08.07.2022
4 хвилин читання

Топ 5 книг для програміста

Сергій Немчинський

Програмування – це навичка, і головне для програміста – практика. Однак, є і в цій дуже практичної та швидко розвивається сфері книги, які, незважаючи на те, що написані якийсь час назад, є дуже корисними. Адже вони дають фундамент, більш широкий погляд і більш глибоке розуміння основ і принципів. І якщо ви хочете розвиватися як програміст, вам варто звернути на них увагу. Ці книги рекомендовані Сергієм Немчінскім. Вони підійдуть програмістам, що працюють з різними мовами. А також як новачкам, так і досвідченим фахівцям.

Мартін Фаулер: «Рефакторинг. Поліпшення існуючого коду»

Книга на всі часи. Тільки прочитавши її, розробник починає розуміти щось в своєму коді і найголовніше – розуміти, яку фігню він до цього писав. Так, книга злегка важкувата, і занадто розтягнуті приклади заважають, але з пісні слова не викинеш – якщо ви її не читали – прочитайте обов’язково.

Роберт К. Мартін: «Чистий код: створення, аналіз і рефакторинг. Бібліотека програміста»

Перша книга, яку повинен прочитати будь-який розробник, тільки вилазячи з пелюшок. Книга навчить цінувати якість коду, прищепить вірні орієнтири і навчить не їсти жовтий сніг. Мене часто запитують – ось я навчився писати код і що далі? Ось і відповідь – читайте чистий код і буде вам щастя. ?

Роберт К. Мартін: «Agile Software Development: principles patterns and practices»

Друга книга в цьому огляді від Роберта Мартіна. По-хорошому – її однією було б достатньо замість всіх попередніх. Книга прекрасна у всьому – строго структурована, ємні, короткі фрази, жодного зайвого слова, авторські ілюстрації з легким і інтелігентним гумором. Але є дві проблеми. Перша – вона огидно переведена на російську мову. Гірше я перекладу не бачив взагалі, тому назва даю англійською – на російській її читати не має ніякого сенсу. Досить сказати, що один принцип там взагалі переведений в протилежному від оригіналу сенсі. Природно, авторське оформлення та малюнки втрачені. А ось в оригіналі – Мастрідія, однозначно. Навіть тримати книгу в руках приємно.

Мартін Фаулер «Шаблони корпоративних додатків»

Наступна книга з нашого огляду підійде для тих, хто вже попрацював на галерах і навіть перестав червоніти за свій код, ну принаймні робить це не часто. У цей момент розробник розуміє, що від вирішення локальних проблем треба переходити до розуміння побудови архітектури додатків в цілому. На жаль, хороших книг, навчальних декомпозиції предметної області я практично не знаю. Ця книга – не про декомпозицію, а про типові рішення для Enterprise розробки. Але і з неї можна зробити велику кількість висновків і багато чому навчитися. Чесно кажучи, я її читав в російській перекладі і був не вражений. Переведена вона істотно гірше, ніж рефакторинг, так що напевно краще читати в оригіналі.

Kent Beck «Extreme Programming Explained: Embrace Change»

Прочитавши цю книгу, я настільки свого часу закохався, що пішов з престижної посади начальника відділу веб-розробки в Лізі в дрібну конторку простим девелопером, лише тому, що вони мені пообіцяли справжній ХР, прямо як у Бека. Прочитайте, Бека читати приємно, у нього відмінний рубаний склад, чітка структура і приємний гумор.

ХР – це про організацію всієї команди. ХР зараз в чистому вигляді зустрічається вкрай рідко, однак принципи Agile розробки – то, що повинен знати будь-який розробник. І краще Кента Бека їх не пояснить ніхто, на мій смак.

Читайте, просвіщати і піднімайте свій рівень!

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів