Освоювати з нуля нову спеціальність непросто. Крім того, що в голову треба вмістити масу нової інформації, то ще й необхідно підготуватися психологічно. Є кілька типових страхів, із якими стикаються новачки-розробники. Як правило, ці побоювання абсолютно безпідставні..
1. В мене не вийде!
Буває, що в процесі навчання завдання не рухається з місця і що робити, незрозуміло. Тоді студент хапається за голову, починає себе лаяти та кричати, що у нього не виходить і не вийде. Але це не так. Рано чи пізно виходить у всіх. Природжених програмістів, у яких все вдається з першого разу, лічені одиниці — і то не факт, що це не міф. Більшість же розробників досягає результатів терплячою працею.
2. Я вже не в тому віці
Може, для професійного спорту вік справді важливий — хоч дивлячись для якого. А вже в IT-індустрії вік junior-розробника взагалі не важливий. Так, зрілі люди, можливо, гірше засвоюють нову інформацію. Але вони вже мають навички, які це компенсують, наприклад, здатність фокусуватися на головному, не розпорошуючись на деталі. Отже, прогрес у навчанні через кілька місяців вирівнюється для всіх студентів.
3. Мене не візьмуть на роботу
Так, новачкові знайти роботу непросто. Але це справедливо не тільки для IT. У будь-якій галузі, щоб отримати першу роботу, доведеться розсилати десятки, а то й сотні резюме, спілкуватись із рекрутерами, проходити співбесіди. Не дарма ж кажуть, що пошук роботи — це також робота. Так, за пару днів роботу не знайти, на пошук піде кілька тижнів, а то й місяців. Головне — отримувати досвід із невдалих співбесід, звертати увагу на питання, що повторюються, підтягувати навички. І одного разу ви роботу знайдете.
4. Я не знаю англійської
А ось це справді не дуже добре. Історично склалося, що мова розробки програм — англійська, як італійська — мова класичної музики, а французька — мова високої моди. Хороша новина в тому, що вам не доведеться, умовно кажучи, читати Шекспіра без словника. У розробці використовується кілька сотень слів, які ви швидко запам’ятаєте. Звичайно, в деяких IT-професіях без англійської не обійтися — наприклад, менеджерам з продажу. Але розробник може обійтись і впевненим рівнем A-2: читаю простий текст, розумію, можу спілкуватися короткими фразами.
5. Я вчу не ту мову програмування
Не буває такого поняття — та чи не та, чи «найкраща мова програмування». Якщо мова існує і вивчається, значить на ній пишуть код, створюють додатки. Періодично мови входять у моду та виходять із неї. Наприклад, довгий час найкращою мовою для мобільних програм вважалась Java, але останнім часом її потіснив Kotlin. Це не означає, що Java більше ніхто не використовує. Вчіть ту мову, яка вам подобається, поки не зможете з нею працювати. А там, можливо, додасте ще одну чи більше.
9. Технології змінюються швидше, ніж я встигаю вчитися
Це правда, технології стрімко видозмінюються і поки вчиш одну мову, може з’явитися кілька нових. Але це не означає, що старіші мови програмування відразу зникають. Існує величезна кількість програмних систем та додатків, написаних популярними мовами – Java, C#, і так далі. Вони потребують оновлення, доопрацювання та підтримки тими мовами, якими вони були створені. Тому мова програмування не може зникнути миттєво.
Навіть якщо ви почали вивчати модну нову мову, а вона досягла бажаної популярності, все одно будуть завдання, пов’язані з цією мовою. Хоча ми все ж рекомендуємо вибирати як основну робочу мову програмування одну з найпопулярніших — Java, C#, JavaScript, Python.