📈 Нові ціни в FoxmindEd з 1 грудня 2023 року. Встигни вийти на тестовий період до 30.11.2023 та почати навчання за поточною ціною!
Дізнатися більше
06.08.2022
8 хвилин читання

Топ-6 простих прийомів, які допоможуть мозку навчатися ефективніше

Сергій Немчинський

Є люди, яким навчання дається легко. Вони швидко схоплюють нову інформацію, відразу ж застосовують нові знання на практиці, проводять багато часу за заняттями і обожнюють складати іспити. Найчастіше вони зустрічаються в оповіданнях їх власних мам.

Решта ж час від часу стикаються з тим, що навчання буксує, не йде. Голова «не варить», тексти доводиться перечитувати кілька разів, практичні заняття не вдаються. Як допомогти своєму мозку ефективніше засвоювати новий матеріал, ми розповімо в цій статті.

1.Забезпечуйте мозок киснем

В середньому маса мозку становить приблизно 2% від загальної маси тіла. При цьому мозок споживає 20% кисню, який потрапляє в організм! Нестача кисню погано позначається на всіх органах, але мозок починає страждати першим. Якщо кисню не вистачає в процесі навчання, розуміти і запам’ятовувати інформацію стає складніше — ось воно, наше «голова не варить».

Якщо у вас під рукою немає кисневого концентратора, скористайтеся більш простим способом — відкрийте вікно і провітріть кімнату. Коли за вікном у вас жвава магістраль або промзона, то освіжати повітря краще за допомогою спеціальних приборів— очисників повітря. Не забувайте про кімнатні рослини — поки що це найпростіший і надійний спосіб добути кисень в домашніх умовах.

Є й інший спосіб допомогти організму вдихнути побільше кисню. Відправляйтеся на прогулянку або пробіжку, бажано в парк. Повноцінне тренування не потрібне: півгодини

інтенсивної ходьби — те, що потрібно втомленому мозку.

2. Підкиньте дров

При роботі мозок витрачає не тільки кисень, але і поживні речовини. В першу чергу, звичайно, глюкозу. Падіння рівня цукру в крові на роботі мозку відбивається негативно. Але врахуйте, що кава з печивом, які так часто зустрічаються в описах вакансій, проблему не вирішать. Після короткого сплеску енергії рівень цукру і бажання працювати знову впадуть.

Мозку також потрібні жири — ви ж пам’ятаєте, що мозок в основному складається з жирової тканини? За рахунок жирів в мозку підтримуються регенеративні процеси. Отже, офіційна індульгенція на солодке і жирне отримана. Але не поспішайте до магазину за тортиком!

Крім мозку, у вас є й інші органи, які не скажуть спасибі за нездорову їжу. Так що підгодовуйте мозок, але робіть вибір на користь довгих вуглеводів і ненасичених жирів. Кава з печивом підійдуть, але краще їх замінити здоровою їжею.

3. Дайте мозку відпочити

Навіть у металу буває втома, що вже говорити про живих людей. Хоч в мозку і немає м’язів, але інтенсивне навантаження стомлює і його. Треба робити паузи різної довжини, щоб дати мозку відновитися.

Перерва. Раз на годину хоча б на п’ять хвилин відірвіться від роботи. Тільки, будь ласка, не заради соцмереж або іншої роботи — зробіть щось, що ненапряжно для мозку. Наприклад, просто походіть по кімнаті.

Обідні перерви. Вільний час посередині робочого дня придумали не тільки для того, щоб люди могли поїсти. Якщо перша половина дня була напруженою, після 3-4 годин навантаження продуктивність починає стрімко падати. Потрібна перерва.

Сон. Припустимо, протягом робочого тижня не завжди вдається спати по 8 годин. Але хоча б шість годин повноцінного сну серед тижня, і 8-9 годин у вихідні треба організувати. Під час сну мозок обробляє, «рендерить» отриману інформацію. Якщо ви спите мало, інформація засвоюється гірше.

4. Повторення мати навчання

Думаєте, це банальність, якій дві тисячі років? А ось і ні, модна теорія! Існує поняття «крива забування». Якщо коротко, чим більше часу пройшло, тим менше отриманої інформації пам’ятає людина.

Для боротьби з кривою забування рекомендується повторювати введення тієї ж інформації через короткі проміжки часу. Але є одна умова: способи введення повинні бути різними, інакше мозок недостатньо активно працює для запам’ятовування. Скажімо, просто перечитати текст недостатньо.

Припустимо, ви вивчаєте нову технологію в програмуванні. Спочатку ви прочитаєте текст, який її описує. Щоб краще запам’ятати матеріал, краще не перечитувати, а спробувати написати код, застосовуючи нові знання. Після цього — обговорити нову тему з колегою. До речі, саме тому так ефективно вчитися з ментором на проекті — введення інформації відбувається різними способами.

5. Відволікайтеся

Якщо ви займаєтеся в залі, то знаєте, як важливо чергувати навантаження на різні групи м’язів. Поки ви робите вправи на одну групу, друга розслабляється — а тонус підвищується у всього організму!

З мозком це теж працює. Чергуйте різні види навантаження: після занять займіться, наприклад, музикою. Музичні вправи, якщо ви не в курсі, теж вимагають великої роботи мозку. Крім того, улюблена музика підвищує настрій, викликає викид ендорфінів. А вже якщо ви співаєте, то ще й активно дихаєте, доставляючи в організм кисень!

Якщо музика — це не ваше, є маса інших способів навантажити мозок. Це і ігри, що вимагають підрахунків — шахи, нарди, преферанс (так-так!). Це спілкування на іноземних мовах. Зрештою, можна сісти і підрахувати бюджет на прийдешню відпустку.

6. Ставте дедлайни

Найпродуктивніше наш мозок працює в стані легкого стресу. Якщо обстановка дуже розслаблена, мозок відмовляється напружуватися — з цим неприємним фактором часто стикаються віддалені працівники, які їдуть працювати на курорт. Якщо ж стрес дуже сильний, мозку не до навчання, він зайнятий пошуком способів виживання.

Найпростіший спосіб забезпечити собі легкий стрес — поставити дедлайн. Наприклад, «розібратися в даній темі до кінця тижня». Тільки будьте чесними з собою, і не ставте дедлайни, в які ви не вірите. Припустимо, складну тему не можна освоїти за пару годин, такий дедлайн не спрацює.

До речі, якщо ви не укладетесь у власний дедлайн, можна буде подумати, чому так вийшло. Можливо, ви десь втрачаєте час, або ж спочатку невірно оцінюєте терміни, необхідні для вирішення завдання. Це знання стане в нагоді вам в майбутньому.

Сергей Немчинский
CEO FOXMINDED
Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів