Ви знайшли роботу і вам зробили оффер. Постає питання, як пройти випробувальний термін і не вилетіти з неї.
Компані бувають дуже різні, вони відрізняються і за розмірами, і економічною ситуацією. Ви можете потрапити в якийсь стартап, який тільки-но отримав інвестиції. Можливо, у компанії навіть немає офісу, всі працюють у якійсь квартирі, а з розробників лише 3-5 осіб. Потрібно розуміти, що таке теж буває, і це нормально. Подібний досвід абсолютно валідний, як і робота у великій компанії. Тому ставтеся до такої роботи абсолютно серйозно.
Всі поради, які я даватиму, відносяться до компаній будь-якого розміру. Єдине, у маленькій компанії всі ваші дії будуть на очах. У цьому є позитивні моменти – про вас не забудуть і контролюватимуть вашу роботу. У великій компанії таке загалом може статися, адже всі бігають і колегам може бути просто не до вас. З іншого боку, у великій компанії є налагоджені процеси, все зрозуміло і чітко, чого може не бути і швидше за все не буде у маленькій фірмі та стартапі.
Роботодавець відповідає за найм. Не ви
Ви повинні розуміти, що вас взяли на роботу. Не ви самі прийшли та почали працювати, а вас вибрали з інших кандидатів та найняли. Це означає, що відповідальність за найм лежить на працедавці. Тому якщо ви намагатиметеся працювати максимально добре, виконуватимете свої завдання, але у підсумку вам скажуть, що ви не підходите — це помилка найму. За це несете відповідальність не ви, а роботодавець. Дійсно, багатьох розробників-початківців звільняють з першої роботи ще в період випробувального терміну. І більш ніж у половині випадків це не вина самого розробника. Тому спробуйте сильно не перейматися з приводу звільнення. Так, таке буває часто, це нормальна ситуація. Вибачте, якщо засмутив. Іншого світу у мене для вас немає, а в цьому світі відбувається так. Під час пошуку наступної роботи таке звільнення не буде проблемою.
Але це не означає, що ви маєте зняти з себе всю відповідальність. Мовляв, візьмуть чи ні — від мене не залежить, значить я стану напружуватись. Ні, насправді від вас дуже багато залежить.
Намагайтеся стати цінним співробітником
Керівництво найчастіше приймає рішення про вашу долю в компанії на основі думки більш досвідчених колег. Відбувається evaluation — опитування людей, з якими ви працюєте, збирається загальна консолідована думка, і, залежно від неї, приймається рішення. Якщо загальна думка говорить, що ви нічого не робите, то, звичайно, вас звільнять. Якщо ж консолідована думка свідчить про те, що з вами добре працювати, що ви намагаєтеся і докладаєте максимум зусиль, вас залишать. Буває навіть таке, що в планах керівництва закрити позицію, але за хороших відгуків вас постараються зберегти. Тому що добрими співробітниками не розкидаються, особливо в ІТ, що на 100% залежить від працівників. Фактично, в ІТ немає нічого, крім людського капіталу. Тож намагайтеся стати максимально цінним співробітником.
Розвивайте свої soft skills
Пам’ятайте, для компанії не дуже важливими є ваші hard skills, тому що їх завжди можна прокачати. Звичайно, це не означає, що на кожне технічне питання ви відповідатимете, що не знаєте і коли-небудь вивчите. Ви повинні застосовувати ті знання, які є і намагатися вивчити якнайбільше з того, що вам потрібно для роботи. Але набагато важливіші ваші soft skills.
Вміння комунікувати із колегами
Основне – вміння комунікувати з колегами. Це не означає, що ви повинні заглядати в очі або цілувати в попу – у жодному разі. Спілкуйтесь на рівних. Спілкування з колегами має бути як із добрими знайомими. Не варто набиватись у друзі, запрошувати в гості чи сходити кудись увечері. Більшість програмістів дуже оберігають свої особисті межі. Якщо ж вас запросять, намагайтеся не відмовлятися (якщо є така можливість), але самі не напрошуйтесь. Якщо ви потоваришували – класно, але ви можете і не потоваришувати – це теж нормально, дружба не є обов’язковою частиною роботи. Заохочуються рівні доброзичливі стосунки. Дуже мало компаній вимагає від співробітників, щоб вони дружили між собою.
Вміння активно слухати
Ще один важливий софт скілл – активне слухання. Якщо ви слухаєте свого колегу – не мовчите, покажіть свою зацікавленість. Як це зробити? Задавайте питання, що наводять, можна запитувати щось по ходу оповідання (наприклад, «я вірно тебе зрозумів, що…?»), таким чином ви показуєте, що чуєте, про що людина говорить. Якщо ви неправильно щось зрозуміли, такі питання допоможуть це з’ясувати і колега просто пояснить інакше. Дуже поширена історія, особливо для новачків, коли старший колега хоче донести щось одне, але розуміють його якось інакше. Більш досвідчений співробітник вже занурений і в предметну область, і роботу компанії, і в розробку. Ви ж не знаєте нічого з цього, відповідно дуже багато думок, які вам будуть доносити досвідченіші колеги, можуть бути не зрозумілі або сприйматися трохи неправильно. Тому не соромтеся перепитувати фразою “я вірно зрозумів, що …?”. Звичайно, це не означає, що потрібно перепитувати кожну фразу.
Проактивність
Одна з якостей, яку чекатимуть від джуна – це проактивна позиція. Ви повинні намагатися не просто бути виконавцем і робити те, що вам кажуть. Але ви також повинні прагнути запропонувати свою допомогу, запропонувати шляхи вирішення завдання, поділитися своїм баченням проблеми та ін.
Поважайте чужий час
Один із болючих моментів програмістів новачків — необхідність підійти до людини, яка її курирує і поставити питання, в якому не вдалося розібратися. Даю алгоритм дій:
- Ви чітко формулюєте питання, що саме ви хочете від людини. Немає нічого дратівливішого, ніж коли працюєш над важким завданням, а у цей час підходить новачок і починає майоріти щось невиразне.
- Перш ніж звертатися з питанням, постарайтеся максимально добре погуглити його самостійно. Якщо це питання з вашої мови програмування, фреймворку, алгоритму – відповідь у кулі гарантовано буде. Але якщо у своєму пошуку ви сягаєте якогось моменту і застрягаєте, наприклад, є різні варіанти рішення і ви не знаєте, що вибрати — у цьому випадку варто запитати досвідченого колегу. Кажіть, що вирішували таке завдання (добре його формулюєте), що зіткнулися з такою проблемою і вона має такі рішення. Який із варіантів правильний і як прийнято у компанії? Це розкішна постановка питання. Ви одразу піднімаєте собі рейтинг в очах людини. Тому що колега розуміє, що ви попрацювали і сформулювали нормально питання, ви зробили пошук проблеми, і ви принесли готові рішення, колезі залишиться лише вибрати.
- Поважайте чужий час. Пам’ятайте, що інші люди теж працюють. Більше того, їхній час коштує дорожче, ніж ваш. Тому намагайтеся витратити максимум свого часу, щоб знайти рішення.
- Якщо ви зіткнулися з проблемою, що стосується конкретно вашого проекту, це ви не можете нагуглити. У такому разі сформулюйте питання максимально чітко, наприклад: «Як у нашому проекті прийнято робити це…». Бажано такі питання ставити одразу пачкою. Зберіть кілька таких незрозумілих вам моментів, випишіть їх і запитайте про все відразу. Відповідно, колега ненадовго відірветься, швиденько вам відповість та продовжить працювати.
Існує дві крайності: коли новачок постійно відволікає ментора питаннями (про це поговорили вище) і коли новачок взагалі нічого не питає.
Якщо ви застрягли, не знаєте, що робити далі, і при цьому не ставите питання — це ще гірше.. А потім, коли ментор підійде сам, кажете, що не знаєте, що робити. У цьому випадку ви отримуєте великі мінуси в карму. Не треба робити так. Питання важливо ставити, тільки робити це потрібно правильно: формулюємо та гуглимо, якщо є можливість. Якщо питання пов’язане з вашим проектом – збираємо пачку таких питань та йдемо запитувати.
Дотримуйтесь цих правил, і я впевнений, що ви чудово пройдете свій випробувальний термін. Да прибуде з вами сила!
Завжди ваш Сергій Немчинський
А що робили ви, щоб успішно завершити випробувальний термін? Поділіться своїм досвідом у коментарях.
Залишити відповідь