Поговоримо на тему, яку обговорюють на кожному розі, але питаннь менше не стає. “Як ставити цілі за методикою SMART”, — навіщо це може знадобитися? Щоб розуміти, які цілі можна досягти, а які ні.
Правила SMART
Цілі по SMART можуть знадобитися, коли керівництво каже:
– Ми підвищимо тобі зарплату, якщо ти будеш активнішим, більше братимеш участь у загальних завданнях і краще працювати.
І начебто добре звучить, але не вистачає конкретики. Щоб виправити це, треба формулювати ціль за правилами SMART. Англійською це слово означає розумний, і якщо ви цього не знаєте, мені соромно за вас. В даному випадку це ще й абревіатура із п’яти англійських слів. Перерахуємо їх.
S – Specific
Ціль повинна мати чітко описаний кінцевий результат. Є чотири критерії, яким має відповідати результат.
- Результат має бути один. Якщо у вас є кілька результатів, розділяйте ціль на декілька. Наприклад, «вивчити англійську» та «вміти на ній виступати» — це різні цілі.
- Результат має бути конкретним. Припустимо, бути більш активним це не конкретний результат. А от «виступати на конференціях та інших івентах не рідше ніж раз на місяць» — уже конкретний.
- Повинні бути враховані ті, хто залучений до досягнення поставленої мети. Допустимо, програміст хоче випустити новий реліз до зазначеного терміну, але це залежить не тільки від нього. Якщо ви фронтендер, до цього моменту має бути готовий бек. Є члени команди, від яких ви залежите, та їх вплив треба враховувати під час постановки мети.
- При постановці мети треба продумати про обмеження та додаткові вимоги. Допустимо, «випустити новий реліз без додаткового бюджету». Всі ці обмеження мають бути вказані в меті.
З таким підходом вам простіше спілкуватися з керівництвом. Коли вам пропонують працювати краще і більше, запропонуйте сформулювати мету за SMART.
M – measurable
Поставлена мета має бути вимірна. “Працювати краще” — не вимірна мета, а “запустити проект у термін” — вимірна, тому що проект або запущений, або ні. «Участь у навчанні джунів» — не вимірна мета, а «взяти джуна та його менторити» — вимірна. “Краще працювати” — не вимірна мета, треба переформулювати її так, щоб результат можна було виміряти. Наприклад, “перформити на 15% краще”. І тоді варто поговорити про те, як вимірюється перфоманс у компанії, у яких одиницях.
А – achievable
Мета має бути досяжною. Якщо вам кажуть «Треба збільшити продуктивність на 200%», це можна реалізувати тільки якщо до цього ви валяли дурня на роботі. Якщо ж ви нормально працювали, то збільшити продуктивність утричі нереально. Така мета нездійсненна, і отже, вона не драйвить. Це неможливо зробити, отже, не варто намагатися.
R – relevant
Ваша мета повинна мати відношення до проекту та роботи. Припустимо, якщо для підвищення зарплати програмісту ставлять завдання навчитися в’язати макраме, це слабко корелює з робочими завданнями. Це перебільшена ситуація, але уявіть, що вам поставили завдання вивчити якийсь підручник, який не належить до вашої спеціальності. Ви маєте право запитати — навіщо вам потрібно це вивчати?
T – time bound
У мети має бути певний дедлайн. Навіть якщо інші пункти дотримано, мета без дедлайна розповзеться в часі і втратить сенс.
З урахуванням всього сказаного, правильно сформульована за SMART мета має звучати так:
– Збільшити кількість закритих тасків у наступному кварталі на 20%.
Ця мета відповідає всім критеріям SMART.
Завжди ваш Сергій Немчинський
Які технології постановки цілей використовуєте ви?
Залишити відповідь