💻 Підвищення цін на курси для початківців з 20.05.2024
Дізнатися більше
01.11.2022
22 хвилин перегляду

Новини ІТ від 01.11.2022

Новини ІТ від 01.11.2022

Вийшла Node.js 19.0

Її віднесли до гілки зі звичайним терміном підтримки, оновлення для якої випускатимуться до червня 2023 року.

Основні зміни в Node.js 19.0:

  • двигун V8 оновили до версії 10.7, застосовуваної в Chromium 107. У ньому реалізована третя версія API Intl.NumberFormat, в якій додані нові функції formatRange(), formatRangeToParts() і selectRange(), групування множин, нові опції округлення та можливість десяткових чисел. Також оновлено залежності llhttp 8.1.0 та npm 8.19.2, які входять до комплекту;
  • використання експериментальної команди «node –watch» з реалізацією режиму спостереження. Це забезпечує перезапуск процесу при зміні імпортованого файлу (у разі виконання “node –watch index.js” процес буде автоматично перезапущено при зміні index.js);
  • підтримка механізму HTTP 1.1 Keep-Alive для всіх вихідних HTTP/HTTPS-з’єднань;
  • API WebCrypto перевели у розряд стабільних, за винятком функцій, що використовують алгоритми Ed25519, Ed448, X25519 та X448. Для доступу до модуля WebCrypto тепер можна використовувати globalThis.crypto або require(‘node:crypto’).webcrypto;
  • видалення підтримки інструментів трасування DTrace, SystemTap та ETW (Event Tracing for Windows).

Тепер розробники завершать стабілізацію гілки Node.js 18, яка набуде статусу LTS і підтримуватиметься до квітня 2025 року. Супровід минулої LTS-гілки Node.js 16.0 триватиме до вересня 2023 року, а попередню LTS-гілку 14.0 підтримуватимуть до квітня 2023 року.

Google представила Android 13 Go для смартфонів з 2 ГБ ОЗУ

Операційну систему спеціально оптимізовано для слабких смартфонів.

Android 13 Go включає набір додатків, включаючи YouTube Go, Files Go і клавіатуру Gboard. Також браузер Chrome постачається із вбудованими засобами економії трафіку. А в магазині програм на Android Go в першу чергу представлені програми з оптимізацією під невеликий обсяг оперативної пам’яті.

В Android 13 Go компанія додала:

  • додаток Discovery, що рекомендує користувачеві добірки контенту та статей;
  • інтерфейс користувача тепер побудований на принципах Material You;
  • оновлення Google Play можуть встановлюватись автоматично без очікування нового випуску платформи;
  • розмір програм значно зменшився через відмову від зайвих макетів інтерфейсу;
  • скорочено споживання пам’яті за допомогою більш активного звільнення кешу, що не використовується.

Лінус Торвальдс відчитав ментейнерів проекту версії ядра Linux за постійний зрив дедлайнів та розслабленість у роботі

Він обурився тим, що спільнота розробників перестала дотримуватись встановлених термінів. «Звичку відкладати до останнього треба було залишити в школі. Це не підходить для розробки ядра Linux», — написав Торвальдс у своєму зверненні.

За його словами, необхідні елементи коду надсилаються на розгляд у останній момент, що ставить під загрозу планові дати виходу нових версій.

Минулого разу причиною негараздів стала поломка на ПК Торвальдса, через яку робота над новим релізом суттєво сповільнилася.

Бета-версія iOS 15.7.1 може зламати функцію Face ID

Ранні версії операційних систем зазвичай постачаються з попередженням, що користувачі можуть зіткнутися з помилками різного ступеня серйозності. Та, яку виявили користувачі бета-версії iOS 15 від Apple, безперечно займає високе місце в цій шкалі, оскільки заважає роботі функції безпеки Face ID.

Користувачі Reddit та Twitter повідомляють, що iOS 15.7.1 заважає роботі вищезгаданої технології на iPhone 12 Pro, Pro Max та iPhone 13 Pro.

У декого спроба скинути налаштування Face ID закінчувалася повідомленням, що Face ID недоступна, що робило функцію повністю непридатною для використання. Чому користувачі радять повністю уникати бета-версії iOS 15.7.1.

Користувачі, які зіткнулися з проблемою, радять завантажити і встановити iOS 16. Хоча, як ви пам’ятаєте з попередніх випусків, в ній теж багато багів.

KataOS – нова безпечна операційна система Google для програм машинного навчання

KataOS є головним ядром Project Sparrow. Вона поєднує в собі нову ОС із захищеною апаратною платформою для функціонування вбудованих пристроїв, на яких працюють програми машинного навчання. KataOS “майже повністю” написана на Rust, який забезпечить “надійну відправну точку для безпеки програмного забезпечення”. Завдяки вибраній мові усуваються цілі класи потенційних помилок, таких як переповнення буфера.

Google співпрацювала з Antmicro і вибрала seL4 як мікроядро ОС, використовуючи технологію sel4-sys, щоб ядро ​​(написане в основному на C) та нова система на основі Rust працювали разом. Апаратна платформа, що використовується в початковому випуску KataOS, є набором інструкцій Arm64. Фінальний проект повинен працювати на відкритій архітектурі OpenTitan на основі RISC-V.

Референсні реалізації KataOS та Project Sparrow призначені для посилення вбудованих програм, де безпека зазвичай розглядається як функція програмного забезпечення, а не як основа абсолютно нової системи. За словами Google, нова ОС повинна надати просте рішення для створення надійно захищених систем для вбудованого обладнання.

Офіційний загальнодоступний репозиторій Project Sparrow містить більшість основних частин KataOS, але в ньому відсутня можливість запускати сторонні програми, створені поза середовищем CAmkES seL4.

GitHub запустив токени з вибірковим доступом

Компанія представила персональні токени доступу(personal access tokens, PATs)з можливістю налаштування прав доступу до всіх або строго певних репозиторіїв. Нововведення має підвищити рівень безпеки даних розробників та організацій, які використовують PATs. Також це дозволить знизити ризики у разі крадіжки облікових даних.

Існуючі токени продовжують підтримуватись і тепер називаються токенами особистого доступу або Classic.

Таким чином, на GitHub тепер два види токенів.

Сlassic – індивідуальні токени, що дають доступ до всіх репозиторій та організацій. Час дії таких токенів не обмежений.

PATs – удосконалені токени, які дають детальний доступ до певного списку організацій та репозиторіїв. Кожна роздільна здатність може бути надана на умовах «немає доступу», «читання» або «читання та запис». Наприклад, власник проекту може дозволити роботу лише у режимі читання.

Термін дії персональних PAT також може коригуватися. Крім того, власник організації за бажанням може взагалі заборонити використовувати старі варіанти токенів для доступу до репозиторіїв та API.

MacOS Catalina запустили на Steam Deck

Автор Reddit під нікнеймом Lampa183 опублікував скріншот macOS Catalina, запущеної на Steam Deck. В описі до фото користувач пояснив, що не встановлював операційну систему, а використовував зв’язку SteamOS і VirtualBox.

У коментарях до публікації автор розповів, що система працює стабільно, але деякі анімації підгальмовують, а система запускається 2-4 хвилини. Ймовірно, гальмування пов’язане з тим, що macOS на віртуальній машині запускається без графічного прискорення.

Користувач не опублікував відео з роботою macOS на Steam Deck, тому немає можливості самостійно оцінити швидкість та стабільність. Також немає інформації про те, які зі стандартних програм Apple працюють на ігровому пристрої.

Вільний офісний пакет LibreOffice тепер доступний у Microsoft Store за $4,59

Його опублікувала некомерційна організація The Document Foundation (TDF).

TDF має намір направити зібрані із продажу кошти на підтримку подальшого розвитку офісного пакету. В даний час організація зосередилася на випуску версій сімейства Community, інші учасники екосистеми будуть випускати версії Enterprise для підприємств.

У TDF вважають, що таке розмежування допоможе навчити організації підтримувати проекти FOSS (вільного програмного забезпечення із загальнодоступним вихідним кодом). За задумом, вони вибиратимуть ту версію LibreOffice, яка найбільше підходить для їхніх потреб замість версії Community, яка підтримується ентузіастами.

Пакет LibreOffice був доступний у Microsoft Store з 2018 року, проте його розміщувала Allotropia, яка входить до спільноти розробників програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом.

Вийшов Firefox 106

Mozilla випустила оновлений браузер. Одночасно сформовано оновлення гілки із тривалим терміном підтримки.

Основні зміни Firefox 106 включають: 

  • зміну оформлення вікна перегляду сайтів у приватному режимі. Тепер воно виводиться з темним фоном панелей та явним текстовим поясненням;
  • додавання кнопки «Firefox View» для спрощення доступу до вмісту, який переглядався раніше;
  • додавання можливості змінювати вигляд браузера за допомогою вбудованого доповнення Colorways. Запропоновано шість кольорових тем із трьома варіантами відтінку. Кольорові теми будуть доступні до 17 січня;
  • увімкнення режиму редагування за замовчуванням у вбудованому інструменті перегляду документів у форматі PDF;
  • реалізацію підтримки керуючого жесту для Linux-систем з оточенням користувача на основі протоколу Wayland. Це дозволяє переходити до минулих та наступних сторінок в історії відвідувань шляхом переміщення пальців по тачпаду вліво чи вправо;
  • підтримку розпізнавання тексту на зображеннях, щоб витягувати його з розміщених на сторінці картинок і поміщати в буфер обміну, а також озвучувати для людей із ослабленим зором за допомогою синтезатора мови. Розпізнавання виконується при виборі пункту “Copy Text from Image” у контекстному меню, яке відкривається на кліку правою кнопкою миші на зображенні. Функція поки що доступна тільки на системах з macOS 10.15+;

Також у Firefox 106 усунули вісім уразливостей, дві з яких були позначені як небезпечні.

Реліз версії Firefox 107 заплановано на 15 листопада.

Прийнятий стандарт USB4 2.0

Відповідно до специфікації, високопродуктивні дисплеї та пристрої з підключенням USB4 зможуть встановлювати асиметричні з’єднання зі швидкістю до 120 Гбіт/с в одному напрямку та 40 Гбіт/с в іншому. Іншою цікавою особливістю USB4 2.0 є можливість тунелювання з’єднань USB 3.2 за межами їхньої вихідної пропускної здатності 20 Гбіт/с. Стандарт також сумісний з PCIe 4 та нещодавно створеним DisplayPort 2.1. USB4 2.0 зворотньо сумісний з USB4 1.0, USB 2.0 та Thunderbolt 3.

Пропускна здатність Thunderbolt 4 40 Гбіт/с відповідає пропускній здатності USB4 1.0, оскільки специфікації пов’язані. Не бажаючи відставати, Thunderbolt також переходить на нову специфікацію за допомогою швидкості 80 Гбіт/с, яку Intel продемонструвала в Ізраїлі минулого місяця. Цікаво, що протокол поки що не названо Thunderbolt 5.

Оскільки специфікація є абсолютно новою, споживачам не варто очікувати на появу продуктів USB4 2.0 до 2023 року.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів