Професія неминуче накладає відбиток на людину, на його тип мислення і поведінку в суспільстві. Природно, ступінь вираженості може бути різною, але так чи інакше, більшість програмістів знаходять в собі ці риси.
- Конкретизація
Звичка до чіткої постановки завдань і точної формулюванні переходить і в повсякденне життя. Якщо ви ставите завдання програмісту, то вона повинна бути максимально конкретизована. Чи не «Купи щось до чаю», а «Купи шоколадку / торт / печиво» і бажано ще уточнити, які саме. Чи не «Почисти картоплю на суп», а скільки саме штук або грам (якщо є ваги). Чи не менше ставить в тупик фраза «Розкажи що-небудь». Треба сказати, така фраза здатна загнати в ступор кого завгодно, але програміст може зависнути особливо на довго.
- Прагнення до впорядкованості
Програмісти прагнуть до упорядкованості і створення систем. Наприклад, чіткий розподіл зарплати за відсотками на різні потреби (на житло, на ощадний рахунок і ін.). Підрахунок пройдених км, виконаних підходів в тренажерному залі по днях тижня. Систематизування може стосуватися будь-яких аспектів життя.
- Гіперконцентрація
Програмісту потрібна висока ступінь заглибленості в роботу, тому одна з особливою спеціальності – вміння концентруватися на одній справі і не відволікатися на інші. Це може переноситися і в життя. Наприклад, якщо щось прикувало увагу (футбол, цікавий об’єкт, якась побутова завдання), то інші «опції», такі як підтримувати бесід, слухати і інші, відключаються.
- Розвантаження «оперативної пам’яті»
Багато програмістів вважають, що немає сенсу тримати все в голові, тому активно користуються планерами, напоминалками, будильниками. Причому нагадування можуть бути навіть для самих банальних справ, наприклад, поїсти (інакше можна запрацюватися і забути). Це ще один спосіб оптимізувати життя і розвантажити голову.
- Фільтр в голові
Важлива особливість в роботі програміста – вміння швидко забувати непотрібне, а ще краще – не пропускати в мозок таку інформацію. Часто в категорію «непотрібної» інформації потрапляють імена людей (особливо якщо знаєш, що бачиш цю людину перший і останній раз), дати і різні деталі, які програміст в цей момент вважав несуттєвими.
- Пошук причинно-наслідкових зв’язків
Щоб код працював, потрібно розуміти, чому, як і що відбувається в ньому, тобто орієнтуватися в структурі причинно-наслідкових зв’язків цього коду. Саме так програміст обробляє інформацію в інших сферах життя. І навіть на найпростіший на вигляд питання, програміст може дати досить несподіваний «дивакуватий» відповідь, викликаний довгим ланцюжком причинно-наслідкових зв’язків в його голові. Справа в тому, що при обробці інформації мозок програміста може задіяти такі аналогії, які можуть не прийти в голову звичайної людини.
- Спілкування в житті проф термінами
Так чи інакше цим страждає кожна професійне середовище, але саме з ІТ проникає особливо багато проф термінів. Таскі, баги, аплікухі, бекап, факапіть, пушіть, пінгувати, аттачем і ще кілька десятків інших.
Ну що, згодні з таким спостереженням? Апрув?