Вивчати програмування по туторіалам легко. Процес покроково розписаний і розжувати, вам потрібно лише наслідувати приклади і в підсумку виходить гарний проект, який можна поставити в портфоліо. Але десь тут закрадається сумнів, адже він як дві краплі води схожий на проект автора і ще тисячі аналогічних проектів інших людей, які йшли керівництву.
Але найсумніше, коли приходить усвідомлення, що навичок у вас так і не додалося. Ви навіть не впевнені, що створите схожий проект самостійно, без інструкції.
Чому? На прикладі все зрозуміло, а стоїть на півкроку відійти від шаблону – нічого не виходить. Туторіал – це копіпаст. Навіть якщо ви будете не копіювати рядки коду, а набирати їх вручну (так, нібито, глибше входиш в процес), це все одно не дасть вам розуміння роботи.
Чим гарний туторіал?
Туторіал ідеальний для ознайомлення з новою технологією – подивитися, спробувати, як все працює, і визначитися – хочете в цьому далі розвиватися чи ні. Особливо він гарний, якщо документація до цієї технології не досить докладна.
Туторіал дасть вам нові навички, але їх буде недостатньо, щоб почати програмувати. Навіть якщо ви будете проходити керівництва одне за іншим. Туторіал не навчить як планувати і організовувати проект. Чи не розповість, як правильно вибирати інструменти для поставленої бізнес-завдання. Ви не купуєте навички дослідження проблеми і пошуку її вирішення.
Щоб почати програмувати, вам потрібно пройти туторіал, а потім відкласти його в сторону і почати працювати над реальним проектом.
Створюйте свій проект
Як тільки ви розібралися з синтаксисом і основами застосування мови – починайте працювати над реальним проектом. Підручники дають базу, але досвід дає тільки практика, без шпаргалки під рукою.
Поставте перед собою просту задачу і починайте її реалізовувати. Ви швидко помітите, яких знань і навичок вам бракує і, виходячи з цього, копайте. Працюючи над реальним проектом, ви дізнаєтеся в 10 разів більше, ніж слідуючи за інструкцією. Один єдиний, але ВАШ проект буде цінуватися вище, ніж двадцять проектів по туторіалам.
Так, проект може бути простим. Код може бути не ідеальним. Але це ваша робота, ви розумієте кожен рядок коду і можете пояснити, чому прийняли саме таке рішення в реалізації завдання. Крім того, свій проект показує майбутнього роботодавця, що ви вмієте працювати самостійно, шукати інформацію і вирішувати виниклі проблеми. Це важливий навик, який дуже цінують у початківців програмістів.
Якщо не зовсім впевнені, що впораєтеся з проектом тет-а-тет, беріть ментора. З одного боку розбираєшся сам, з іншого – є хтось, хто перевірить і вкаже на слабкі місця.
Туторіал – це екскурсія по новій технології, а не чарівна таблетка швидко освоїти мову. Отримали теорію, а далі тільки практика. Багато практики. Без покрокових інструкцій.