🔥 Чорна п’ятниця у FoxmindEd: знижки до 50% на ІТ курси онлайн! Поспішайте, пропозиція діє лише до 1.12!
Дізнатися більше
06.08.2022
7 хвилин перегляду

Робота в продуктових компаніях. Що це, чи варто йти?

Сергій Немчинський
Робота в продуктових компаніях. Що це, чи варто йти?

Чи варто працювати в продуктовій компанії? Чим ця робота відрізняється від роботи в аутсорсингу?

Говорячи про продуктові компанії, треба розуміти, чим вони відрізняються від аутсорсингу. Найпростіший і найпоширеніший вид аутсорсингу – це аутстаффінг. Ви наймаєте програмістів під вимоги замовника, і безпосередньо ними керують з того боку. Програмісти сидять у вас в офісі, а керують ними PM-и з боку замовника. Це найпростіша і найбідніша бізнес-модель.

Програмістам в аутстаффінгу і добре, і погано. З одного боку, приємно взаємодіяти з представниками замовника, будь вони з США, Європи або, скажімо, Нової Зеландії. Переймаєшся західним менталітетом, іншою культурою. Програмісти працюють, як віддалені співробітники західної компанії, тільки сидять в Україні. Але, з іншого боку, коли проект закінчується, він закінчується з кінцями, і програмісти виявляються або на вулиці, або на Бенче, тобто на лавці запасних.

При аутстаффінгу українська компанія не розвивається, а люди виконують роль витратних матеріалів: сьогодні прийшли, завтра пішли. Компанія не накопичує експертизу. Тому більшість сервісних компаній прагне швидко перейти від аутстаффінгу до аутсорсингу. У аутсорсингу буває багато різних градацій, в залежності від того, яку частину роботи виконує компанія в Україні. Але в будь-якому випадку весь бізнес зав’язаний на бізнесі клієнта, а українська компанія є придатком, віддаленим R & D офісом.

Це не так погано, і так працює майже весь український IT-бізнес. Проблема в тому, що українська компанія робить занадто низьку маржу на продажу ваших годин. Основний товар – ваш рейт. Ви запросили, скажімо, 20 доларів на годину, а компанія продала вас по 40-50 доларів за годину. При цьому довелося заплатити податки, оренду офісу, менеджмент, операційні витрати – словом, залишається 10-20% з тих грошей, які ви приносите компанії. За цей рахунок компанія і живе.

І це теж не так уже й погано! Але при такій низькій маржі у компанії не вийде акумулювати великий обсяг коштів – щоб відкрити власний R & D центр, наприклад. Піднімати Рейт для клієнта нескінченно компанія не зможе, хоча над цим працюють спеціальні експерти. Тому доведеться утримувати зростання Рейт програмістів всередині компанії.

Для програміста найбільш вигідним варіантом є продуктова компанія. Що це таке: це компанія, яка сама виробляє продукт, і сама його продає. Умовно кажучи: написали вони якусь програму або SaaS – це може бути CRM або система управління бізнесом, – і запускає його в продаж. Для компанії радість в тому, що цей продукт можна продати з маржею і в 200%, і в 500%, і в 1000% від собівартості. Робота програміста коштувала не дуже дорого, а прибуток більше. Це виправдовується теорією попиту: де більше ризику, там більше прибутку.

Така модель для програміста вигідніше аутсорсу. Посудіть самі: якщо на аутсорс ваш проект закінчився, вас вигнали на вулицю, і все. А продуктова компанія спочатку повинна вкластися в:

  •  Продукт
  •  Розробку
  •  Висновок на його ринок
  •  Рекламу
  •  Саппорт
  •  И 
  •  І багато іншого

І чекати реакції ринку – чи захоче ринок купувати продукт за мільйони, або скаже – нам це не потрібно, приберіть. При цьому компанія виявляється в кризі: всі гроші, вкладені в продукт, відлітають – або, навпаки, окупаються в 1000 відсотків.

Робота програміста в продуктовій компанії радісна двома аспектами. По-перше, програміст в продуктовій компанії – найважливіша людина. У аутсорс програміст завжди повинен задовольнити клієнта, повинен бути трошки продажником, нормально спілкуватися з замовником, і так далі. А в продуктовій компанії програміст – це людина, яка виробляє продукт, який продаватимуть. Тому в продуктових компаніях з програмістами носяться, як з писаною торбою. Візьміть той же Google, який став іконою стилю в плані робочих місць для програмістів. Чому? Тому що вони є головним приносить гроші ресурсом.

Крім того, в продуктовій компанії ви працюєте з продуктом, який можна помацати руками. У аутсорс компанії вам часто дають шматок коду на поліпшення або багфіксінг. Про те, щоб помацати продукт руками, взагалі не йдеться, часто ви просто не знаєте, до чого цей маленький шматочок коду відноситься. А в продуктовій компанії ви знаєте і компанію, і продукт, ви можете зайти на сайт, ви можете бачити рекламу цього продукту, і ви розумієте, що ви частина справи. Ви бачите продажу і позиціонування, навіть якщо ви не займаєтеся. І це дуже приємно. До речі, геймдев компанії, за рідкісним винятком, продуктові.

Відповідно, ви працюєте на знайомий продукт, і вашим кінцевим замовником є ​​ваші колеги: відділ маркетингу, відділ продажів. Це ті люди, які піклуються про те, щоб ви випустили те, що потрібно ринку. Ваша робота є для них ключовий. Поговоривши з цим замовником, ви можете точно зрозуміти, чому ми робимо саме так. Причини бувають різні: це і вимоги кінцевого замовника, і результати маркетингових досліджень … Але це дуже приємно.

Звичайно, те, що компанія продуктова, ще не робить її ідеальною. У мене є досвід роботи в продуктовій компанії, де я не протримався і року. Мені не подобалася культури корпоративного управління. А в аутсорс я пропрацював більше шести років в одній компанії, мені там було добре і комфортно. Тому продуктова це компанія чи ні, це навряд чи пріоритетний при виборі місця роботи.

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів