07.08.2022
5 хвилин читання

Ні червоним очам: навіщо програмісту сон і як виспатися

Сергій Немчинський
сон програміста

Хто з нас не засиджувався допізна за комп’ютером? Складне робоче завдання, нова гра, банальний серфінг по цікавих сайтах – і раптом на годиннику третя година ночі. А зранку вставати на роботу. Чим старшим ми стаємо, тим більше цінуємо сон. Але все ще замало. Поговоримо про те, чому всім потрібно висипатися, і чому такий важливий сон програмістів.

Що таке сон

Періоди уповільненої активності, які ми називаємо сном, необхідні всім тваринам, включаючи хомо сапієнс. Особиста потреба у сні коливається у проміжку від 3 до 12 годин. Але не поспішайте радіти з того, що трьох годин достатньо: сон важливий для роботи організму, і особливо мозку.

Напевно, ви знаєте, що сон ділиться на фази швидкого і глибокого сну. Під час швидкого сну ми бачимо сни, а фазу повільного сну людина перебуває у максимально пасивному стані. На перший погляд.

Поки людина спить, у її організмі активізуються багато обмінних процесів, наприклад, стабілізується гормональний фон. Знижується рівень гормону стресу – кортизолу. Завдяки цьому активізується імунна система. Доведено, що люди, які краще висипаються, рідше хворіють.

робота програміста як сон

Нещодавно з’ясували, що у мозку під час сну відбуваються обмінні процеси. Спинномозкова рідина та кров циркулює у мозку, виводячи продукти метаболізму. Цей процес поки що мало вивчений, але точно відомо, що накопичення метаболітів у мозку провокує розвиток хвороби Альцгеймера та інших вікових хвороб мозку. Але сон впливає на мозок не лише фізично.

Як сон впливає на роботу мозку

Напевно, айтішникам найлегше зрозуміти, яку роль для роботи мозку відіграє сон. Кому не доводилося чекати, поки закінчиться компіляція, завантаження чи обробка даних? З мозком відбувається те саме.

Протягом дня в мозок завантажується величезна кількість даних. Беклоги робочих завдань, розмов з іншими людьми, музика, емоції, запахи – це записується у мозку, навіть якщо ми цього не усвідомлюємо. Просто уявіть, які обсяги даних опрацьовує наш мозок.

Вчені обережно оцінюють ємність нашого мозку на кілька петабайт – це 100 терабайт.

Але навіть у нашого мозку небезмежні можливості. Тому в процесі сну мозок обробляє та сортує дані, отримані протягом дня. Якась частина цієї інформації переводиться з короткострокової пам’яті у довгострокову. Якась архівується. Можливо, деяка частина зникає, хоча це спірне твердження: досить багато аргументів є на користь того, що ми взагалі не забуваємо нічого.

Навіщо програмісту спати

Якщо довго не перезавантажувати комп’ютер, він почне гальмувати. Десь зависне якийсь фоновий процес, через нього повільно працюватиме пов’язане завдання, вони завантажуватимуть оперативну пам’ять. У результаті ляже вся система, і знадобиться екстрене перезавантаження та тривале відновлення процесів.

Схожі речі відбуваються з людиною, якщо вона не висипається. З кожним днем ​​недосипання ефективність розумової діяльності падає. Потроху – на відсоток-другий на день. Не виспатися день-другий – не смертельно. Але якщо не висипатись постійно, це стає помітним.

При нестачі сну людина стає розсіяною, забудькуватою, у неї зникає здатність концентруватися, погіршується координація рухів… Людині в такому стані категорично не рекомендується, наприклад, керувати автомобілем. У стані зміненої свідомості невиспана людина може завдати шкоди собі та оточуючим.

робота програміста як сон
Якщо не висипається програміст, це не так фатально, але все ж таки небезпечно.

Програміст починає робити більше помилок у коді, на виправлення яких витрачається зайвий час. З’являються «милиці» та інші дивні рішення всередині коду.

Найприкріше – практично перестає засвоюватися інформація. Розробник частково випадає із робочих процесів; йому потрібно щоразу зосереджуватись, щоб згадати початкові умови завдання, бо думки розсіюються.

Словом, для програміста недостатньо спати означає неправильно експлуатувати основний робочий інструмент – мозок. І крім того, недосипання сильно підвищує ризик професійного вигорання.

Що робити, щоб виспатися

  • Лягати спати, коли захотілося. Не треба цього «Зараз, тут допишу» або «Зараз, ще один квест». Якщо на подвір’ї вечір і вас хилить у сон – йдіть спати.
  • Знайдіть свої піки добової активності. Їх добре було б підлаштувати під світловий день, але в наші дні це складно. Якщо найбільше хочеться спати з 11 до 12 вечора, лягайте спати в цей проміжок часу.
  • Забезпечте собі умови для сну. Відкрийте вікно на провітрювання, влаштуйте собі помірно м’яку постіль та ковдру по сезону. Заберіть різке світло та звуки.
  • Намагайтеся вимикати гаджети приблизно за годину до сну. Так, ми знаємо, це практично неможливо. Але якщо ви вимкнете комп’ютер, приставку, телевізор і навіть телефон за годину до сну, ваш мозок підготуватиметься до сну. А ще без звичних активностей може стати нудно, і ви легко ляжете спати.

На добраніч!

Розкажіть у коментарях, ваше відношення до сну. Чи притримуєтесь ви графіку:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів