🔥 Чорна п’ятниця у FoxmindEd: знижки до 50% на ІТ курси онлайн! Поспішайте, пропозиція діє лише до 1.12!
Дізнатися більше
07.08.2022
8 хвилин перегляду

Сергій Немчинський: Як знайти роботу, якщо ти програміст-самоучка?

Сергій Немчинський
Сергій Немчинський: Як знайти роботу, якщо ти програміст-самоучка?

Ніщо так не лякає людину, як невідомість. Якщо ви досвідчений розробник та шукаєте іншу роботу, це не так страшно. Але якщо ви програміст-самоучка, ви погано уявляєте, як шукати роботу, з чим ви можете зіткнутися в процесі пошуку. І вам, звісно, ​​страшно.

Шукати роботу важко всім

Як ви знаєте, я проводжу кар’єрні консультації. На цих консультаціях найчастіше запитання: «А що мені робити, якщо я…» і далі опис ситуації. Типове продовження фрази – «я вчився програмувати по відео, я не маю вищої освіти, освіта непрофільна» і так далі.

Давайте почнемо з найголовнішого. Навіть якщо ви програміст-самоучка, ви можете знайти роботу. Багато моїх знайомих розробників отримали першу роботу, будучи самоуками без вищої освіти, маючи за спиною лише школу.

Не буду вас обманювати: це складно. Вас не чекатимуть з розкритими обіймами на першій фірмі, що трапилася. І на другий теж. Не дивуйтеся: мало кого зустрічають на роботі з розкритими обіймами. Це можливо, тільки якщо ви ідеально підходите на позицію, що горить. Тоді вас зустрінуть, привітають, поцілують та відправлять працювати.

Але навіть будучи senior-розробником або тим-лідом із двадцятирічним стажем, як я, ви отримаєте максимум один оффер із п’яти вакансій, на які проходили співбесіду. У деяких випадках ви не зовсім збігаєтесь із потрібним стеком технологій. В інших – ви не сходитеся по софт скілам з роботодавцем. Або не виникає горезвісна хімія. Ви дивитеся один на одного і розумієте, що не хочете разом працювати, і розлучаєтесь.

Те саме відбувається і з джунами. Причому, якщо у випадку з сеньйорним розробником сумніви, що виникли зазвичай трактуються на його користь, то сумніви з приводу джуна призводять до негативного результату. За дверима стоїть багато інших кандидатів. Більшість із них, звичайно, не підійдуть, але більш відповідного, ніж ви, рано чи пізно знайдуть.

Що робити, якщо ви програміст-самоучка

Коли ви пишете резюме, вам потрібно підтвердити весь свій досвід, кожен рядок. Написано у вас, що ви знаєте Python, Java, JavaScript – у вашому резюме має бути підтвердження того, що ви їх реально знаєте.

Чим можна підтвердити знання мови? Попередня робота з цієї професії. Це банально. Можна підтвердити знання мови пройденими курсами з цієї мови. Це дуже непогано. І найкраще – можна підтвердити знання зробленим проектом цією мовою.

Я весь час говорю новачкам, що в їхньому резюме критично важливим стає блок Projects. У вашому резюме має бути ім’я-прізвище, бажана посада, контакти, та обов’язково список проектів. Досвідчений розробник додає ще досвід попередньої роботи.

Якщо ви новачок-самоучка, у вас обов’язково має бути проект тією мовою, на роботу на якій ви претендуєте. Якщо цього немає – з погляду рекрутера, і тим більше технічного інтерв’юера, у вас цих знань немає. Пишете “Знаю Java досконало” – ну і що, а підтвердження де? Немає? Ну вибачте.

Швидше за все, на резюме без підтвердження вам навіть не дадуть відповіді. Навіщо витрачати час, коли ще 15 таких же резюме, у яких є підтвердження. Курси чи проекти, чи те й інше.

Безкоштовні курси

Чи можна писати як підтвердження свого досвіду безкоштовні курси, наприклад, Udemy? Звичайно можна. Пишіть, що ви їх пройшли.

Відкрию вам секрет. Для роботодавця всі ваші курси, платні та безкоштовні, мають однакову цінність. Це означає, що з вами можна розпочати діалог, можна покликати на співбесіду. Бо якщо нема ні проектів, ні курсів – про що з вами розмовляти?

Що ще потрібно додавати в резюме

Не забувайте про софт скіли, які важливі для всіх, не тільки для програмістів-самоучок. Знання англійської, знання супутніх технологій.

Наприклад, для back-end розробників це знання SQL та Unix-like систем. Якщо front-end  –знання верстки. Яким би крутим фронт-ендом ви би не були, верстку ви повинні знати за замовчуванням, від вас на це чекають.

Як робити проекти

Нагадую: якщо ні проходженням курсів, ні досвідом роботи ви не можете похвалитися, розділ Проекти стає ключовим у вашому резюме. Тому робіть їх якісно, ​​щоб ніхто не сказав – «А це якийсь pet-project». До речі, не називайте цей розділ Pet-Projects.

Людина, яка зайде на ваш проект, повинна побачити проект у комерційному стилі, а не інтерфейс як у lib.ru. Нема другого шансу справити перше враження. Я не впевнений, що всі співрозмовники заходять на ваші проекти, але якщо вже зайдуть, вони мають побачити якісну роботу.

Чи давати посилання на GitHab

Я думаю, давати посилання на GitHab потрібно. Є певний відсоток співрозмовників, я з ними спілкувався, які завжди залазять на ваш GitHab та дивляться, що ви там написали. Це може бути інший варіант гіта, наприклад, у GitLab є безкоштовний репозиторій.

Зрозуміло, що на GitHab у вас теж має бути все красиво та якісно, ​​а не якийсь жах. З іншого боку, навіщо посилатися на GitHab, якщо там все погано? І давайте чесно: якщо у вас все погано на GitHab, вам не зарано шукати роботу? Тому що для програміста-самоучки готові проекти на GitHab – це головний критерій готовності до роботи.

Завжди ваш Сергій Немчинський

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів