Коли програмістам перестануть платити великі гроші і чи варто йти зараз у цю галузь? Колись ми з вами вже обговорювали ці теми, але вже минуло три роки, тож час обсудити це ще раз.
Програмісти будуть нікому не потрібні
До чого зазвичай апелюють люди, які пророкують швидкий кінець високим зарплатам програмістів? Тим, що зараз на ринку дуже багато програмістів новачків, на деякі вакансії приходить по кілька сотень резюме, новачки не можуть знайти роботу, а незабаром і досвідчені програмісти втратить попит, оскільки буде велика конкуренція. І тоді розробники стануть такими ж нікому не потрібними фахівцями, як колись це сталося з бухгалтерами, фінансистами, юристами та іншими колись дуже затребуваними професіями. Колись ці професії були популярними та високооплачуваними, тому туди кинулися всі, стався надлишок кадрів на ринку і нові фахівці в цих сферах виявилися нікому не потрібними.
Я цілком розумію такі побоювання. Людина, далека від IT-галузі, яка тільки зараз думає в неї переходити або відправляти вчитися дітей на ІТ-спеціальності, має всі підстави сумніватися. Все вищесказане цілком зрозуміло. Якщо така ситуація сталася з багатьма іншими професіями, чому це може статися і з програмуванням?
Особливості IT-галузі
Щоб пояснити реальну ситуацію, слід розуміти особливості сфери ІТ. Якщо ми говоримо конкретно про розробку, то тут ситуація не така, як колись була з фінансистами чи юристами, тому зіставляти їх не коректно. Як працюють фінансисти/юристи/бухгалтери та подібні до професії? Кожен такий спеціаліст працює в якійсь конкретній фірмі, в якій є кількість співробітників. Наприклад, фірми зі 100 чоловік необхідно 2 бухгалтери, 1 фінансист і 1 юрист. Відповідно, якщо на ринку працює 5 млн осіб, то ми можемо спокійно з’ясувати, скільки нам потрібно юристів та бухгалтерів. І коли попит покривається, нові фахівці з цих напрямків уже не потрібні. Із програмістами все трохи не так.
Чому не можна порахувати, скільки розробників потребує ринок?
Програміст може автоматизувати процес у будь-якій сфері. Наразі, ймовірно, не залишилося областей, де не беруть участь програмісти. Сфера будівництва, продажу, освіта, медицина та ін. Тому неможливо фізично порахувати, скільки потрібно програмістів на душу населення.
Крім того, зараз виникає дуже багато нових галузей, які потребують участі програмістів. Наприклад, індустрія ігор. Вона з’явилася нещодавно, причому вже успішно конкурує в розважальній сфері з кіноіндустрією, театрами, музичними концертами та ін. В індустрії ігор задіяно дуже багато спеціальностей, у тому числі програмування. З’явилися телефони і тепер розробка програм під них дуже широка область програмування. Також виникають інші галузі, які надають нові послуги, які зараз потрібні суспільству, і в кожній з них потрібні програмісти. Причому що далі йде час, то більше ці галузі вимагають розробки, а деякі взагалі є безпосередньо плодом розробки, наприклад, соціальні мережі.
Також слід розуміти, що кожна написана програма вимагає підтримки, а це також робота програмістів. Що таке підтримка? Виправлення багів, доповнення новими фічами (бізнес постійно розвивається і вимагає від програм нового функціоналу), видалення застарілих фіч та ін.
Виходить така собі залежність: чим більше з’являється розробників, тим більше вони автоматизують процеси -> підприємствам потрібно менше людей фізичної праці -> ці люди йдуть у нові галузі, створюють і розвивають їх -> програмісти автоматизують цю сферу і так по спіралі. Коли ця спіраль закінчиться? Зараз все виглядає так, що ми тільки прочинили дверцята та бачимо попереду тунель можливостей, що іде в нескінченність. Він візьме всіх програмістів, яких взагалі здатен випустити ринок. Скільки б зараз програмістів не випускали курси та університети, потреба ринку України у розробниках досі не закрита.
Так, якісь програми застарівають та викидаються, закриваються компанії, які використовували ці програми. Але загалом загальна кількість програм у світі постійно зростає, а отже мають бути ті, хто їх пише та підтримує. Тому попит на програмістів жахливий.
Які спеціалісти потрапляють у галузь?
Ви можете бути юристом, бухгалтером або фінансистом із цілком посередніми знаннями, але з роботою ви все ж таки впораєтеся. За фактом ви можете взяти регламент, робити все за ним і будете середнім простим бухгалтером. Те саме стосується юристів — прочитав закон, переказав своїм клієнтам, скачав якийсь типовий договір, трохи підправив і готово.
З програмістами так не проходить, тому що ваша програма А) має працювати Б) повинна працювати так, як просить замовник. І потрапити в галузь не просто, тут реально потрібні знання. Є багато галузей із значно нижчим порогом входу. Наприклад, дизайнери. Достатньо вивчити, як користуватися фотошопом та все. Те, що стосується візуалу, не можна перевірити, працює це чи ні, на відміну від програм. Тому дуже багато людей застряє на рівні «хочу увійти до айти», хочуть стати програмістами, але так ними й не стають.
Професія програміста підходить далеко не всім. Я багато разів говорив і продовжую повторювати, що вам у жодному разі не слід вибирати професії з ІТ-сфери, якщо вони вам не подобаються. Вони всі важкі та мають високий поріг входження. Це не та сфера, де ви зможете працювати лівою задньою без будь-яких знань, як відбувається у багатьох сферах української економіки. Середня продуктивність праці в Україні в 5 разів нижча, ніж у Німеччині. Але не в програмуванні. Тут справді треба працювати. Тому для деяких цей поріг входу виявляється надто високим.
Але у всіх, хто дійсно хоче працювати програмістом, це рано чи пізно вийде. Проходимо нормальні курси, вчимося, ніколи не здаємось і все вийде.
Хайп «Увійти_в_айті»
В Україні та країнах колишнього СРСР хайп «войти_в_айті» все ще триває. Через що? Через високі зарплати. А чому вони високі? Тому що програмування – загальносвітова професія. Ви можете встати зі свого робочого місця в умовній Вінниці і переїхати в умовний Сідней і продовжувати робити саме те саме, можливо навіть на ту ж саму компанію. Зарплати у програмістів у всьому світі практично однакові. Через це виходить перекіс.
В Україні середня зарплата суттєво нижча, ніж у тій самій Європі чи Америці. Тому коли програміст в Україні отримує таку ж зарплату, як програміст в економічно більш розвинених країнах, у нас ця сума виходить суттєво вищою за середню зарплату. Через це багатьом людям здається, що в ІТ гігантські зарплати та взагалі манна небесна. У європейських та інших країнах з вищою середньою ЗП такого хайпа на ІТ-спеціальності, звичайно, не відбувається. Там програміст — звичайна середньостатистична професія на кшталт інженера, де можна заробити лише середню зарплату. У більшості таких країн набагато більше отримують лікарі, вчителі та ще багато інших професій. Люди обирають ту професію, на якій хочуть працювати. При цьому ринку програмістів не вистачає, і їх треба десь брати. Де їх брати? У тих країнах,
Все це пояснює, чому високі зарплати програмістів не закінчаться, як і те, чому сама професія не втратить актуальності.
Завжди ваш Сергій Немчинський.