🔥 Чорна п’ятниця у FoxmindEd: знижки до 50% на ІТ курси онлайн! Поспішайте, пропозиція діє лише до 1.12!
Дізнатися більше
07.08.2022
9 хвилин читання

Soft skill для програміста: які потрібні та як прокачати

Софт скіли для розробників: навіщо та які вони потрібні

У відео «Внутрішній маркетинг для програмістів» я говорив, що важливо прокачувати Soft skills. Це допоможе підвищити вашу цінність в очах клієнта та колективу. Які саме скіли потрібно прокачувати? Давайте поговоримо про це, виходячи з прагматичних міркувань.

Англійська — must have для програміста

  • Спілкування із замовником

Ви не тільки розробник, а ви ще й представник своєї компанії. Якщо ви працюєте на аутсорсі, вам доведеться постійно спілкуватися із замовником. Швидше за все, спілкування відбуватиметься англійською.

  • Новини індустрії

Навіть якщо ви працюєте в продуктовій компанії і не контактуєте із закордонними клієнтами, англійська все одно потрібна. Потрібно читати технічну документацію, шукати вирішення проблем на іноземних ресурсах. Вся свіжа цікава інформація насамперед з’являється на англомовних сайтах: виступи провідних розробників, конференції та інше.

  • Кар’єрний ріст

Бажано, щоб рівень вашої англійської був не нижчим за Upper-Intermediate. Що вище, то краще. Високий рівень англійської зі значно більшою ймовірністю підніме вашу зарплату, ніж технічні знання без англійської.

  • Схвалення керівництва

Хороших програмістів багато, але хороших програмістів з гарною англійською набагато менше. І коли йдеться про призначення тім ліда, як думаєте, на чию користь буде вибір? Для керівництва компанії важливо, щоб замовник був задоволений. Замовник не буде задоволений, якщо людина, яка керує командою, не може спілкуватися з ним. Отже, розробник із гарною англійською буде на хорошому рахунку.

Спілкування та публічні виступи

Спілкування — найважливіше, що може стати в нагоді програмісту. Хороший програміст може чітко донести свою думку, правильно презентувати свою ідею, поставити правильне запитання. Тож уміння налагодити комунікації та спілкуватися — це найважливіший скілл. Можете сміятися, але це навіть важливіше, ніж hard skills.

  • Публічний виступ

В Америці професіонал високого рівня для підтримки репутації зобов’язаний кілька разів на рік проводити публічні виступи, конференції та ін. Для тренування цього скіла не потрібні тренінги «успішного успіху». Вам потрібна людина, яка навчить вас добре публічно говорити та не боятися публіки.

  • Професійний розвиток

Навіть якщо ви виступатимете тільки перед колегами, комунікаційні скіли піднімуть вашу цінність у команді. Якщо ви не можете пов’язати двох слів і презентувати себе і свою думку, ви навряд чи станете розробником senior, і точно не доростете до архітектора. І точно вам буде складно обговорити з керівництвом підвищення зарплати. Бачите, між умінням комунікувати та грошима існує прямий зв’язок!

  • Вміння працювати в команді

Великі завдання не виконуються самотужки. Чим більший проект, тим більша команда, яка на ньому працює. Чи треба говорити, що найбільші гроші також варяться у великих Enterprise-проектах?

Для того, щоб стати командним гравцем, вам теж потрібна навичка спілкування. Озвучити проблему чи ідею, поставити своєчасно потрібне питання, уточнити завдання, обговорити з колегами — все це комунікації.

Дисципліна та self-management 

З одного боку, ці два терміни — синоніми, значення у них приблизно одне й те саме. З іншого боку, у наш час західний self-management якось ефективніший, ніж просто дисципліна. Давайте домовимося, що дисципліна – це вміння жити в рамках встановлених правил, а self-management – ​​ширше поняття.

  • Життя за правилами

Айтішники, за чутками, терпіти не можуть життя за правилами. Недарма ж книга про лідерство та керівництво в софтверній компанії називається “Як пасти котів”. Але одна річ — імідж, а інша — реальна ситуація.

Дотримуватись робочого розкладу, вчасно приходити на роботу і приєднуватися до мітингів — це дисципліна. Дотримуватися правил поведінки в офісі — наприклад, не курити і не вживати алкоголю там, де це заборонено, — це також дисципліна. Утримувати в порядку свої фінанси, вчасно сплачувати податки теж дисципліна. Можна, звичайно, принципово цього не робити, але ж вам буде гірше. Вчіться дотримуватися правил.

  • Time management

Управління часом ми зарахуємо до self management, тому що в даному випадку правила ви встановлюєте самі. Ви є основним власником такого ресурсу, як ваш особистий час. Частину цього часу ви завантажуєте роботою, частину спите, решта часу зайнята тим, що ми називаємо життя.

Ваше завдання — керувати своїм часом максимально ефективно. І це не означає зайняти 16 годин на добу роботою, це якраз неефективно. Якщо ви не відпочиватимете, ваша продуктивність падатиме через накопичення втоми. А якщо не гаяти часу на те, що приносить радість, робота просто втрачає сенс.

Куди краще — грамотно розподілити час між роботою, відпочинком, і тими заняттями, які надають вашому життю сенс та мету. Це сім’я? Прекрасно, виділіть на неї достатньо часу. Це спорт чи інше хобі? Добре, скільки годин на тиждень ви на це відведете? Пам’ятайте, це теж важливі завдання, тому вчіться виділяти на них час свідомо.

  • Task Management

Ще одна частина self management, яка тісно пов’язана з керуванням часом. Але цього разу йдеться про управління завданнями, і знову ми не говоримо про робочі завдання. Ні. Йдеться про ті дії, які ви виконуєте щодня. Їх треба вміти визначати, робити естімейт, призначати майлстоуни та дедлайни, та оцінювати результат.

Припустимо, є у вас мета підкачатися до літа. З’являється завдання “сходити в спортзал”. Це завдання потребує трьох годин часу, включаючи дорогу, перевдягання і тренування. Завдання повторюється двічі-тричі на тиждень. Результат — на терезах, на регуляторі тренажера та у дзеркалі.

Одне з найскладніших завдань дорослої людини — виспатися серед робочого тижня. Для цього треба визначити, о котрій годині треба лягти, щоб до підйому проспати потрібну кількість годин. До цього завдання можуть додатись додаткові, наприклад, півгодинна прогулянка перед сном. Якщо свою повсякденну рутину розбити на завдання, керувати своїм життям значно простіше.

Розвивати навички дисципліни та self management варто всім, не тільки розробникам. Але в нашій професії вони важливі для того, щоб не вигоріти, не нашкодити своєму здоров’ю переробками і не забувати жити, а не лише писати код.

Порядок у голові

У кожної дорослої людини величезна кількість тарганів у голові. У вас може бути улюблена робота, прекрасні стосунки з дружиною, дітьми та друзями, цікаве хобі тощо. Ви щаслива людина. Але, як показує практика, таких людей дуже мало.

На жаль, багато людей мають дивні переконання, які реально заважають жити. Наприклад, у людини чудова зарплата, але вона її всю спускає на вітер, не може нічого відкласти. Або навпаки, вона сидить на злиденній зарплаті, жити їй так некомфортно, але вона боїться ризикнути і щось змінити. Я жодного разу не бачив людини, яка б почувала себе цілком комфортно.

Тому дуже важливо бути чесним із собою, регулярно звертатися до себе і шукати, що саме заважає вам рухатися далі. Це стосується і кар’єрного просування, знаходьте своїх тарганів і заглядайте їм у вічі.

Як зробити прибирання в голові

Скажу банальну річ – вам потрібно знати, що ви дійсно хочете. Сядьте у спокійній атмосфері, розслабтеся та напишіть список зі 100 бажань. Я вам гарантую це буде дуже складно. Ймовірно, ви зупинитесь пункті на 30-50. Подумайте. А потім подивіться на свій список та проаналізуйте, що вам заважає пройтися ним і здійснити бажане.

Насправді, і гроші, і час — все можна знайти. Якщо вас сковують стосунки, подумайте, чи дійсно вони вам потрібні, чи як їх можна змінити. Дістала робота? Те саме: думайте, як можна змінити ситуацію або знайти іншу роботу. У житті не вистачає радості, яскравих емоцій? Подивіться у свій список та позначте, де можна їх знайти.

Підпишіться на наш Ютуб-канал! Корисні відео для програмістів чекають на вас! YouTube
Оберіть свій курс програмування! Шлях до кар’єри програміста починається тут! Подивитись

Швидше за все, вам знадобиться психолог, щоб поговорити про ті проблеми, які ви знайдете в ході складання списку. У нашій голові багато багів, і виправляючи їх, ви зможете набагато легше рухатися до своєї мети, набагато легше буде стати щасливим.

Та й на роботі такого роду прибирання піде на користь. Щаслива людина рідко буває токсичною, не виявляє агресії на адресу колег та начальства, не бурчить на життя та на клієнтів. Вільна від тарганів голова дозволяє ухвалювати оптимальні рішення. Працюючи з собою, ви відкриєте новий світ з величезними можливостями. І всі вони будуть ваші.

Bonus: Чи потрібно програмісту цілеспрямовано качати hard skills?

Я вважаю, що hard skills потрібно качати лише за великої необхідності. Наприклад, ви потрапили на новий проект, на якому використовується незнайома технологія. Якщо освоїти самостійно ви її не встигаєте, тоді йдете на тренінг і качаєте цей скіл конкретною бібліотекою. Тільки у такому разі.

Витрачати час на прокачку хард скілів за інших обставин немає сенсу. Ви й так під час роботи вивчаєте все, що вам потрібно. Йти на тренінг техніки, яка вам невідомо коли знадобиться — це марнування часу і такий скіл не підвищить вашу вартість як розробника.

Тому як не дивно, щоб стати хорошим технічним фахівцем, вам насамперед потрібні не хард скіли, а софт скіли.

Завжди ваш Сергій Немчинський.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів