Продолжается набор новой группы на курс Enterprise Patterns! Старт курса 02.12.2024. Регистрируйтесь со скидкой 15% до 15.11.2024!
Узнать больше
06.09.2022
13 минут просмотра

Сергій Немчинський: Хто такий Project Manager? Чим займається менеджер проектів?

Сергій Немчинський
Сергій Немчинський: Хто такий Project Manager? Чим займається менеджер проектів?

Project Manager, він же PM, він же менеджер проектів. Знаю, що багато людей мають дуже дивне уявлення про PM. Чим конкретно займається цей фахівець, чи повинен уміти PM програмувати? Давайте про це поговоримо.

РМ може бути без технічного бекграунду

Років 20 тому всі керівники проектів, тобто, менеджери, виростали або з програмістів, або з тестувальників. Відповідно, вони мали добрий, міцний технічний бекграунд. Спочатку людина доходила до сеньора, потім до тимліда, а наступним кар’єрним щаблем була позиція менеджера. Але в якійсь момент ІТ-сфера виявила, що менеджерів сильно не вистачає. Виявилося, що програмувати може багато хто, а ось керувати програмістами – ні. Крім того, багато девелоперів просто не хочуть керувати іншими девелоперами. Та й самі компанії не хочуть втрачати сильних сеньйорів – якщо людина піде в керівництво, хто займатиметься кодом?

Якщо порахувати, на 15-20 програмістів потрібен один менеджер. А якщо стати PM хоче не більше ніж 5% програмістів, то виходить, що менеджерів просто не вистачає. Особливо ситуація стала критичною, коли до ІТ-галузі прийшло багато новачків. При цьому з’являються нові проекти, а проекти без менеджерів не існують. Відповідно, ІТ-сфера почала брати менеджерів з інших галузей.

З мого досвіду, заснованому на участі в PM-конференціях, проджект менеджерів з технічним бекграундом всього близько 20%, решта ніяк не пов’язані з програмуванням. Принаймні така статистика в Україні, стосовно інших країн, судити не можу.

Якщо ви думаєте стати PM, то пам’ятайте, що близько 80% менеджерів в ІТ не мають технічного досвіду. Більше того, з моїх особистих спостережень, PM, що не мають технічного бекграунду, навіть краще справляються зі своїми обов’язками. Чому? Тому що вони усвідомлюють, що не розуміють, що відбувається в процесі розробки, тому керують проектом як чорним ящиком: краще підстраховуються, краще керують ризиками + вони більше вкладаються в розвиток менеджерських скілів. Проджект менеджери, які прийшли з програмування, думають, що все знають у проекті та надто оптимістично оцінюють завдання та терміни, ігноруючи ризики ІТ-галузі.

На сьогоднішній день в Україні існує дуже сильна школа PM. Вона майже повністю змальована з американської, бо 80% українських замовників – це США, а у США дуже сильна школа проджект менеджерів.

Перехід PM до ІТ з інших сфер

Якщо ви вже маєте якийсь менеджерський досвід, наприклад, керували проектами в якійсь іншій галузі (у діджитал маркетингу, виробництві, логістиці, складському обліку тощо), ви можете спробувати перейти в ІТ.

Щоб перейти в ІТ-сферу як PM, вам потрібно довчитися, оскільки робота в ІТ дуже відрізняється від менеджменту в інших галузях. Насамперед ускладнюється кожен із параметрів, які є у PM в інших сферах. Ускладнюється, тому що ризики вищі, а бюджети проектів величезні. Зазвичай крихітний проект, над яким працює 2-4 програмісти, коштує від 100 000 $, а серйозні проекти – від півмільйона-мільйона доларів і вище. І ви за ці проекти відповідаєте.

Новачки мене люблять запитувати, що буде, якщо ви як PM провалите проект, який коштує кілька мільйонів. Нічого не буде. Приблизно 80% ІТ-проектів зазнають невдачі, тому всі готові до цього. А перший проект PM провалиться із ймовірністю, близькою до одиниці. Але аутсорсингова компанія у будь-якому випадку заробить на цьому проекті грошей, тож усіх усе влаштовує. Проект, що провалився – це зовсім не крах кар’єри. Просто будьте готові до цього.

Відповідальність PM

Від PM залежить приблизно 80% успіху проекту, решта 20% успіху залежить від замовника. Від програмістів, тестувальників та іншого технічного персоналу нічого не залежить. Коли про це дізнаються самі програмісти, зазвичай це дуже демотивує. Якщо PM довів ситуацію до того, що програмісти повинні лягти грудьми на амбразуру, щоб витягнути проект, це дуже хреновий PM і фактично він провалив проект. Якщо проект все ж таки злетить силами програмістів – це точно не заслуга PM. Випадки, коли програмісти все ж таки можуть витягнути проект, провалений проджект менеджером — це швидше статистична похибка.

Самі розумієте, що відповідальність і навантаження на мізки у прожект менеджерів величезна. Крім того, потрібно розуміти, що PM в ІТ вкрай рідко ведуть один проект. Це безглуздо. Навантаження від одного проекту для PM замало. Зазвичай один PM веде від трьох до п’яти проектів. Як у всьому світі, проекти мають хвилеподібну структуру, тобто, буде то багато навантаження, то мало. Коли ведеш 5 проектів і у всіх збіглася хвиля максимуму активності, то PM раптом дізнається, що 24 години на добу зовсім мало, краще було б 50…

Project manager – людина, яка відповідає за все

Робота PM нервова, тому що з одного боку він відповідає перед замовником, з іншого боку – на ньому робота з командою.

Спілкування із замовником, його очікуваннями, попередження ризиків – важлива частина роботи Project manager. Якщо PM неспроможен працювати з очікуваннями, тобто, не може донести, що в результаті замовник отримає, то як би добре не працювали програмісти, замовник, швидше за все, все одно не буде задоволений роботою. Просто тому, що в нього будуть зовсім інші очікування.

Не менш важливим завданням проджект менеджера – побудувати ефективний процес роботи в команді. Одна з найкращих книг з управління командою програмістів – «Як пасти котів». І цим, мабуть, усе сказано. Програмісти вважають себе дуже творчими особистостями. За поведінкою вони не дуже відрізняються від художників, поетів та інших людей творчого кола – кожен на своїй хвилі, у кожного своя заморочка і загалом до них на кривій козі не під’їдеш.

Виходить, що Project manager знаходиться між двома вогнями: з одного боку замовники, які часто не розуміють, чого хочуть, з іншого боку – програмісти, нерідко з гонором. Обов’язок Project manager – пояснювати, розповідати, доносити, вчити, робити правильні естімейти, розуміти якість, розуміти business value та ін. Фактично, проджект менеджер – це та людина, яка відповідає за все.

З одного боку – це цікаво та прибутково (PM може заробляти дуже добрі гроші). З іншого боку – це важко, багато нервів та дуже великий відсоток вигорання.

Зарплати Project manager

Оскільки PM на 80% (за моїми спостереженнями) набрали з інших сфер, то роботодавці вважають, що їм не обов’язково платити такі самі зарплати як і програмістам. Тому на сьогоднішній момент ринкова зарплата проджект менеджерів нижча, ніж у програмістів рівня senior. Проте все ж таки є близько 20% PM, які прийшли з програмістів і, природно, жоден програміст не піде на підвищення посади зі зниженням зарплати. А фірми зацікавлені у тому, щоб у компанії були PM із технічним бекграундом. Тому фірми викручуються та вигадують для PM з технічним бекграундом нові назви посад. Їх можуть називати delivery manager або якось інакше. Загалом назва посади якось прикрашається, щоб ЗП була вищою ніж у інших проджект менеджерів. Так що якщо ви девелопер і хочете йти в менеджмент — не переживайте, зп у вас підвищиться. Але не потрібно цим хвалитися перед іншими PM 🙂

Завжди ваш Сергій Немчинський.

Добавить комментарий

Ваш имейл не будет опубликован. Обязательные поля отмечены *

Сохранить моё имя, имейл и адрес сайта в этом браузере для будущих комментариев