03.07.2025
5 хвилин читання

Найкращі системи управління базами даних

Найкращі системи управління базами даних

Коли ви отримуєте розсилку від якоїсь компанії та бачите в ній своє ім’я — це не щось із магічного всесвіту. Просто ця компанія запитувала ваші дані, і ви їх залишили. Але щоб написати вам іменний лист, і не робити для кожного свого клієнта це вручну, потрібна система управління базами даних. Це місце, де всі ці дані зберігаються. Щоб збирати інформацію, використовуються спеціальні програми для бази даних. Їх досить багато. Зібрали для вас одні з кращих і популярних систем управління базами даних.

Наш курс менторингу DevOps дає змогу не лише здобути тверді знання та навички в галузі DevOps, а й розвиває важливі для кар’єри якості, як-от самостійність, уміння розв’язувати задачі та пошук необхідної інформації!
Дізнатись більше

Що таке програми для бази даних

Уявіть собі бібліотеку. У ній тисячі книг. Але ви приходите за конкретною книгою. Бібліотекар може, звичайно, мати унікальну пам’ять і знати про кожну книгу, де вона знаходиться. Але швидше за все, він скористається спеціальним журналом або картотекою. В крайньому разі, у нього на полицях всі книги розташовані за алфавітом.

Так і працює база даних. Це своєрідне сховище, в якому вся інформація розподіляється за певними правилами. Найпоширеніша та найбільш зрозуміла її форма — таблиця, в якій є стовпці та рядки. Кожній колонці присвоюється назва. Наприклад: ПІБ, номер телефону, e-mail. Туди заносяться дані, з якими можна працювати. Якщо знати, що саме запросити в програмі, то навіть у величезній таблиці швидко знайдеться вся інформація.

Навіщо взагалі потрібні програми управління базами даних

Найкращі системи управління базами даних

Програми для бази даних мають зручний зовнішній вигляд, який дозволяє комфортно працювати з будь-якими обсягами інформації. А головне — швидко її отримувати. Саме тут ви зберігаєте інформацію про товари, клієнтів, контент тощо.

Система управління базами даних дозволяє:

  • збирати потрібну інформацію в зрозумілу структуру;
  • швидко знаходити інформацію за певними запитами та критеріями;
  • фільтрувати за певними параметрами, оптимізувати та керувати даними в цій базі;
  • зберігати, вносити певні зміни, автоматизувати роботу з інформацією.

Програми для бази даних — це дуже зручний інструмент взаємодії з інформацією. Щоб надіслати вам іменну розсилку, компанії не потрібно кожний лист писати окремо. Достатньо вказати, що в листі на початку потрібно взяти з бази даних ім’я користувача.

Яка із СУБД найкраща?

Кожна система управління базами даних має свої переваги та недоліки. Яку обрати? Вирішувати вам. Спиратися потрібно на можливості, які відповідають вашим запитам. Ми підібрали список найпопулярніших СУБД, серед яких ви зможете вибрати для себе рішення. На що саме потрібно звертати увагу:

  • під які платформи підходить;
  • які мови програмування підтримує;
  • чи є обмеження за обсягом інформації;
  • вартість продукту;
  • можливість масштабування.

Так вам буде легше підібрати для свого проєкту програму для бази даних.

MySQL

MySQL

MySQL — одна з найпопулярніших БД. Вона використовується у веброзробці, створенні різних бізнес-додатків, мобільних застосунків тощо.

Переваги:

  • MySQL є безкоштовною і має відкритий код. Можна налаштувати під потреби саме для свого проєкту та максимально розширити функціональність.
  • Підтримує різні системи, у тому числі Linux, Windows, macOS.
  • Є кросплатформенною. Якщо ваш застосунок працює на десктопі та в мобільній версії, використовується одна і та ж база.
  • Легко масштабується, якщо у вас багато записів, не виникне проблем у майбутньому.

Але є і свої недоліки: при високому навантаженні виникають проблеми з продуктивністю. Для складних транзакцій або об’ємних обчислень вона не підходить.

Oracle

Oracle

Якщо потрібно якось описати надійність серед баз даних, то найкраще слово — Oracle. Ця програма використовується у багатьох сферах, де важливо підтримувати великий рівень безпеки. Банки, фінансові установи, великі магазини, де багато замовлень тощо.

Плюси Oracle:

  • Робота на хмарній платформі. Ризики втратити дані значно нижче. А сама структура збереження даних для своїх клієнтів дозволяє надалі гарно економити.
  • Є ШІ та функції машинного навчання. Саме тому багато процесів автоматизуються.
  • Ця система управління базами даних здатна працювати з великим обсягом інформації та навантаженням. А ще працює з 2005 року.
  • Вбудована система шифрування даних, високий рівень безпеки.

Серед мінусів перше, що кидається — висока вартість. Але є ще нюанси. Екосистема досить закрита. Інтеграція з іншими програмами ускладнена і без спеціаліста розібратись самостійно майже неможливо. Але якщо у вас великий проєкт, або потрібен високий рівень безпеки, Oracle — відмінне рішення.

PostgreSQL

PostgreSQL

PostgreSQL — ще одна з популярних програм для баз даних. Її можна назвати універсальною. Дуже часто порівнюють з MySQL та ставлять в один рядок. Використовується для аналізу просторових даних (працює з картами, навігаторами тощо).

Плюси PostgreSQL:

  • безкоштовна і має відкритий вихідний код, при правильному налаштуванні функціонал досить широкий;
  • здібна працювати навіть з великими обсягами даних, на відміну від MySQL;
  • основна перевага – створення власних типів даних, що дає гнучкість;
  • є кросплатформенною;
  • має активну спільноту користувачів, якщо виникне якась проблема, спільнота допоможе.

Серед мінусів — складне налаштування системи управління базами даних. При роботі з великою кількістю інформації програма загрузить процесор та оперативну пам’ять. На «старих» машинах нормально працювати не зможе.

Підпишіться на наш Ютуб-канал! Корисні відео для програмістів чекають на вас! YouTube
Оберіть свій курс програмування! Шлях до кар’єри програміста починається тут! Подивитись

Висновок

Система управління базами даних необхідна для роботи будь-якого цифрового проєкту. Для їх налаштування потрібен фахівець, але від програми з базою даних залежить якість. Хочете якісно працювати з інформацією, використовувати БД на повну потужність? Обирайте програму, яка підходить під ваші потреби, налаштовуйте і пам’ятайте, що дані — король будь-якого бізнес-проєкту.

FAQ
Такий тип даних називається реляційним. Він вибудовується як таблиця. Для взаємодії використовується мова SQL, яка дозволяє швидко отримати потрібну інформацію. Всі бази даних у статті є реляційними.
Система управління базами даних — це програма для структури та взаємодії з інформацією, яку ви збираєте. Її інтерфейс дозволяє створювати дані, редагувати, фільтрувати, видаляти, автоматизувати процеси взаємодії тощо.
Реляційні моделі є найпопулярнішими. PostgreSQL, Oracle, MySQL, TeamDesk, TablePlus та інші мають свої плюси та недоліки. При виборі спирайтеся на критерії, описані в статті.
Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів

foxmindED
День народження FoxmindEd! Знижка 20% на усі IT-курси!
до кінця акції
00
днів
00
годин
00
хвилин
Забронювати