Тема зворотного зв’язку (фідбек) – палиця з двома кінцями. З одного боку, якісний фідбек ще потрібно вміти давати, так, щоб не образити людину, але донести інформацію. З іншого боку – дуже мало людей, які можуть дійсно спокійно приймати критику, навіть добре обгрунтовану. Вміти контролювати свої емоції і залишатися коректним важливо в обох випадках. А як ви реагуєте на фідбек? Чи вмієте приймати?
Отже, поради щодо прийняття фідбек:
Порада 1. ?♀️КРИТИКУЮТЬ РОБОТУ, АЛЕ НЕ ВАС?♂️
Зауваження стосуються роботи, але не ваших особистих якостей. Пам’ятайте, що будь-яку роботу можна зробити краще, ніхто не ідеальний. При цьому скільки б помилок ви не допустили, це не робить вас гірше як людини. Якщо ж людина, що дає зворотний зв’язок, переходить на особистості – ви маєте право нагадати йому, що чекаєте фідбека по робочому проекту.
Порада 2. ?НЕ ЗЛИТИСЯ, А АНАЛІЗУВАТИ☑️
Перша реакція на критику – захист. Якщо ситуація дозволяє, швидше за все, ви спробуєте виправдатися або ж, навпаки, почнете нападати (ТЗ не повне, погано пояснили завдання та ін.). Спробуйте трохи загальмувати реакцію, вислухати критику до кінця, проаналізувати помилки і вже потім обговорити фідбек з колегами або начальством.
Порада 3. ❗️КРИТИКУ МОЖНА І ПОТРІБНО ОБГОВОРЮВАТИ❗️
Якщо вам щось не зрозуміло – уточніть. Вам потрібно чітко розуміти проблему. Не завжди фідбек інформативний, іноді це з розряду «все погано». Потрібно зрозуміти, що саме не подобається начальству / клієнту, і як в його розумінні має виглядати «добре». Суть – не оскаржувати зауваження, а зрозуміти, що саме не так і взяти вдалі приклади аналогічної роботи.
Порада 4. ?ПОПРАВКА НА СУБ’ЄКТИВНІСТЬ?
Фідбек завжди суб’єктивний, думки різних людей можуть (і повинні) відрізнятися. Саме тому так важливо аналізувати отриману інформацію, а не сліпо виправляти все, що сказали. І, тим більше, не варто втрачати віру в свої сили. Кращий варіант – попросити зворотний зв’язок і від інших компетентних осіб, щоб порівняти інформацію і виправляти помилки виходячи з цього.
І ще одне – просіть фідбек самі. Особливо, якщо ви початківець. Це допоможе побачити напрям розвитку і виявити сліпі зони в ваших знаннях.