введення тієї ж інформації через короткі проміжки часу. Але є одна умова: способи введення повинні бути різними, інакше мозок недостатньо активно працює для запам’ятовування. Скажімо, просто перечитати текст недостатньо.
Припустимо, ви вивчаєте нову технологію в програмуванні. Спочатку ви прочитаєте текст, який її описує. Щоб краще запам’ятати матеріал, краще не перечитувати, а спробувати написати код, застосовуючи нові знання. Після цього — обговорити нову тему з колегою. До речі, саме тому так ефективно вчитися з ментором на проекті — введення інформації відбувається різними способами.
5. Відволікайтеся
Якщо ви займаєтеся в залі, то знаєте, як важливо чергувати навантаження на різні групи м’язів. Поки ви робите вправи на одну групу, друга розслабляється — а тонус підвищується у всього організму!
З мозком це теж працює. Чергуйте різні види навантаження: після занять займіться, наприклад, музикою. Музичні вправи, якщо ви не в курсі, теж вимагають великої роботи мозку. Крім того, улюблена музика підвищує настрій, викликає викид ендорфінів. А вже якщо ви співаєте, то ще й активно дихаєте, доставляючи в організм кисень!
Якщо музика — це не ваше, є маса інших способів навантажити мозок. Це і ігри, що вимагають підрахунків — шахи, нарди, преферанс (так-так!). Це спілкування на іноземних мовах. Зрештою, можна сісти і підрахувати бюджет на прийдешню відпустку.
6. Ставте дедлайни
Найпродуктивніше наш мозок працює в стані легкого стресу. Якщо обстановка дуже розслаблена, мозок відмовляється напружуватися — з цим неприємним фактором часто стикаються віддалені працівники, які їдуть працювати на курорт. Якщо ж стрес дуже сильний, мозку не до навчання, він зайнятий пошуком способів виживання.
Найпростіший спосіб забезпечити собі легкий стрес — поставити дедлайн. Наприклад, «розібратися в даній темі до кінця тижня». Тільки будьте чесними з собою, і не ставте дедлайни, в які ви не вірите. Припустимо, складну тему не можна освоїти за пару годин, такий дедлайн не спрацює.
До речі, якщо ви не укладетесь у власний дедлайн, можна буде подумати, чому так вийшло. Можливо, ви десь втрачаєте час, або ж спочатку невірно оцінюєте терміни, необхідні для вирішення завдання. Це знання стане в нагоді вам в майбутньому.