Можна, і цьому є сотні прикладів. У зміні спеціальності є неприємні моменти, але це того варте. До того ж, якщо вам не подобається ваша сфера, якщо вам не вистачає коштів для існування або не бачите можливість професійного росту – до чого сидіти на місці? 30 років – це точно не той вік, коли потрібно боятися щось змінювати.
Але давайте для початку розвіємо кілька міфів.
Міф 1: Чим далі, тим складніше вчитися
Вважається, що з віком мозок гірше запам’ятовує інформацію і навчитися чомусь новому складніше. Це дійсно так. При цьому люди в 30-40 років набагато краще аналізують інформацію, вміють систематизувати знання, більш виважено підходять до прийняття рішень. Тому при наявності старанності, вік ніяк не може стати перешкодою до вивчення програмування.
Міф 2: Кому я потрібен після 30?
Один із серйозних страхів – чи візьмуть на роботу новачка-програміста, якщо йому вже більше 30? У сфері ІТ, на відміну від багатьох інших, кількість років не грає роль. Так, є молоді команди, де вік співробітників 25-27 років, якщо вам 45, то ви можете просто не зійтися з колективом. Це єдиний можливий варіант відмови, пов’язаний з віком, в іншому ж головне ваші знання. Крім того, завжди є віддалена робота і фріланс, де вікові рамки змиваються повністю.
Більш того, вас можуть цінувати набагато більше новачків-студентів, бо ви вже маєте досвід роботи в інших сферах, який може бути корисний на новому місці.
Але, звичайно, є і складності, про які варто знати і бути готовим.
Проблема 1: Час
Щоб освоїти будь-яку нову сферу, потрібен час. Багато часу. Якщо ви продовжуєте працювати на основній роботі і можете приділяти вивченню програмування пару годин в день, навчання може затягнутися на 8-12 і більше місяців. Якщо у вас є можливість залишити роботу і приділити максимум часу щодня, то освоїти професію можна за 3-6 місяців. Краще це робити з курсами і / або особистим ментором, ніж самостійно.
Якщо у вас є сім’я, обговоріть рішення про зміну діяльності разом. Це важливо, бо велика ймовірність, що найближчі півроку-рік у вас практично не буде вільного часу. Погодьтеся, отримати нову спеціальність, але втратити сім’ю – теж не найкраща ідея. Тому обговоріть всі нюанси заздалегідь.
Якщо ви плануєте піти з роботи і повністю присвятити себе навчанню, подумайте про фінансову подушці як мінімум на 4, а краще на 6-8 місяців. Також потрібно розуміти, що з ходу заробляти багато не вийде. Програмісти рівня trainee / junior заробляють в середньому 400-500 $. Іноді такий перехід дається морально важко, особливо якщо в попередній сфері ви займали досить високі позиції і отримували вищу оплату. Але тут потрібно пам’ятати, що ви робите лише перші кроки і з підвищенням досвіду буде рости і зарплата.
Ще кілька порад
Намагайтеся максимально швидко увійти в ІТ-тусовку. Відвідуйте конференції та тематичні заходи, вступайте в ІТ-групи в соціальних мережах, підписуйтесь на блогерів по вашій тематиці. Чим більше ви оточіть себе світом ІТ, тим менше буде бажання все кинути. А таке бажання з’явиться точно.
Ваш мозок буде будувати вам всілякі пастки. Вчитися не просто, дотримуватися графіка навчання не просто, жити на невеликий прибуток або взагалі без нього теж не просто. Внутрішній голос буде говорити вам, що пора це все кинути і зайнятися тим, що ви вже вмієте. Через це проходять практично всі. Не піддавайтеся. Просто згадайте, чому вирішили все змінити.
Ну і як там говориться: дорогу осилить той, хто йде. Так що просто не зупиняйтеся.