Потрібно розуміти, що цілі вивчення програмування можуть бути різні, від цього в корені залежить з чого починати. Якщо ви вчите мову для себе, так би мовити, для загального розвитку, то ви можете робити абсолютно будь-які проекти. Хоч файліки на диску сортувати, хоч роботів писати – не має значення. Оскільки немає конкретної мети, то і завдання можуть бути різні.
Зовсім інша справа, якщо ви вчите мову, щоб повністю перейти в сферу програмування і працювати. В цьому випадку необхідно шукати такі проекти, цінність яких більш висока з точки зору замовника. Саме за допомогою цих проектів вам, як починаючому програмісту, в подальшому буде легше влаштуватися на роботу.
Я буду говорити на прикладі Джави, але по факту мову може бути будь-хто.
Тільки комерційні проекти!
Запам’ятайте: проект повинні бути комерційним. В ідеалі, щоб цей проект хтось замовив. Але коли ви тільки починаєте, не так просто знайти клієнта. Тому беремо варіант трохи простіше – софт повинен бути потрібен / корисний комусь. Якщо і так не виходить, спрощуємо задачу – цей проект повинен бути потрібен хоча б вам. Тобто ви його реально збираєтеся використовувати. Він повинен бути комерційно успішний хоча б для одного користувача – вас.
Розумієте про що я? Проект заради проекту, просто для галочки, нікому не потрібен. Він повинен бути потенційно корисний. Нехай це буде щось просте. Не потрібно придумувати 48 соцмережа, CRM, поштовий сервер або ще щось в цьому дусі. У вас просто не вистачить сил і навичок на настільки потужний проект. Просто продумайте невеликий простий софт з корисним функціоналом.
Наприклад, ви працювали до цього маркетологом, і вам не зручно постійно генерувати utm-мітки. Зробіть собі маленьке додаток, яке генерує довгі url з utm-мітками. Якщо ви працюєте в логістиці, створіть софт, який вважає потрібні вам цифри по введених даних. Так, це все можна зробити в Excel, а можна створити зручну саме для вас програму. Потім це все можна красиво оформити – найміть недорогого дизайнера, який за смішні гроші намалює особа вашій програмі. І ось у вас вже додаток, яке не соромно поставити в своє резюме. Тобто у вас в резюме вже буде вказано хороший проект, яким реально можна користуватися. Яку проблему вирішує софт – це вже придумайте ви самі, але головне, щоб він був корисний, мав реальну цінність. Зрештою, ви можете створити якийсь чат-бот для Телеграма, його можна писати на будь-якій мові.
Нехай навіть це буде зовсім невеликий проект. Але він повинен бути вилизаним, красивим і виглядати як комерційну пропозицію. По-перше, ви отримаєте важливий досвід, по-друге, в очах клієнта такий софт буде виглядати більш вагомо.
Ще раз в двох словах
- Придумуєте простий, але корисний (хоча б тільки для вас) софт.
- Продумуєте функціонал, можна зовсім примітивний.
- Наймаєте дизайнера і даєте програмі презентабельний зовнішній вигляд.
- Виставляєте проект в резюме, вказуєте себе розробником.
Якщо вам ліньки вигадувати софт самому, займіться Open Source проектом. Це може бути committer Open source проекту (Apache) або iGov (igov.org.ua). Прийміть участь там, покомітьте. Ви отримаєте хорошу запис в резюме, попрацюєте в команді, зможете вирішувати реальні робочі проблеми.
Усе. Повірте, ви відразу виділитеся на тлі всіх тих людей, які писали проекти а-ля як лабораторку з методички – даремні, нікому не потрібні і часто криві.