Розкодуй свою кар’єру: знижка 20% на курси у форматі менторингу від FoxmindEd весь грудень 🎄
Дізнатися більше
07.08.2022
10 хвилин читання

8 незвичайних хобі без комп’ютера для IT-фахівця

Сергій Немчинський

Чи є місце для хобі у житті програміста?

Звичайно. Більш того, у хорошого айтішника має бути хобі, не пов’язане з комп’ютером.

Опитування на популярних сайтах показують, що багато програмістів після роботи займаються … знову-таки програмуванням! Тільки цього разу не для грошей, а для душі. Хтось створює свій стартап, хтось освоює нову модну технологію, хтось просто розважається, створюючи ігри.

Не те щоб це було погано. Але все ж таки програмісту куди корисніше проводити вільний час не за комп’ютером. Це профілактика вигорання, спосіб перезавантажити мозок та розширити кругозір не лише за рахунок нових практик створення коду.

Давайте поговоримо про незвичайні захоплення. Без крайностей: не обговорюватимемо різьблення на яєчній шкаралупі або їзду на велосипеді по болоту в масці з трубкою (не жарт, таке дійсно існує). Краще поговоримо про прості, але неочевидні види дозвілля, які можуть вас захопити та стати новим хобі.

1.Музика

Кажуть, що за математичні та за музичні здібності відповідає та сама область мозку. Не дивно, що першу концепцію нот розробив математик Піфагор. Він досліджував різні поєднання звуків, і з’ясував, що найприємніші співзвуччя виходять, коли висота нот утворює між собою пропорції цілих чисел. Так що фальш у музиці дорівнює арифметичній помилці.

Музикантів серед айтішників чимало. Мало хто з них збирає стадіони, більшість айтішників музикує чисто для задоволення — хтось розважає компанію піснями під гітару, а хтось грає у гурті. Музика допомагає розслабитись і зняти стрес — хіба не цього ми хочемо від хобі? А у вокалістів та музикантів-духовиків є додатковий бонус: вони ще й насичують організм киснем.

2. Кулінарія

Що спільного між програмуванням та приготуванням їжі? Вони працюють за тими самими принципами. Спочатку йде збір вимог та бізнес-аналіз. Ви визначаєте, який продукт вирішить вашу проблему — бутерброд із ковбасою або обід із трьох страв. Далі переходимо до проектування архітектури: шукаємо рецепт чи вигадуємо свій.

Наступним етапом є список необхідних ресурсів. Тут саме час прикинути бюджет та терміни проекту. Може статися, що замовити піцу дешевше та швидше. Але якщо ви твердо вирішили готувати самостійно, беремо список і вирушаємо в магазин, збираємо необхідне кухонне принаддя, готуємо плиту, і так далі. Потім розпочинаємо процес розробки, тобто готування.

Що вигідно відрізняє кулінарію від програмування, то це лояльність замовників. Якщо готувати досить довго, ваші друзі або домочадці зголодніють і будуть їсти з величезним 

апетитом. І нарешті ви побачите задоволених кінцевих користувачів.

3. Трекінговий туризм

Це чудовий вид дозвілля, який дозволяє поєднувати заняття спортом та подорожі. Суть трекінгового туризму в тому, що щоденно ви долаєте певну відстань пішки. По суті це туристичні походи, тільки в наші дні не треба тягнути на собі запас продуктів, котелки, спальники та намет. Спеціальна фізична підготовка не потрібна, хоч і не завадить.

У багатьох країнах світу існують спеціально розроблені трекінгові маршрути. Можна погуляти знаменитим Шварцвальдом у Німеччині, подивитися на океан з обриву в нацпарку Португалії, пройтися альпійськими ущелинами у Швейцарії. Маршрути розмічені, а вздовж них розташовані хостели та кемпінги, де можна заночувати за помірну плату, а також купити або приготувати їжу. Приготування їжі на багатті вийшло з моди: багато регіонів страждають від літніх пожеж і влада забороняє розводити вогонь у лісі. Ну і славно, цілішою буде природа.

4. Історичні танці

Займатися танцями — у принципі хороша ідея. По-перше, це прекрасне фізичне навантаження, яке сприяє вирівнюванню постави. Адже проблеми зі спиною входять до списку професійних захворювань програмістів. Отже можна вважати, що танці айтішникам показані як профілактика сколіозу.

Але танці бувають різні. Хіп-хоп, або, скажімо, контемп — це сучасні напрямки. А ще бувають історичні танці. Чи чули колись ці назви — мазурка, котильйон, полонез? Більшість цих танців з’явилося у 18-19 столітті, але чимало любителів танцюють їх і зараз.

В основному історичні танці плавні та спокійні. Адже танцювали їхні пани у фраках та мундирах, а також пані у пишних сукнях. У такому вбранні не пострибаєш, як у хіп-хопі. Зате, як це красиво, особливо на костюмованому балу!

5. Stand-Up виступи

Напевно, ви бачили виступи коміків-стендаперів по телевізору або на YouTube. Сюрприз: у вас також є можливість спробувати себе у розмовному жанрі. Майже у всіх великих містах є Stand-Up клуби, де збираються бажаючі виступити. Такі вечори, де слово може взяти кожен охочий, називаються Open Mic — відкритий мікрофон.

Жанр стендапу став настільки популярним, що ним зацікавився бізнес. З’явилися заходи у жанрі business stand-up. Це такі ж виступи з мікрофоном, лише спікери розповідають про курйозні випадки у своїй роботі. Як бачите, це ще один вид обміну професійним досвідом типу конференції, але в легшій формі.

Перспективи нового жанру багатообіцяючі. Одна велика IT-компанія навіть запустила курси бізнес-стендапу. Вони вважають, що для фахівців, які працюють із людьми — командою, замовниками, менеджментом — вміння розрядити атмосферу безцінно. А в стендапі цю навичку можна розвинути.

6. Настільні ігри

Якщо при фразі «настільні ігри» ви уявили собі нарди чи доміно, це загалом вірно. Але індустрія настільних ігор настільки багата і різноманітна, що старі добрі ігри з кісточками це крапля в морі.

Є низка ігор, створених за сюжетами улюблених книг чи фільмів, — «Гра Престолів», «Хоббіт», «Жах Аркхема». Є ігри в розвитку асоціативного мислення, наприклад, «Dixit». Бувають і бізнес-ігри, типу всім відомого Cashflow, де можна потренуватися керувати фінансовими активами. А є ігри, де має значення спритність рук, такі як Jenga. І це далеко не всі можливі різновиди.

Найцінніше у настільних іграх — це взаємодія гравців між собою. Люди захоплюються та розкриваються з несподіваного боку, тому настільні ігри часто використовують для тимбілдингу.

7. Мобільні AR-ігри

Строго кажучи, мобільні ігри не варто включати до списку, адже сучасні мобільники це повноцінні міні-комп’ютери. Але ми говоримо про особливі ігри, які поєднують ігрові елементи із реальним оточенням.

Мабуть, найвідоміша з таких ігор — Pokemon Go. Гравець стає тренером покемонів, для цього йому доводиться ходити, — у прямому значенні слова, ногами, — збирати покемонів, вирощувати їх, влаштовувати бої в джимах… Поєднавши улюблених героїв японського мультсеріалу та сучасну технологію AR (доповненої реальності), компанія Niantic зірвала банк. Виручка гри обчислюється мільйонами доларів, а тисячі шанувальників у всьому світі «ловлять» покемонів із величезним задоволенням.

Якщо ж японські мультперсонажі це не ваше, спробуйте інші ігри цього жанру. Як вам сподобається квест, який відправляє вас у випадкову точку у вашому місті, де треба зачекінитися?

8. Косплей

В одному епізоді серіалу “Теорія Великого Вибуху” герої купують квитки на фестиваль Comic-con. Вони напружено чекають відкриття продажу квитків, потім кілька секунд судомно б’ють по кнопці, і в результаті отримують не найкращі квитки, але раді і цьому, адже всі квитки миттєво розпродані. Це не перебільшення: фестиваль Comic-con International у Сан-Дієго, США, на якому збираються любителі фантастики, коміксів та аніме, шалено популярний. На щастя, у багатьох країнах з’явилися фестивалі Comic-con.

Особливим шиком вважається з’явитися на фестивалі у костюмі улюбленого персонажа. 

Можна, звичайно, замовити готовий костюм із Китаю, але це буде не те. Справжні любителі відтворюють улюбленого героя у всіх деталях — одяг, зачіску, грим, зброю, манеру розмовляти… Це називається косплей. Матеріальної вигоди це хобі не приносить, навпаки, потребує витрат. Але чудові фотографії та повага однодумців вам забезпечені.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів