🔥 Чорна п’ятниця у FoxmindEd: знижки до 50% на ІТ курси онлайн! Поспішайте, пропозиція діє лише до 1.12!
Дізнатися більше
06.08.2022
10 хвилин читання

IDE та редактори коду для Python

Сергій Немчинський

За великим рахунком, програмний код на Python можна писати хоч у Блокноті, і, цілком можливо, він працюватиме. Але при цьому жахлива кількість часу піде на виправлення та перевірку.

На щастя, на ринку існує багато зручних програм для написання коду. Деякі з них спеціалізовані під Python.

У цій статті ми поговоримо про деякі популярні редактори, їх сильні та слабкі сторони.

Що таке IDE та редактори коду

IDE (integrated development environment) – це спеціалізоване програмне забезпечення для створення програмного коду.

Типові функції редактора коду:

  • Перевірка синтаксису (якщо ви не закрили тег або пропустили крапку з комою, редактор підсвітить шматок коду з помилкою);
  • Інструмент контролю версій (ви завжди можете побачити, в чому різниця між двома збереженнями коду, навіть якщо це один знак);
  • Іінструмент запуску готового коду (можна запустити прямо із програми);
  • Інструменти пошуку та виправлення помилок коду.

Більшість IDE підтримує різні мови програмування, тобто в тому самому інструменті можна створювати код і на Python, і на Java, і на С++, та іншими мовами. Щоправда, щоб додати у середу додаткову мову, зазвичай потрібно поставити додатковий модуль.

Поговоримо про те, що має вміти редактор коду для Python і які IDE справляються із цими завданнями найкраще.

Основні завдання редактора для Python

Ми розділили завдання редактора для Python на основні та додаткові. Основні – це ті, без яких писати код неможливо. Додаткові – це так звані «фішки», вони спрощують виконання певних завдань, але не всі ними користуються.

Основні завдання редактору для Python:

  • Автоматичне форматування;
  • Підсвічування синтаксису;
  • Налагодження перед запуском;
  • Швидкий запуск коду;
  • Збереження та відновлення роботи з того ж місця.

Інші функції та розширення, включаючи інструменти тестування, вважаються додатковими. Середовища для python можуть їх містити за замовчуванням або ж вони встановлюються у вигляді модулів. Можливість встановлювати додаткові опції – також перевага для середовища розробки для python. Але розробник-початківець може заплутатися в різноманітті функцій і витратити багато часу на освоєння редактора.

Розглянемо, які редактори python популярні на ринку ПЗ, у чому їх сильні та слабкі сторони.

Notepad++

У текстовому редакторі Notepad++ можна записувати код та зберігати у спеціальному форматі, наприклад, html. Більше того, на добре відомому кожному програмісту сайті StackOverflow є рейтинг, який показує, що Notepad++ – досі один із найпопулярніших інструментів для написання коду. Оскільки це не спеціалізований додаток, писати в ньому можна будь-якою мовою програмування.

Але все ж таки текстовий редактор – це не ідеальний інструмент для кодингу. На нього треба ставити додаткові плагіни, не всі зручні функції доступні, і таке інше. За рахунок тулбару та автоматичних функцій спеціалізована IDE для Python зручніша.

Python IDLE

Ця IDE для python постачається разом з дистрибутивом. Напевно, найчастіше сакральну фразу «Hello World» пишуть саме в цьому редакторі. Є підсвічування синтаксису, автозавершення коду та вбудований інструмент налагодження.

Першу програму можна написати в інтерактивному режимі. А можна переключити редактор на режим розробки коду, а потім запустити. При цьому вікно ділиться на дві частини: в одній ви бачите код, в іншій – його виконання.

Переваги редактора очевидні: поставляється за замовчуванням, простий у використанні, не перевантажений функціоналом. Ідеальний для розробників-початківців.

Але це ж і його недоліки: для програм складніше Hello World редактору не вистачає функціоналу, так що досвідчені пітоністи віддають перевагу іншому ПЗ.

Visual Studio Code

Відразу попереджаємо: VS Code – продукт від Microsoft. Якщо ви маєте рішучі упередження проти корпорації Білла Гейтса, краще вибирайте з інших редакторів для Python. А для решти ми розповімо про переваги цієї IDE.

Перший плюс VS Code – продукт поставляється безкоштовно. Це одна з причин, чому в рейтингу StackOverflow він займає один із верхніх рядків. Але було б несправедливо казати, що VS Code популярний лише у любителів безкоштовного софту.

Ще одна безперечна перевага VS Code – універсальність. Редактор встановлюється під різні операційні системи – очевидно, під Windows, але й під MacOS, і під Linux.

А ще він підтримує різні мови програмування, постійно оновлюється та розвивається. У принципі цей редактор може стати основним робочим інструментом майже будь-якого розробника.

Для роботи з Python потрібно встановити додаткові пакети. Це нескладно зробити, оскільки всі доповнення та оновлення є у відкритому доступі.

З функціоналу розробники цього редактора наголошують на IntelliSense. Це сукупність функцій, які працюють як «розумний редактор» коду – автозавершують код, пропонують змінні, показують класи, методи та документи потрібного типу тощо.

Також редактор має вбудовані інструменти для пошуку помилок і дебаггінгу. Окремо хотілося б звернути увагу на інтеграцію з Git. Для хорошого програміста вміння працювати з інструментами контролю версій – одне з ключових. А ця інтеграція допомагає працювати з версіями швидше та простіше.

Отже, плюси та мінуси Visual Studio Code:

Плюси: велика багатофункціональна та універсальна платформа, яка постійно розвивається та поставляється безкоштовно.

Мінуси: займає досить багато місця, іноді збоїть у роботі, безліч функцій можуть заплутати розробника-початківця.

Sublime Text

Колись інженер Google вирішив написати найкращий та універсальний текстовий редактор у світі. Навряд чи продукт, що вийшов, досяг цієї мети. Проте редактор вийшов непоганий.

Sublime Text – третє за популярністю середовище розробки, згідно з тим самим рейтингом StackOverflow. Це ще один багатофункціональний редактор, який працює з кількома мовами програмування.

Редактор встановлюється безкоштовно на випробувальний період, у якого не прописаний кінцевий термін. Тобто користуватися ним можна безкінечно, але періодично з’являтимуться повідомлення з проханням придбати ліцензію.

Одна із сильних сторін Sublime Text – наявність великого ком’юніті користувачів. Вони створюють органічну основу знання продукту. Тож, зіткнувшись із якимись складнощами, можна дізнатися спосіб вирішення проблеми в інших користувачів.

Перевага Sublime Text – у тонких налаштуваннях. Кожен бажаючий може завантажити потрібні пакети для налаштування автозавершення коду, налагодження тощо. Хоча встановлення цих пакетів може бути непростим, оскільки вони також написані на Python.

Велика ложка дьогтю у цій бочці меду – відсутність інструментів налагодження та запуску коду. Отже, цей редактор ми б рекомендували більш досвідченим розробникам.

Thonny

Thonny – новий редактор для пітона, встановлений на Linux-type системах. Особливо добре ця комбінація підходить для використання на міні-комп’ютерах Raspberry Pi.

Як і IDLE, python-редактор Thonny розрахований на недосвідчених розробників. Ця IDE має необхідні функції: автозавершення, підсвічування помилок, відладчик. Працювати в середовищі Thonny дуже легко.

Але, як знаємо, простота — це ще й недолік. Перший і очевидний – обмежений функціонал. Але набагато важливіше те, що ця IDE для Python вийшла зовсім недавно, і при виникненні проблем – а вони регулярно виникають – ніде дізнатися чи запитати, як цю проблему виправити.

Atom

Atom це набагато більше, ніж редактор для Python. Це спеціальний додаток, створений за допомогою фреймворку Electron. Його називають хакерським текстовим редактором 21 століття.

Що хорошого в цій IDE: дуже швидко завантажується та запускається, працює на всіх платформах, займає мало місця і на жорсткому диску, і в оперативній пам’яті.

Щоб програмувати на Python, потрібно встановити кілька спеціальних пакетів: autocomplete-python, linter-flake8, python-debugger. На відміну від Sublime, ставити ці пакети легко.

У редакторі немає вбудованих відладчика та дебаггера, їх треба встановлювати додатково. Найкраще він підійде для досвідчених розробників, які використовують одне програмне рішення для кількох мов.

Jupyter Notebook

Від більшості інших програм у нашому списку Jupyter Notebook відрізняється відкритим вихідним кодом. Цей інструмент дуже люблять дата аналітики: у ньому є можливість очищувати та перетворювати дані, створювати гарні візуалізації та ділитися документами. Крім того, для коду на Python у редакторі є розмітка та інші функції.

PyСharm

Ми вже описали кілька рішень, але більшість із них є універсальними інструментами, які працюють з багатьма мовами програмування. На відміну від них, PyCharm як середовище розробки створене спеціально для Python і працює на всіх основних платформах – Windows, MacOS, Linux.

Ось саме в цьому додатку є всі основні та додаткові функції, потрібні для створення коду на Python. Автозавершення, виправлення, налагодження, підсвічування синтаксису, рефакторинг та контроль версій – доступно все.

Програма поставляється у безкоштовній та платній версії. Для вирішення більшості завдань безкоштовної версії достатньо, тому професійну варто встановлювати саме професіоналам.

І треба мати на увазі, що ця IDE вимоглива до обсягу оперативної пам’яті, тому якщо у вас 8Гб оперативної пам’яті або менше, ефективно працювати PyCharm не буде.

Spyder

Ця IDE для Python поставляється разом із дистрибутивом Anaconda. Вона написана на Python і для Python і розроблена висококласними фахівцями спеціально для них самих. Аналітики даних, вчені та інженери створили потужне середовище з набором розширених функцій та гарною візуалізацією виключно для Python.

Можливо, комусь інтерфейс цього редактора видасться надто консервативним. Спишемо це на строгий професійний стиль: Spyder – один із найскладніших та найпрофесійніших редакторів для Python.

Vim

Цей текстовий редактор розроблений для MacOS та Unix. Один з найпрофесійніших інструментів у нашому списку, він високопродуктивний та компактний. Набір функцій редактора збирається за допомогою завантаження плагінів.

Інструмент цей непростий, і на його освоєння знадобиться чимало часу. Тож для новачків ми його не рекомендуємо.

Онлайн редактори для Python

Зараз багато програмних рішень переїхали в хмарні сервіси – так простіше та вигідніше. Для розробки на Python дорогу продовжили численні онлайн-школи IT-технологій. Щоб задавати студентам завдання щодо написання коду з можливістю швидкої перевірки, одразу кілька онлайн-шкіл випустили свої хмарні редактори.

Виявилося, що розробляти програми на Python у хмарі цілком реально. Подібні рішення можна знайти на сайті w3schools та деяких інших. Звичайно, вони слабші за стаціонарні IDE, зате не вимагають додаткових налаштувань і легко запускаються.

Редактор коду для Python під Mac/Windows

Більшість сучасних редакторів для Python успішно працюють на різних платформах. Кросплатформені IDE – PyCharm, IDLE Python, Sublime. VS Studio теж позиціонується як крос-платформене рішення, але в рідному для себе середовищі Windows він виглядає органічніше і працює трохи краще.

А якщо вам потрібний нативний редактор для Python під MacOs, придивіться до VIM. Це рішення досить складне, але й можливості у нього багатші.

Який редактор коду для Python вибрати

Як бачите, пропозицій на ринку вистачає, і вибрати редактор коду для Python можна під свої вподобання. Тому ми не будемо рекомендувати конкретні IDE, а натомість запропонуємо три принципи вибору.

  • Найкраще – ворог хорошого. Якщо у вас вже встановлено IDE для іншої мови програмування, і вона вас влаштовує, перевірте, чи можна додати до неї Python.
  • Спеціалізований інструмент завжди кращий. Якщо ви пишете код у текстовому редакторі, подумайте, як перейти на інструмент створення коду. Це зробить вашу роботу швидшою та простішою.
  • Не ускладнюйте. У першому редакторі коду може не бути десятку додаткових функцій, і це неважливо. Досить основних, доки ви не звикнете працювати з IDE.
Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів