07.08.2022
8 хвилин перегляду

Сергій Немчинський: Який напрямок обрати програмісту 1С?

Сергій Немчинський
Сергій Немчинський: Який напрямок обрати програмісту 1С?

Я часто проводжу кар’єрні консультації і зараз до мене стали масово звертатися програмісти 1С. Найчастіше питання: що вивчати, якщо хочеться перейти з мови 1С на іншу. Давайте поговоримо про те, куди рости рости програмісту 1С.

Ситуація з 1С в Україні

Є велика ймовірність, що багато українських замовників тепер не захочуть розробляти додатки на 1С. Потрібно сказати, що і раніше багато клієнтів поступово відмовлялися від роботи з 1С, бо зробити щось розумне на ній складно. При цьому 1С є дуже простою та дешевою для бізнесу системою забезпечення автоматизації. Практично весь бухгалтерський облік, більшість речей, пов’язаних з кадровими питаннями, складами та багато інших напрямів бізнесу в Україні досі покриваються саме 1С або його спадкоємицею BAS.

Проблема в тому, що переїхати з 1С на щось інше так просто не вийде. Наша компанія також для внутрішнього обліку обрала 1С, тому що це дешевший варіант. Наприклад, ми намагалися написати все це на Java. Як ви розумієте, у нас це виходить за собівартістю, але навіть за собівартістю ціна розробки становитиме 10000 $, а ціна підтримки – 3000 $ на місяць. А програміст 1С зробила все, що нам потрібно за 2 тижні за 10000 грн. Важко порівнювати…

Порівняння вартості розробки на Java і 1С

Більшість українських компаній, якщо не всі, зараз перебувають у такому ж становищі. Наразі багато пропозицій на ринку, на що можна переїхати. Але, будьмо відвертими, вони всі не покривають навіть 10% від того, що потрібно бізнесу. Нові проекти на 1С тепер навряд чи стартуватимуть. Тому зараз золотий час у компаній, які пропонують альтернативу. Але поки що ринок все ще не готовий, щоб запропонувати компаніям готове рішення, на яке легко переїхати, і щоб усе працювало. Це означає, що ця ніша поступово заповнюватиметься. Є попит – буде й пропозиція. Думаю, за 3-5 років такий продукт з’явиться.

Які перспективи програмістів 1С в Україні?

Перспективи дуже хиткі. Навряд чи вам вдасться рости в цій професії. Нових проектів на 1С буде все менше, виходить, що основна ваша робота полягатиме в підтримці вже наявних проектів доти, доки компанії не знайдуть альтернативу, куди перейти. Однак є кілька варіантів, у який бік вам рухатись.

Варіант 1. Залишитися в 1С і розумітися на альтернативних системах

Ніша 1С поступово стискається і у вас буде досить суттєвий ризик випасти з ринку. Ви маєте можливість переходити на більш високі рівні до системного інтегратора, а також вивчати альтернативні пакети (на ринку вони рано чи пізно з’являться). Вам потрібно постійно переглядати ринок, моніторити, які альтернативи з’являються й у міру появи нових систем – швиденько їх освоювати та пропонувати своїм клієнтам переходити на аналоги.

За час роботи ви можете зібрати базу клієнтів, яким така автоматизація потрібна. Ви зможете прийти до них і запропонувати якусь нову систему, яка закриватиме таку ж потребу. Якщо ви дійсно зможете запропонувати клієнтам альтернативу 1С, яка за прийнятні гроші зробить те саме, я прямо гарантую, що ви зможете добре на цьому заробити. Це цілком робочий варіант.

Варіант 2. Java Enterprise

Java Enterprise вирішує ті самі завдання, що й 1С — автоматизація бізнесу. Просто 1С –це, як правило, автоматизація малого та середнього бізнесу, а Java Enterprise – автоматизація великого бізнесу. Оскільки завдання практично аналогічні, вам буде зрозуміло, що потрібно робити (замовник розповідає незрозумілу безглуздість, а вам потрібно її автоматизувати). Потрібно розуміти, що у вас буде нижча швидкість розробки, оскільки автоматизувати швидше ніж на 1С зараз на Java точно не вийде. Більшість розробників, які переходять до нас перевчитися з 1С, скаржаться, як все довго і наскільки це можна було швидше зробити в 1С. Але на Java у вас дуже потужні інструменти, тому як програміст вам, швидше за все, буде цікавіше. Крім того, ви ж розумієте, що в Java Enterprise зовсім інші зарплати. У Java найвища стеля зарплат серед програмістів. Тому цей напрямок перспективний і вигідний.

Тут час нагадати, що у нас є відповідний курс по Java. Є ще курс Java Start для новачків, є менторинг і навчання на проекті, якщо хочете вийти на наступну роботу відразу мідлом. Загалом, звертайтеся до наших консультантів, вони все розкажуть у деталях.

Варіант 3. C# Варіант .Net

Знову ж таки, C# .Net дозволяє вирішувати практично аналогічні завдання. Так, C# може вирішувати багато інших завдань, але в основному це про автоматизацію бізнесу. Зазвичай C# використовують менші компанії, ніж у випадку з Enterprise, тому програмістам 1С предметна область буде більш зрозуміла і близька. Крім того, це робота з Windows. Так, .NET Core відмінно працює під Linux, але все ж таки Windows – її рідне середовище, на відміну від Java. Вам, як 1С розробникам, можна розглянути .NET як цілком робочий варіант. Особливо якщо вам не хочеться глибоко занурюватися в Java, яка відчутно складніша за С#. Але насправді тут все дуже суб’єктивно, якщо вам Java подобається більше, ніж С#, то ви її вивчите швидше. Тому я завжди нагадую — вибираємо те, що більше до вподоби.

По С# у нас теж є курс, у тому числі і С# Start, є С# менторинг і навчання на проекті. Навчання на проекті дозволяє влаштуватися на нову роботу не втрачаючи зарплати, тобто йти вже як джун із досвідом або навіть як міддл. Тут також важливо відзначити, що людина зі знанням 1С природно пройде цей курс швидше, ніж людина, яка взагалі не вміє програмувати.

Варіант 4. Salesforce

Завдання Salesforce розробників у чомусь схожі на завдання розробників 1С. Просто 1С йшов від бухгалтерії, а Salesforce спочатку йшов від маркетингу, але зараз вони використовуються для автоматизації всього бізнесу. Але! Salesforce, на відміну від 1С, міжнародна система, у якої нормальна людська мова, а у розробників дуже високі зарплати і на них є великий попит. Сама робота Salesforce девелопера дуже схожа на роботу розробника 1С. Тому, можливо, вам буде простіше вивчати Salesforce.

Salesforce розробник

Salesforce, з переліченого, має найнижчий поріг входу. Вивчати її ви можете самостійно, для цього є чудовий сайт trailhead.salesforce.com із безкоштовним навчанням. Ну або ви можете вчитися у нас на курсах, що буде, звісно, ​​швидше. Але за цим напрямком у нас немає навчання на проекті, тож починати доведеться з джунівської вакансії. З іншого боку, під час віддаленої роботи, ви завжди можете спробувати поєднати роботу 1С на тій позиції, на якій ви зараз джуном salesforce до тих пір, поки не підніміте свій дохід і не зможете повністю перейти на salesforce.

Варіант 5. Інші напрямки розробки

Тут повна смаковщина: python, unity, мобільна розробка, та й взагалі що завгодно. Якщо вас приваблює якийсь конкретний напрямок — чому ні, йдіть у нього. Якщо вас подобається мобільна розробка, не слухайте все, що я сказав вище, йдіть і займайтеся Kotlin, Swift або взагалі Flutter. Головне, щоб це вас драйвило. Звичайно, це буде зовсім інше. Але оскільки ви самі є розробником, у вас вже є найголовніше — мислення програміста. Ви знаєте, як вирішувати проблему, як спілкуватися з клієнтом, що таке процес розробки, що таке процес делівері, як працювати з уточненням вимог, як працювати з очікуваннями клієнта та багато іншого. Ви можете думати, що це все не пов’язане з розробкою, але саме це і робить вас програмістом.

Підсумуємо

У вас є варіант залишитися на 1С, перейти на Java Enterprise, перейти на C# .Net, перейти на Salesforce. У ці напрямки вам буде увійти легше, оскільки ваш досвід 1С буде вважатися великим плюсом. Ви також можете перейти в будь-який інший напрямок. Але головне пам’ятайте – вибираємо душею. Ось куди вона лежить, що справді подобається, те й учимо. Все інше не важливо.

Завжди ваш Сергій Немчинський

Напишіть у комментарях який напрямок ближчий вам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів