Увійти в ІТ-галузь можна у будь-якому віці та з будь-якої спеціальності — головне мати бажання. До мене кілька разів на кар’єрну консультацію зверталися підприємці та топ-менеджери у своїй галузі, які вирішили перейти до ІТ. Причини такої зміни діяльності можуть бути різні, зараз мова не про це. Поговоримо, як найпростіше увійти до ІТ у такому разі.
Отже. Якщо ви не з ІТ-компанії, але вже дійшли до топового рівня, або ви підприємець і маєте свій бізнес, то ви повинні розуміти, що перехід у програмування для вас буде дуже стресовим. Тому що абсолютно нова сфера, тому що ви переходите на новачкову позицію з мінімальною зарплатою, бо вже не ви керуватимете, а вами.
Це також буде ризиковано для майбутнього роботодавця. Чому? Більшість керівників програмістами (умовно кажучи, тім ліди) не дуже добре справляються з керівництвом людьми. А ви вже довели, що ви вмієте керувати. Тому між вами та вашим керівником у команді цілком ймовірні тертя на цьому ґрунті, і ваш потенційний роботодавець це розуміє. Також керівник враховує, що у вас до цього була хороша зарплата, а зараз ви йдете як новачок на мінімальну, ще й у підпорядковане становище. Це також насторожує. Так, роботодавець буде розуміти, що якщо ви добре піднялися кар’єрними сходами в іншій галузі, ви, ймовірно, дуже розумна людина. Проте проблеми в колективі нікому не потрібні і роботодавець матиме багато сумнівів не на вашу користь.
Я не можу сказати, що неможливо знайти роботу джуном програмістом, якщо у вас попередній запис у резюме СЕО або директор у якійсь компанії. Але це напевно складніше, ніж для людини, яка до цього обіймала якусь середню посаду або була студентом. Тому якщо ви підприємець чи топ-менеджер з іншої галузі, я завжди раджу заходити до ІТ через проджект-менеджмент або через бізнес-аналітику.
В IT через Project Management
Якщо коротко: проджект менеджер — людина, яка повністю відповідає за успіх проєкту. І це якраз те, що вміють люди, які переходять із топ-менджменту чи підприємництва. Зрозуміло, що в ІТ-сфері є безліч нюансів, які впливають на проєкт, але у вас вже є найголовніше — розуміння business value, уміння працювати із замовником, уміння працювати з командою, уміння працювати на результат. Тому як новачок у проджект-менеджменті ви виглядаєте цікавим кандидатом. На відміну від ролі джуна програміста.
Крім того, знання якоїсь предметної галузі для проджект-менеджера дуже корисний скілл. Якщо ви працювали, наприклад, головним лікарем лікарні, то ви будете відмінним проджект менеджером у сфері health care. У цьому випадку ви говоритимете із замовниками однією мовою. Тому не викидаємо знання зі своєї попередньої сфери, цілком можливо вони вам знадобляться.
В IT через бізнес-аналіз
Бізнес-аналіз — річ важлива, затребувана, але не настільки, як проджект-менеджмент. Чому? Тому що більшість українських ІТ-компаній мають невелику маржу, тому витрати намагаються урізати всіма можливими способами.
Завдання бізнес-аналізу (з’ясувати, чого хоче клієнт) найчастіше падає на самого проджект менеджера. Якщо компанія є великою і успішною, вона наймає бізнес-аналітика, і ви зможете легко потрапити на цю посаду, якщо проєкт буде пов’язаний з предметною областю, в якій ви працювали. За фактом ви вже готовий бізнес-аналітик. Наприклад, якщо компанія розробляє софт для якоїсь фінансової установи, а ви раніше були директором банку — ви ідеальний бізнес-аналітик у цей проєкт. Однак ви не можете працювати бізнес-аналітиком у проєкті, з предметною областю якого взагалі ніколи не стикалися.
Робота програміста для топ-менеджера чи підприємця
Якщо ви все ж таки вирішили йти саме в програмування, то повинні розуміти ще кілька нюансів. Програмування – це технічна спеціальність. Якщо ви вже скуштували керівництво людьми і якщо вас це драйвило, то, швидше за все, вам буде нудно в програмуванні. Так, програмісти мають хорошу зарплату і затребувані, але це все ж таки звичайний рядовий співробітник, від якого фактично нічого не залежить, який не приймає рішення щодо розвитку бізнесу та ін. Але бувають різні ситуації.
Буває так, що людина втомилася від керівництва людьми, вигоріла і після цього хоче чогось спокійного та монотонного. Якщо це ваша ситуація, поясніть це своїм потенційним роботодавцям або напишіть про це в супровідному листі.
Завжди ваш Сергій Немчинський.
Чудово
Это направление для тех ребят, которые засыпают и просыпаются со своим любимым паяльником. Если вам неинтересно, куда побежали электрончики, с этими языками вам будет некомфортно. Я сам с них начинал, и именно так со мной и было.