Порівнюючи попарно мови програмування, я б точно порівняв PHP і Python в числі перших, тому що ці дві мови застосовуються приблизно для одних і тих же рішень, особливо якщо ми говоримо про інтернеті.
Область застосування
PHP – це різні формочки, докручування готових CMS, OpenCart, усіма улюблений WordPress, а також Joomla, Drupal та інші. У цій професій дуже низький поріг входу: можна стати розробником WordPress, вивчивши за вечір три з половиною команди PHP.
Але і для більш серйозних проектів PHP теж підходить. Я кажу, про проекти, де використовується Laravel, YII, Doctrine, Symphony, і інші потужні фреймворки. З ними на PHP пишуть досить серйозний софт, практично Enterprise рівня.
Що стосується Python, то його ще більше. Це найпоширеніший скриптова мова, і його використовують і DevOps, і фахівці з Data Science, і Automation QA – все, кому потрібно щось автоматизувати, роблять це на Python.
Якщо говорити про програмування для веба, у Python є два основних фреймворка, Flask і Jango. На Flask пишуть сайтики простіше, на Jango складніше і побільше. Це прямий конкурент PHP.
Зарплати розробників
Зарплати для цих двох мов не те, щоб рівні. Але треба враховувати наступне: на Python не буває таких фахівців, як розробник WordPress. Немає такого, що вивчив два рядки і ти вже програміст. Оскільки поріг входи вище, то і зарплати на Python вище.
Але у досвідчених фахівців зарплати приблизно однакові. Якщо досвідчені розробники на Python і на PHP вміють робити одне і те ж, то і отримувати вони будуть однаково, з поправкою на софт скіли. Так що, якщо ви вирішили вибирати з цих двох мов, спираючись на зарплати, ви робите помилку.
Синтаксис мови
Особисто мені PHP подобається більше. Я на ньому кілька років тому працював, підтримував сайт. PHP трошки дубовий, трошки багатослівний, але абсолютно зрозумілий. У нього стандартний синтаксис, він легко і без проблем вчиться. Припустимо, у нього є неприємна особливість: перед усіма змінними ставиться знак долара. Але до цього звикаєш за один день.
Python – це мова більш лаконічна. Мене трошки дратує відсутність дужок, хоча багато його саме за це і люблять. Але для мене, як програміста старої школи, табуляція або пробіл як значущий символ – це вибух мозку. В Python можна, як в Java, склеювати і розділяти рядки, майте це на увазі.
Вакансії розробників
Звичайно, вакансій на PHP істотно більше. Але якого рівня це вакансії? В основному це вакансії з підтримки CMS. Докрутити щось на сайті, або до того ж OpenCart докрутити функціонал. Таких вакансій повно, і коштують вони п’ять копійок, бо поріг входу низький.
Вакансій на Python істотно менше, особливо якщо ми говоримо не про столицях. В якомусь Хмельницькому любителю Python, швидше за все, доведеться релоціроваться. З іншого боку, після коронавируса відкрилося безліч віддалених вакансій. Я думаю, це скоро перестане бути проблемою взагалі.
Що пишуть на Python і PHP
На Python ви будете писати проекти e-commerce. Це косметологічні клініки із записом на час, це спортивні клуби з продовженням абонемента, і так далі. Що ви будете писати на PHP? Теж саме! Так що вибирати залежно від сфери застосування у вас не вийде. Єдине, що – на PHP ви також можете писати сайти-візитки, докручувати анімації або додавати підтримку платіжних систем. Це не проблема.
Отже, і PHP, і Python зарекомендували себе на ринку, жити будуть довго, зарплати там хороші. Світчнутися з однієї на іншу буде просто, вони дуже близькі. Тому вибираємо по любові і живемо довго і щасливо.