🔥 Чорна п’ятниця у FoxmindEd: знижки до 50% на ІТ курси онлайн! Поспішайте, пропозиція діє лише до 1.12!
Дізнатися більше
07.08.2022
9 хвилин перегляду

Як не відчувати вину, якщо не вкладаєшся в естімейти?

Сергій Немчинський
Як не відчувати вину, якщо не вкладаєшся в естімейти?

Тема провини та синдром самозванця виникають серед програмістів дуже часто. Особливо гостро їх можна відчути, коли переходиш на нову роботу і розумієш, що зовсім не вкладаєшся в естімейти. Поговоримо сьогодні, що таке естимація проєкту, та як правильно оцінувати час на розробку?

Оцінюємо ситуацію

Новачок ви або досвідчений розробник? Ви самі поставили собі естімейти чи вам їх спустили згори? Естімейти об’єктивно досяжні або їх висмоктали з пальця і ​​вони не мають нічого спільного з реальністю? Залежно від відповідей, ви отримуєте різні ситуації, але є важлива особливість: ви все одно відчуватимете свою провину за те, що не справляєтеся, не вписуєтеся в поставлені терміни. І навіть якщо ви потрапляєте в естімейти, все одно черв’ячок невдоволення гризтиме, адже ви могли зробити якісніше, краще, швидше, і взагалі навколо вас всі працюють швидше.

Я як представник вашого здорового глузду нагадаю, що люди навколо вас працюють у компанії давно, а ви тільки прийшли. Досить часто виходить, що на ознайомлення з проектом у нового співробітника може піти 2-3 тижні, а іноді кілька місяців, перш ніж він зробить щось у проекті, що має бізнес-сенс. Особливо якщо людина потрапила на якийсь складний проект. І це абсолютно нормально, про це треба нагадувати.

Як правильно оцінювати естімети

Якщо естімейт ви робите самі, постарайтеся продумати його як слід. Моя власна ноу-хау система з приводу естімейтів звучить так: естімейт не повинен бути меншим за половину дня і більшим за два дня.

  • Естімейт не може бути менше ніж півдня

Якого б завдання ви не робили, якщо ви закінчите до обіду або за годину до кінця дня, навряд чи ви будете брати нове завдання. Тому оцінюємо таски не менше ніж о півдня. Звертаю увагу, якщо завдання займає явно менше часу, його потрібно поєднати з іншим завданням або з декількома однотипними. Також у завдання можна включити якісь інші додаткові аспекти, які мають доповнитися за логікою, наприклад, тестування, логування тощо. Загалом, мінімальний квант вашого естімування має бути півдня.

  • Естімейт не повинен перевищувати двох днів

Якщо за вашими прогнозами естімейт займає більше двох днів, треба подумати, як його розбити. Все, що ви оцінюєте в термін більше двох днів, наша психіка оцінює як дуже складне і відкладає виконання завдання на майбутнє. У більшості випадків ви оцінюєте щось як дуже складне тоді, коли це не розумієте. Наша психіка робить висновок: не зрозумів = дуже складно. Можливо, коли ви зрозумієте, як зробити завдання, воно займе лише півдня. Можливо, ця річ взагалі не реалізується. Тому безглуздо естімувати завдання, які ви, в принципі, не розумієте і не знаєте, як зробити.

Насправді естімейт 3 дні, 7 днів чи місяць – це абсолютно рівні естімейти і означають вони лише одне – ви не зрозуміли завдання, для вас воно здається складним. Саме тому, якщо у вас в голові виникає естімейт більше двох днів, я раджу спростити завдання, відрізати від нього шматки. Подумати як це можна зробити. А якщо зробити без такої функціональності? А якщо без початкового налаштування? А якщо тільки рівень бізнес-логіки, не чіпаючи бази даних? А якщо тільки основний потік виконання, не розбираючи ситуацій? І так далі, поки завдання, яке ви збираєтеся оцінювати, не стане досить простим, а його естімейт не перевищуватиме двох днів. Все, що ви відрізали, включаєте в інші таски.

Якщо естімейт дають зверху

Зовсім інша ситуація, коли естімейт спускають зверху. Я раджу все одно сісти і самому проестімувати це завдання, а потім повідомите людину, яка дала вам цей естімейт, скільки за вашою особистою оцінкою займає виконання цієї таски. Якщо ваша оцінка сильно більша за ту, що вам наестімували – відразу про це говоріть. Якщо все одно наполягають, щоб ви робили в ці терміни, ще раз озвучте, що ви, швидше за все, не встигнете і попереджаєте про це. А далі працюєте за своїм естімейтом.

Намагайтеся вкластися в озвучені вами терміни. Якщо ви все ж таки встигли швидше, можете сказати, що ризики не виправдалися і початковий естімейт спрацював. Якщо ж закінчили за своїм естімейтом – кажіть, що ви попереджали. Саме такою поведінкою ви показуєте себе як дорослу, адекватну людину, яка переживає за роботу. Це дуже важливо для будь-якого керівника. Згодом, коли ви скажете, що така-то таска займе стільки часу, ваші естімети прийматимуть за даність. Намагайтеся працювати виключно з тими естімейтами, які зробили ви самі.

Вас взяли, бо ви підійшли

Ви повинні пам’ятати, що якщо вас взяли на роботу, це результат командного вибору – рекрутера, технічного директора та начальника. Ви не змусили себе взяти на роботу, це зробила досвідчена команда. Якщо, звичайно, ви не нахабно брехали на співбесіді, розповідаючи про неіснуючий досвід. Трохи прикрасити можна, красиво продати себе – це правильно, так потрібно робити. Але обманювати, говорити, що ви щось знаєте, хоча ніколи не мали з цим справи – не потрібно. Отже, виходимо з того, що вас взяли осмислено. Відповідно просто викиньте з голови думку, чи гідні ви цієї роботи, чи заслужили ви це місце чи ні. Просто зосередьтеся на тому, щоб добре працювати. Що таке добре працювати? Це вкладатись в свої естімейти.

Робоча атмосфера

Дуже важливий момент – робота з колегами, зокрема з наставниками. Будьте адекватними. Чекати один від одного адекватності на роботі – це нормально. Не потрібно напрошуватися в друзі, але й поводитися як нелюдимий мізантроп теж не потрібно.

Якщо ви недосвідчений співробітник і щойно вийшли на роботу, досить часто буває ситуація, що ви гальмуйте роботу тільки тому, що не поставили правильних питань. Запитання треба ставити. Але ставити їх треба вміти.

Як питати щось у старших колег? Насамперед подумайте, чи можете ви це загуглити. Якщо питання стосується виключно вашого проекту чи компанії – це не можна загуглити, це потрібно запитати у колег. Якщо це відноситься до мови програмування, фреймворку, серверу – це можна загуглити і ви це повинні зробити, перш ніж звертатися до питання. Якщо ви опинилися у ситуації, коли є два рівнозначні рішення і ви не знаєте, як у вашій компанії прийнято робити – це випадок, коли потрібно запитати.

До моменту, коли ви йдете до старшого товариша ставити питання, у вас має бути чітко сформульоване питання, а також варіанти рішень, які ви бачите, або ж ви дізнаєтеся, як прийнято в компанії. Ви також можете поставити уточнюючі питання. У цьому випадку ви відволікатимете колегу на мінімальну кількість часу. Нічого так не дратує старшого співробітника, коли починають марудити і він не може зрозуміти, про що взагалі розмова.

Дотримуйтесь балансу між часом гуглення та відриванням колег від роботи. Тобто, не смикайте колег на дріб’язкові питання, але і якщо не виходить загуглити – не витрачайте багато часу (закопатися в пошуках інформації можна дуже глибоко і витратити занадто багато часу).

Висновки

З усіх цих пунктів і складається спокійний рівний стан, що сприяє роботі. Будьте відповідальною людиною, яка попереджає заздалегідь про запізнення, яка задає питання, якщо у неї виникає проблема, яка намагається працювати якісно. У цьому випадку навіть якщо ви не вкладатиметеся в естімейти (у тому числі у свої), це не зіпсує про вас враження і не призведе до звільнення.

Завжди ваш Сергій Немчинський

Додати коментар

Ваш імейл не буде опубліковано. Обов'язкові поля відзначені *

Зберегти моє ім'я, імейл та адресу сайту у цьому браузері для майбутніх коментарів