Я часто відповідаю на питання читачів і студентів, сьогодні спробую відповісти на наступний: «Чи можете розповісти про перспективи розвитку програміста, наприклад, Java, працюючи на себе. Які є можливості для початку свого малого і середнього бізнесу. Розкажіть про свій бізнес, як починали, чому вирішили. Цікаві перспективи професійного зростання після досягнення рівня синьйора, тімліда або архітектора ».
Питання складне, багатогранне і можна було б написати на цю тему цикл статей або відео. Але, боюся, в сфері бізнесу я не досить компетентний. Так, я запустив свій бізнес, він приносить гроші, проте я не вважаю себе гуру в області побудови ІТ-компаній. Але якісь загальні речі і роздуми все одно скажу, вони можуть бути вам корисні.
Я ділю бізнес за формою старту: з фрілансу і з інвестицій.
Бізнес з інвестицій
Ви придумуєте якусь круту ідею, оформляєте її у вигляді бізнес-плану і знаходите інвестора. Це може бути якийсь інвестиційний фонд, приватне агентство, будь-яка людина або фірма, які готові дати вам грошей на розвиток вашого проекту. У деяких випадках інвесторами виступають самі програмісти, які накопичили грошей для розвитку проекту. Це може бути софтверний проект, освітній, розважальний чи будь-який інший. І далі ви просто розвиваєте свій бізнес.
Таким шляхом виникає переважна кількість стартапів. Але як ми знаємо, 95% стартапів провалюються. 90% від залишку ледь животіють. Ну, а решта вистрілюють і дійсно можуть приносити мільйони. Серед успішних прикладів такого бізнесу на українському ринку можна назвати ЛУН. Вони теж починали стартап зі своїх грошей, потім знайшли інвесторів, і зараз вони №1 в Україні на ринку нерухомості.
Цей шлях не для всіх. Бо одна справа ризикувати своїми грошима, інше – грошима інвестора. Умови інвестування бувають різні. Крім того, інвестор – це людина не тільки з великими грошима, але і з великими зв’язками. І якщо йому здасться, що ви просто розтринькали його гроші, то це може обернутися проблемами.
Бізнес з фрілансу
Моя фірма будувалася саме так. Спочатку я вчив людей безкоштовно, тому що вважав, що 1-2 тисячі грн мені ролі не зіграють. Але потім з’ясувалося, що люди не вчаться, якщо вони за це не платять. Коли почав брати за навчання гроші, з’явилася наступна проблема – люди не готові платити навіть не великі гроші, не з’ясувавши перед цим купу нюансів. Дуже багато часу стало йти на пояснення моментів, пов’язаних з проходженням навчання. В результаті зрозумів, що я не працюю, чи не навчаю, а просто сиджу на телефоні. В результаті найняв менеджера, який відповідав на всі телефонні дзвінки і розповідав всю потрібну інформацію. Ну і так все закрутилося. Але тут у кожного фрілансера свій шлях.
Перспективи розвитку бізнесу
З приводу розвитку з інвестицій я не скажу нічого. Тут потрібно розуміти нішу, бізнес-моделі і це дуже ризиковано – ймовірність вистрілити дуже мала. Якщо поруч з вами є людина, яка щось розуміє в бізнес-стратегіях, знає, як продавати, або ви самі в цьому розбираєтеся крім програмування – це буде величезним плюсом.
А ось з розвитком бізнесу з фрілансу все набагато простіше. Якщо ви можете своїми вміннями заробити на фрілансі, то є дуже велика вірогідність, що на цій же основі ви можете побудувати фірму. Але ось з Java є проблема – знайти проект на upwork для Джава практично нереально.
У якийсь момент кар’єрного росту, людина вибирає одну з трьох доріг подальшого розвитку: бути фахівцем, бути менеджером або бути засновником і керівником фірми. Всі шляхи хороші по-своєму. Якщо ви хочете більш розміреного життя, то краще йти по шляху розвитку як фахівець або в менеджмент, бо якщо ви вирішите заснувати свою компанію – можете забути про спокій.