Чи є сенс йти на курси програмування або все можна освоїти самостійно? Все залежить від того, скільки у вас вільного часу, чи велика мотивація і як добре ви вмієте організовувати себе.
Курси програмування з викладачем
Традиційні курси програмування можуть проходити офлайн і онлайн. Зазвичай проводяться при університетах, навчальними центрами і при ІТ компаніях. Головний плюс — наявність викладача, як наслідок — можливість щось запитати і швидко отримати відповідь + перевірка домашніх завдань. Не менш важливий нюанс — групова конкуренція, особливо якщо кращих студентів компанія бере до себе на роботу. Найчастіше людина не хоче бути гірше всіх в групі і це може бути додатковою мотивацією вчитися активніше. Всі курси мають програму навчання, теми будуть структуровані саме так, щоб новачкові було зручно їх засвоювати. Це дозволяє спростити процес і уникнути прогалин в знаннях.
Мінусів теж багато. Час на дорогу до курсів і назад (якщо курси офлайн). Жорстка прив’язка до часу занять — вам потрібно підлаштовувати свій графік. Розтягнутість у часі — швидкість засвоєння матеріалу у людей різна, дорівнюють по середнім або слабким. Ну і ціна — за курси програмування потрібно платити.
І ще дещо. В голові людей є якась очікувалка — я заплатив, значить мене навчать. Але тільки сама наявність курсів не гарантує нічого — якщо ви не будете вчитися, жоден навіть геніальний викладач вам не допоможе.
І є ще один неочевидний мінус, характерний саме для сфери IT. Сфера швидко розвивається і змінюється, обсяг інформації величезний, варіацій стеків технологій чимало. Тому програмісту необхідно вчитися постійно, навичка пошуку та обробки інформації є критично важливою. Не можна просто піти на курси, вивчити щось і потім спокійно працювати, так ви швидко перестанете бути затребуваним фахівцем. Потрібно постійно навчатися самому, а цього на традиційних курсах не вчать.
Самостійне навчання програмуванню
В еру інтернету знайти будь-яку навчальну інформацію не складе труднощів, особливо якщо це стосується сфери інформаційних технологій. У вільному доступі величезна кількість лекцій, інтерактивних уроків, туторіалів, літератури і онлайн-курсів без викладачів.
Всі знання ви можете отримати безкоштовно або за три копійки. Ще один величезний плюс — ви вчитеся в той час, який вам зручно. Хоч вночі, хоч цілодобово. Крім того, ви не обмежені часовими рамками, вчіться в тому темпі, який вам зручний. Але це ж одночасно є і мінусом, бо якщо на початку ви прете як танк на одному ентузіазмі, то через пару місяців він стихає і часом буде важко мотивувати себе сісти вчитися. Ще одна велика проблема самостійного навчання — відсутність структури, не завжди зрозуміло, з чого починати, що важливо, а що варто поки пропустити. До того ж у вас будуть з’являтися питання (багато питань, повірте), а задати їх буде нікому, відповіді доведеться шукати по форумах.
Інформації багато, всю її ви будете збирати по крупицях з різних джерел — це займає колосальну кількість часу. Ще одна проблема — інформація може застарівати, деякі галузі ІТ розвиваються дуже швидко і інформація дворічної давності може бути вже не актуальна. Звичайно, викладач, який одночасно працює в даній сфері, точно буде в курсі, але ось при самостійному навчанні вам доведеться розбиратися з цим самому. З іншого боку це дає досвід — вміння самостійно знаходити відповіді на свої питання дуже високо цінується в ІТ.
Менторинг
Прикордонний варіант навчання — з одного боку, ви як і раніше вчіться самі, в своєму темпі і в зручний час. Ви самі копаєте інформацію і шукайте відповіді на свої питання. З іншого боку, ментор направляє вас, може дати план навчання або хоча б координувати, що за чим вивчати. Ментор може порадити ресурси, де брати інформацію. І якщо ви не знайдете відповідь на своє питання, ментор також допоможе. Ментор буде перевіряти ваш код, таким чином ви точно можете бути впевнені в його якості.
Виглядає як ідеальний варіант навчання. Але і тут є мінуси. По-перше, ментор не буде вас мотивувати. Хочете — вчіться, не хочете — не вчіться. Зрештою, це потрібно вам, а не йому. По-друге, ментора ще потрібно знайти. Зробити це можна в тематичних чатах, групах і форумах. Можливо, у вас є знайомий з досвідом в даній сфері. А можна спростити собі життя і піти вчитися до нас в Foxminded. Ми якраз використовуємо менторинг, всі наші ментори — практикуючі фахівці рівня миддл +.
Що в підсумку? Вчитися на курсах простіше, швидше і частіше ефективніше. Якщо у вас багато часу і ви ну дуже мотивовані — можна вчитися самостійно, це цілком реально. Найідеальніший з точки зору зручності і ефективності варіант — навчання з ментором. Ну, а далі кожен вибирає по собі.